Hälsning från Orsa och nu till Hudiksvall

Under fredagen och lördagen har jag varit i Orsa och organiserat en återträff tillsammans med vissa av dem som gick Betel-Institutet under åren 1972-73 tillsammans med mig. Det var en känslomässig och inspirerande upplevelse, där vi visat många bilder och berättat om många gamla minnen från den tiden. Vi var unga när vi möttes då, och var nu ett gäng i åldersgruppen 70-80, men noterade att alla har varit aktivt kristet engagerade under alla år, och en del av dem varit i aktiv heltidstjänst för Kristus hela livet.

Noterar att både Världen Idag och Dagen gjort stora nyheter av mitt kortfattade blogginlägg om Brian Zahnd på Torpkonferensen. Det har kommit många kommentarer på Facebook. Jag hinner tyvärr inte gå igenom detta nu. Har varit helt upptagen av Orsaeventet fredag-lördag och söndagen blir jag helt upptagen av min predikoresa till Hudiksvall. Så jag ber om att få återkomma.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399