Swärds år 2023

Nu är det den 2 januari. Ser fram emot ett nytt år. Jag och hustrun befinner oss i Bergen, Norge, hos en dotter och hennes familj, där vi firat nyår. Ett av årets höjdpunkter blir att vi väntar vårt femte barnbarn i april, det kommer att födas på Haukelands sjukhus i Bergen.

En särskild höjdpunkt närmaste tiden är att vi återigen kommer i gång med kampanjer i Staksets organisation, Heart of Evangelism. Första kampanjen efter ett långt uppehåll, beroende på pandemin och på engagemang i Ukrainakriget, blir i Eskilstuna sista helgen i januari. Det är en profetisk fullträff, Eskilstuna har ju blivit utsett till den stad i Sverige där det har varit mest skjutvåld i förhållande till per capita. Vi vill särskilt nå gängen i våra kampanjer.

Nästa kampanj blir i Lidköping i april. Det är en stad som jag har speciella känslor för. Jag är nämligen född på dess  BB. Jag föddes hösten 1954 då mina föräldrar var pastorspar hos aposteln Ida Andersson, och vi bodde i baptistkapellet i Jung, nära Lidköping. Så Ida bad många böner för mig, det är nog den välsignelsen som man har känt av under hela sitt liv.

I dag gör Dagen offentlighet åt vilka som blir deras gästkrönikörer nästa år. Det är ju ett kontrakt som förnyas en gång per år. Jag fortsätter nu som krönikör för tredje året i rad.

Under kommande år kommer jag jobba vidare med nästa bok, som blir en redigering av bloggtexter. Sedan vill en av kristna bokförläggarna att jag ska börja skriva mina memoarer.

Är också tillgänglig för predikouppdrag, har bokat in vissa saker närmaste halvåret men det finns utrymme för mer. Bland annat bokat in att vara huvudtalare på sommarkonferensen för Missionsförbundet i Finland i juni. Det finns många ämnen jag täcker in i min förkunnelse. Ett specialämne jag ägnat mig åt i många är att ”Ständigt uppfyllas av Anden”, och att praktisera detta i samband med förkunnelsen. När kristna blir fyllda av Anden på ett nytt och fräscht sätt löser sig de flesta andra problemen. Frånvaron av Andens aktiva närvaro är grundproblemet i de flesta församingar.

Fortsätter också med konsultuppdrag inom områdena energi- och klimatpolitik. Är också delägare i ett nytt konsultbolag som är specialiserat på omvärldsanalys när det gäller havsbaserad vindkraft och vätgas, ett bolag jag äger tillsammans med Elin Akinci och Samuel Ciszuk, som är välkända och framstående energimarknadsexperter, ofta intervjuade i media av olika slag.

Styrelseuppdrag i kristna sfären är engagemanget i Staksets organisation Heart of Evangelism, styrelsen för Skandinaviska Teologiska Högskolan och lokala engagemanget i missionerandet på Östermalm, där jag sitter med i kyrkorådet och kyrkofullmäktige i Oscars församling. Jag är numera inte bara engagerad i Evangeliska Frikyrkan utan också i Svenska kyrkan. När det gäller frikyrkliga församlingsmedlemskapet är jag och hustrun fortsatt med i Folkungakyrkan på Södermalm, den församling där jag tidigare var pastor. Är dessutom senior rådgivare åt New Wine-nätverket i Sverige.

Har dessutom ett politiskt uppdrag för Kristdemokraterna, sitter som suppleant i styrelsen för Stockholms bostadsförmedling. Det ger intressanta inblickar i Stockholms bostadsmarknad.

Jag har skrivit om att jag råkade ut för en dramatisk olyckshändelse 14 december. Föll handlöst på grund av halka, och slog bakhuvudet i marken. Det hade kunnat gått mycket illa, på grund av den blodförtunnande medicin jag äter, kan uppstå hjärnblödning vid den här typen av fall. Undersöktes av en överläkare på St Göran, och han konstaterade att det inte var någon hjärnblödning. Endast en hjärnskakning. Har dock varit handikappad av hjärnskakningen sedan 14 december och är inte helt återställd, har fortfarande vissa yrselproblem vid vissa rörelser.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • wildwest63

    Lycka till med alla engagemang. Jag börjar få lite ågren för vad jag ska göra när jag blir pensionär om några år. Jag har jobbat så intensivt i alla år att jag inte har några hobbies som inbegriper sociala kontakter och har därmed inte särskilt många vänner heller, de flesta flyttar dessutom utomlands. När man inte har någon familj och nu bor på landet (men det är helt självvalt!) så blir det lite väl ensamt ibland. Nyårsafton i år var den första i mitt liv då jag var helt själv, det blev bara tv-tittande från sängen och en tallrik soppa.

    Hade för mej att du föddes i Larv eller att ni bodde där? Min far har foton därifrån och albumtexten skojar naturligtvis en hel del med ortnamnet. Läste häromveckan att hela det stora företaget Jula har sitt ursprung från en familj i Larv.

    Du vet ju säkert att Samuel Ciszuk är son till Citykyrkans pastor Daniel Ciszuk och hans farfar hette Alexis Ciszuk och var polack från dagens Vitryssland. Goda vänner till mina föräldrar. Om jag inte missminner mig var mina föräldrar barnvakt åt Samuel vid ett tillfälle när han var några månader gammal. Han var ett mycket efterlängtat barn. Gläds att se att han fått en bra position i samhället, vi behöver den typen av engagemang också.

    Inte för att det spelar nån roll, men är Eskilstuna verkligen värst? Är det inte Södertälje? Det där får vi dessvärre ingen ordning på under min livstid, skulle jag tro. Det finns ingen som vill ta i med hårdhandskarna och då kommer heller inte gängen självmant lägga ned vapnen och ägna sig åt trädgårdsarbete. Hoppas att ni har några säkerhetsarrangemang under konferensen om ni vänder er till gängen. Det är inte ofarligt bara för att ni predikar Guds ord – eller just därför är det inte ofarligt.

  • stefanswrd

    Hej wildwest,
    Det var ju tre småbarnsfamiljer från Citykyrkan som flyttade till Västergötland. Janssons, Weidersjös och Swärd. Göte Jansson och Curt Weidersjö blev sedan pastorer inom Örebromissionen på livstid. Min far återvände till Stockholm efter några år och fortsatte arbeta som optiker. En av familjerna bodde i Larv, vi bodde dock i Jung, det var Weidersjös eller Janssons som bodde i Larv, men de hade ju tät kontakt så har du något gammalt foto där vi är i Larv så stämmer det ändå. Eskilstuna värst – det är nog sammantagna statistiken för 2022. Södertälje har väl rejält flippat ut under hösten, mer än vanligt. Sebbe har bra kontakter med gängen, så han brukar fixa med säkerhetsarrangemangen på sitt sätt. allt gott, Yes, jag känner ju väl till Samuels bakgrund, och känt hans far i många år. Känner även Samuels svärfar väl sedan många år tillbaka. Stefan Sw

  • https://www.bokus.com/cgi-bin/product_search.cgi?ac_used=no&search_word=t%E4ltkatedraler Bo Westin

    Jag kom att tänka på familjen Wallenbergs valspråk ”Esse, non videri” när jag läser här. Men Gud välsigne dig i ditt arbete för Gud.

  • AlmaM

    Grattis till det kommande barnbarnet och Guds välsignelse över dina engagemang. Och var rädd om dig!

  • stefanswrd

    tack, tack, jag har i varje fall lärt mig senaste månaden att ha bra skor och vara försiktig när det är halt ute.