Ett profetiskt ord som jag fick idag om förföljelse mot kristna

I morse var jag med på en pastors- och ledarsamling inom New Wine-nätverket i Stockholm. I samband med samlingen fick jag ett Guds tilltal som jag vill dela med mig av. Som alla profetiska ord ska det naturligtvis prövas och jag räknar med feedback från mogna kristna som jag känner kring denna sak.

Tilltalet handlar om att vi står inför ett år av kraftfulla kristna initiativ i Sverige och stora segrar, men det blir också ett år av turbulens. Det kommer också att bli strid och motstånd. Det jag upplevde som ett profetiskt tilltal är att det kommer att riktas pilar mot Hillsongförsamlingen i Sverige. Senaste dagarnas händelser har redan gett en antydan om denna sak, men min känsla var att det pågår en mer organiserad kampanj med syftet att bekämpa evangelikal väckelsekristendom i Sverige och att man särskilt kommer att ge sig på Hillsong.

Mitt tilltal är inte riktat till Hillsong, ledarna där vet mycket mer än jag om vilka utmaningar man står inför. Mitt tilltal är riktat till övriga kristenheten i Sverige.

När någon del av svenska kristenheten utsätts för överdriven, onyanserad kritik och kritik för att man står upp för klassiska kristna bibliska värderingar, då ska vi kristna stötta varandra och stå upp för varandra. Annars lämnar vi en spjutspetsfalang i kristenheten utlämnade. Vi ska be för kristna som blir attackerade i offentliga rummet på okunniga och tendentiösa grunder. Vi ska stå upp för att försvara våra bröder och systrar.

Det behöver inte alls innebära att vi håller med om allt hos den kyrka som blir attackerad. Men vi kristna behöver uppträda som ett folk som visar en intern lojalitet.

Vi har fallerat på dessa punkter ständigt. Pingströrelsen blev utlämnade åt sig själva när hela etablissemanget rasade mot dem under 1910-30-talet, inklusive de äldre samfunden. Jag upplevde samma sak när Maranata attackerades under tidigt 60-tal, övriga kristenheten allierade sig med sekulära samhällets glåpord. Liknande tendenser när kritiken mot Livets ord var som skarpast på 80-talet. Kristna kyrkan hejade på och bidrog ytterligare till kritiken.

Jag var ambivalent inför Livets ord på 80-talet, jag gillade mycket, men var också skeptisk till överdrifter i förkunnelsen, och en för högmodig och arrogant inställning till andra kristna, hos vissa ledare och medlemmar i rörelsen. Jag ställde dock ändå upp och försvarade Livets ord, dels genom en artikel i Läkartidningen och en i Svenska Dagbladet. Jag var då pastor i en förortsförsamling på 75 medlemmar så min röst var inte särskilt stark, men jag tog ändå till orda och försvarade mina syskon. Vineyard råkade ut för ett liknande drev på 90-talet där jag också tyckte att stödet från etablerade samfunden var mycket svagt.

Låt oss inte göra samma misstag igen om någon gren av kristenheten hamnar i blåsväder detta år. Låt oss försvara Hillsong om de attackeras, och låt oss försvara andra kristna grupper som hamnar i blåsväder. Låt oss alla be för Hillsongförsamlingen och Andreas och Lina Nielsen.

Allt som skrivs i media om kristna rörelser är inte förföljelse. Det finns mycket bra journalistik, och media har all rätt att kritiskt granska kristna rörelser. Men i vissa lägen går man över gränsen och det blir en ren förföljelse. Det är detta jag talar om.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Claes sjödahl

    Axel till Axel som det heter. Tack att du delar Stefan. Guds frid och glädje

  • Jonas Ulldahl

    Så Stefan… du tycker inte ”kritiken” mot Hillsongs ledare är befogad? I dessa fall handlar det ju om övergrepp på barn (Frank Huston och hans son Brian Huston som mörkar det) samt äktenskapsbrott (Carl Lantz) plus att det finns viss kritik av luxuöst leverne. Är detta något vi ska försvara bara för att vi är en gemensam kristenhet? Tack för svar.

    Med vänlig hälsning, Jonas.

  • stefanswrd

    Hej Jonas, nu var min text uttryck för en känsla inför något som kommer komma, någon form av drev. Det var inte en kommentar angående TV-programmet häromdagen. Carl Lantz fick sparken inom ett dygn från att det blev känt om hans övertramp så Hillsong har aldrig försvarat honom och hans gärningar, vad jag vet. Samma sak med Frank Houston, det går inte att döma ut Hillsongrörelsen utifrån vad Brians döde far ställde till med för många år sedan. Det är helt orimligt. Mörkningen ska ju avgöras i domstol, men det är inte lätt i familjerelationer när sådana saker kommer upp. Vi får avvakta domstolsutslaget innan man dömer någon.

  • Annika Eklöf

    Ändå innovativt att kalla det profetia EFTER att en dokumentär om Hillsong har släppts!

  • Amanda Sköld

    Hur definierar du attacker, förföljelse och bra journalistik? Vad exakt är skillnaden mellan dem?

  • stefanswrd

    mitt inlägg handlar inte om Hillsongdokumentären, jag har bara sett delar av den, och kritiken om Lentz och Frank Houston är ju allmänt känd sedan lång tid tillbaka, så det jag såg av filmen var inget nytt.

  • stefanswrd

    mycket bra fråga. Jag menar nog att vissa mediedrev mot vissa kristna sammanhang har varit tendentiösa, saknat proportioner, och då kan det klassas som förföljelse och attacker. Bra journalistik måste spegla helheten av vad en organisation/rörelse gör, står för. Hillsongfilmen häromdagen, det begränsade jag såg, är inte bra journalistik enligt min mening.

  • Sune Olofson

    Bäste Stefan,

    Intrycket är att du i förväg ger ett slags frisedel/gräddfil till Hillsong utan att du rimligen vet vad som kan komma framöver.

    Det är äventyrligt, menar jag. Varje kristen rörelse, som menar sig ha mandat att förkunna i det offentliga rummet/samtalet måste rimligen bejaka eller åtminstone accepteta att bli granskad. Till och med nödvändigt om vi blickar bakåt och i vad som hänt i ”våra led”.

    Och är det nån byk som ska tåla att hängas ut så är det väl den kristna (med vår förkunnelse om ärlighet och moral och etik).

    Men självfallet ska vi inte acceptera oärliga och osakliga angrepp, de måste bemötas och beivras.

    Min tro är att det i vår tid finns många plattformar där vi kan rätta till felaktigheter och ställa krav på tillrättalägganden där medier gått över gränsen.

    Vi kan till att börja med att vara glada och tacksamma för de två dagstidningarna Dagen och Världen Idag.

    Och det vet jag att du är.

    Allt gott
    Sune Olofson

  • Amanda Sköld

    Tack för svaret och förtydligandet. Så om en journalist exempelvis kritiserar hedersmord inom islam utan att samtidigt lyfta fram islams fina och goda sidor, då är det en attack och en förföljelse på islam?

  • Annika Eklöf

    Fortfarande. En kritisk dokumentär om Hillsong har släppts. Vilket kommer innebära naturliga svallvågor. I just det här fallet, vill jag väl våga påstå att din s.k profetia, istället är ett konstaterande.

  • Jonas Ulldahl

    Fin kommentar. Håller inte med i allt. Men verkligen i det du skriver: ” Och är det nån byk som ska tåla att hängas ut så är det väl den kristna (med vår förkunnelse om ärlighet och moral och etik).” Ska bli intressant å se vad Swärdet har å säga.

    Tack Sune! 😁👍

  • stefanswrd

    Vi får väl se vad som händer närmaste året, händer ingenting av detta slag har min profetia varit fel.

  • stefanswrd

    Det är inte en rimlig tolkning av min text. Olagliga och djupt omoraliska förhållanden i alla organisationer måste naturligtvis kunna granskas av journalistiken utan krav på att det ska balanseras med allt positivt en organisation gör. I fallet Knutby t.ex. fanns det en saklig grund för den kritiska journalistiken.

  • stefanswrd

    jag delar helt din uppfattning att kristna organisationer måste tåla kritisk granskning av media. Men jag saknar ibland balans och proportioner i kritisk journalistisk granskning av kristna organisationer. T.ex. granskas nya organisationer mycket hårdare än gamla. Jag har t.ex. inte läst någon granskning av riksmedia om varför Equmeniakyrkan har tappat bortåt 150.000 medlemmar senaste 80-90 åren, det är avhopp som slår alla rekord. Men man älskar att granska Livets ord, Maranata, Vineyard, Karisma och vi får se om min profetia slår in – Hillsong.

  • Amanda Sköld

    Hm, du skrev att: ”Bra journalistik måste spegla helheten av vad en organisation/rörelse gör, står för.”

    Måste bra journalistik balansera med det positiva eller inte?

  • Annika Eklöf

    Näe. Att Hillsong kritiseras är sen gammalt. Givetvis kommer kommer dokumentären generera mer kritik Att kalla ett konstaterande/självklarhet för en profetia är missvisande och du borde veta bättre. Uppmuntran, tröst och förmaning. Vänligen håll dig till ämnet.

  • Annika Eklöf

    Näe. Att Hillsong kritiseras är sen gammalt. Givetvis kommer dokumentären generera mer kritik. Att kalla ett konstaterande/självklarhet för en profetia är missvisande och du borde veta bättre. Uppmuntran, tröst och förmaning. Vänligen håll dig till ämnet.

  • stefanswrd

    det beror på vad saken gäller, man kan inte generellt svara ja eller nej på en sådan fråga, och det kan nog inte en redaktör göra om du frågar dem.

  • stefanswrd

    jag noterar att du tycker så, och jag har här inte samma uppfattning.

  • Annika Eklöf

    Det här är inte en fråga om uppfattning. Du går ut och kallar en självklarhet för en profetia. Det bör problematiseras. Jag, personligen, går inte ut och profeterna om att det blir lördag på lördag. Då det är ett konstaterande.

  • stefanswrd

    jag tycker inte att det är en självklarhet. Jag har varit uppriktigt förvånad över att Hillsong inte har drabbats av något mediedrev hittills, det brukar drabba framgångsrika nya kyrkor. Jag tycker inte heller att programmet häromdagen var något mediedrev, och berörde inte heller Hillsong i Sverige.

  • Stanley Östman

    Det du skriver här har inget med profetia att göra.
    Jag är förvånad att du med din bibelkunskap utger att detta är en profetia !
    Annika Eklöf ställer det på sin spets nedanstående och du klarar inte ens att bemöta henne på det mest fundamentala klargörande sätt som en profetia ska bemötas, när det är en profetia.
    Jag kan förstå att du på en samling som du vittnar om har ett budskap och även profetisk hälsning till de samlade som är där, men det du återger här har ingenting med profetia att göra.
    Som passus kan jag nämna att jag lyfte fram din förra blogg om EFK i både fb-Dagen & fb-Världen idag – det var en mycket klargörande analys som gav bättre inblick i EFK-processen än dess styrelses kryptiska förklaring varför de lämnar Svenska Evangeliska Alliansen – Så Tack för den analysen.

  • Inge

    ”Allt är inte Gud som glimmar” är titeln på en bok skriven av Läkaren och Bibelläraren Sven Reichmann, där han delar tankar kring trosrörelsen intåg i Svensk kristenhet och de spänningar som då uppstod i kontakten med de etablerade församlingarna.
    Jag var under 80talet själv medlem i en äldre församling som splittrades i tre fraktioner för att sedan helt läggas ner så jag har sett baksidan av detta. Även om jag själv då tyckte att mycket i trosrörelsen var helt rätt så fanns det inslag där frukten var mindre bra. Boken är ett viktigt dokument från den tiden men är fortfarande aktuell och kan beställas gratis från Bibelfokus.

    https://www.bibelfokus.se/glimmar

    Lennart Jareteg har på sin blogg bibelfokus gett sin syn på den senaste SVT dokumentären vilket kan vara värt att ta del av.
    https://bibelfokus.se/blogg_220216

    Historien brukar ofta upprepa sig, så även här fast 30år senare då en då levande ung församling i samma stad anslöt sig till Hillsong för att sedan splittras och läggas ned redan efter något år. Ett varningstecken jag sett är speciellt de nyfrälstas övertro på auktoritära ledare. Tyvärr drabbas många nyfrälsta unga när det går fel.
    Jag konstaterar dock en sak och det är att när SVT och världen uppmärksammar och kritiserar den kristna församlingen så är det aldrig en helt död församling man angriper. Min erfarenhet säger mej även att i sammanhang där Guds Ande verkar så är Dj. aldrig långt borta, han försöker alltid skapa splittring, bryta ner och förstöra de frön av sanning som Guds Ande har väckt till liv.
    Jag delar Stefans uppfattning att det är viktigt att den samlade kristenheten ställer upp och stöttar varandra så att inte barnet kastas ut med badvattnet när världen och SVTs hela arsenal riktar sina drev på den kristna församlingen, samtidigt som vi bör tacka Gud att de de köttsliga svagheterna blir avslöjade, vi skall inte försöka dölja synden men skydda och rädda syndaren från att förgöras.
    Jag vill tillägga att jag har inte tittat på SVT dokumentären om Hillsong och känner inte något behov av att göra det heller.

  • gäst & främling

    Har islam goda sidor?

    Budskapet enligt Koranen är.

    [15:58]قَالُوا إِنَّا أُرْسِلْنَا إِلَىٰ قَوْمٍ مُّجْرِمِينَ
    [15:58]De svarade: ”Vi är sända till ett folk av obotfärdiga syndare [som skall förintas].

    Vad är det då för fel på oss enligt Koranen, jo det står att vi tror på tre gudar, man kan enligt Koranen inte sätta medhjälpare vid Guds sida, vi kristna är förbannade enligt Koranen, för att vi tror på Jesus som Gud.

  • heidihansdotter

    Reportaget om Hillsong i TV var väl ganska bra men beklämmande att predikanter levde lyxliv på givarnas pengar är inte ok.

  • Mikael Nyman

    Vi har väl sätt en del antydningar den senaste tiden. Vi har Hillsongdokumentären ”Gud blir viral” och ”Gud som haver barnen kär” – kanske är det så att motståndaren samlar sig och att vi kommer få se ett drev mot sådana kristna tror på Bibeln som Guds ord och nödvändigheten av personlig omvändelse. Sedan vet jag inte om det kommer att riktas specifikt mot Hillsong, eller mot konservativa kristna i allmänhet.

    Som alltid gäller det att kunna hålla flera bollar i luften. Att det finns orättvis kritik får inte göra att man inte tar till sig av berättigad kritik. Och det faktum att det finns problem i olika kristna rörelser, får inte leda till att man sväljer all kritik. Jag har väl kritiserat Livets Ord och liknande rörelser en hel del i inomkyrkliga debatter, men jag tycker likväl att det finns en hel del orättvis kritik som riktats från sekulära medier.

    Var ett avsnitt att Roys Report som handlade om Hillsong – jag tror det var strax efter Lentz-affären, och den bild som kom fram visar på en rätt urspårad kultur. Kändisskap verkar ha premierats över lärjungaskap, typ ”om vi är coola och trendiga så kommer coola och trendiga människor att lockas av evangeliet”. Kändisar och ”rätt” personer, som kan ge Hillsong stjärnglans, fick VIP-behandling etc. Det torde inte vara förvånande om ett sådant sammanhang drar till som ledare som har mer karisma än karaktär. Sedan är det ju inte alls säkert om detta gäller alla Hillsong-kyrkor, eller om det var problem specifika i New York-kyrkan.

  • stefanswrd

    Fast Jareteg tycker ju att allt är fel i svensk kristenhet utom han själv, vi är väl klassade av honom som falska profeter allt och alla som tjänar Kristus och har ett visst mått av förtroendeuppdrag i svensk kristenhet. Man får nog ta med en nypa salt det han skriver.

  • Inge

    Jo jag har faktiskt tänkt så själv och ställde även frågan till honom för många år sedan om det fanns någon förkunnare i Sverige som han ansåg höll måttet? Efter det så har inte besökt hans hemsida på flera år förrän nu så jag är inte så uppdaterad. Nu framhöll jag huvudsakligen Sven Reichmanns bok, men vi kan kanske lära oss något Lennarts svavelosande undervisning även om det svider i köttet😇
    Alla har möjligen något att ge även ingen är fullkomlig.

  • Läsare

    Håller med dig till fullo Amanda, inte första gången Swärd kommer med liknande profetior.

  • Rebecca Revedal

    Wow! Jag blir faktiskt lite bestört av detta inlägg och att jag absolut inte förstår din logik. Du skriver ”Som alla profetiska ord ska det naturligtvis prövas och jag räknar med feedback från mogna kristna som jag känner kring denna sak.”

    Vore det då inte, som ”mogen kristen” (vilket jag antar att du definierar dig själv som) moget att vädra detta och få feedback av dessa människor som du känner innan du publicerar det som en ”sanning” på din blogg? Jag menar detta i all välmening eftersom att allt det du skriver efteråt verkar vara onödigt då du ändå lagt in den disclaimern. Hela inlägget tappar på något sätt trovärdighet i och med att det bygger på ditt tilltal, som kräver feedback som du inte fått ännu.

    Sen blir det ju lite av en självuppfyllande profetia när du skriver att man redan sett tendenser av detta. Om du då emottar någon sorts kritik för inlägget eller att Hillsong får kritik (vilket de garanterat kommer få) så bekräftar det ju bara ditt tilltal.

    Sen har jag även problem med det du tar upp med att kristenheten inte ställer upp för varandra. Ja, det är ju sedan gammalt, som du skriver. Om du är helt ärlig mot dig själv, hur många ledare tror du inte andas ut och tänker ”Åh vad skönt att inte x var med i ’Gud som haver barnen kär’ så att jag slapp gå ut och försvara mig”, eller ”Åh vad skönt att det inte var just min församling eller mitt samfund som granskades”? För det enda som händer när sådana här saker uppdagas är att tystnadskulturen blir starkare inom kyrkan. Fler grejer sopas under mattan och mörkas.

    Ta tag i de sakfrågor som dessa dokumentärer faktiskt lyfter istället för att bli så enormt sårade och känslomässiga i all form av respons. Se på det sakligt. Vad är det för problematik som lyfts? Det är inte okunniga människor som skapat dokumentärerna och de människor som var med i ’Gud som haver barnen kär’ är inte heller okunniga. Det är extremt arrogant att kalla dem det. Det kyrkan kan göra är att ta till sig och faktiskt ställa sig själva de jobbiga och svåra frågorna istället för att tro att Jesus skulle predika exakt samma budskap om han kom idag! Det enda jag ser i detta är att så många kristna ledare glömt bort att Jesus sa ”det ni gör mot en av dessa mina minsta har ni också gjort mot mig”.

  • Jonas Rosendahl

    Hej Inge,

    Har läst Sven Reichmans bok både en och två gånger. Tyvärr tycker jag att han grovt missförstår trosundervisningen. Då finns det bättre kritik från ledande konservativa teologer som bättre kan bena ut vad det handlar om.

    Du skriver att du inte sett hillsong dokumentären på SVT och anger som skäl för det att du inte har behov av det. Varför det? Ska man vara i debatter och här handlar det om just hillsong på denna bloggpost då är det väl inte fel att anstränga sig för att följa med lite eller?

    På det stora hela så skönjer jag bland ledare en viss ängslighet när kritik kommer. Min teori är att det har att göra med att nästan alla kyrkor i det etablerade nu valt ”seeker friendly” vägen framåt. Den vägen stöds också av en del konservativa teologer som redan på 90-talet gärna såg den vägen framåt. Det är därmed inte med självklarhet ett ”liberalt spår”.

    Med den vägen så har det också varit lättare med acceptans och att ha goda kontakter i etablissemanget. Det är man mån om att ha kvar. Då gynnar inte kritik som lätt kan slå över i överdriven kritik den inriktning man valt.

  • Inge

    Min summering av filmen är att det var en ovanligt sann bild som målades upp.

  • Inge

    Hej Jonas.
    Nu har jag faktiskt tagit mej tid att titta på dokumentären.
    Inga direkta överdrifter så som jag uppfattade det. Efter att ha följt Hillsong sedan starten i Sverige, varit på deras möten, känner dessutom personligen flera som varit engagerade i Hillsong på olika sätt så framkommer inget nytt. Som jag tidigare sa, där DHA manifesteras, där människor blir frälsta och upprättade där är aldrig Dj. långt borta, Dj. vill alltid splittra och förgöra det som Gud gör det vet vi.
    Det är så gott som alltid pengar och sex som blir fallet för svaga ledare som upphöjs till skyarna.
    Det finns alltid en frestelse och en fara när verksamheter blir för stora och ledarna blir lätt upphöjda och hamnar i centrum. Dessa edare blir lätt oantastliga och får dessutom absolut aldrig kritiseras.
    Min summering av filmen är att det var en ovanligt sann och rättvis bild som målades upp, knappast några överdrifter, sensationellt eller något nytt.
    Hoppas ledningen tar lärdom och att de vågar gå tillrätta med det som blivit fel. I slutändan får vi alltid tacka Gud för att synden blir avslöjad i våra liv så att vi kan gå tillrätta och få förlåtelse för det vi missat, detta är en förutsättning för att Gud skall kunna använda oss. Detta gäller oss alla, liksom medlemmar och pastorer i församlingen Hillsong.

  • stefanswrd

    Hej Rebecka, Några korta kommentarer. Den senaste dokumentären du refererar till har jag inte sett, så jag kan inte bedöma detta. Så jag kan inte alls debattera detta. Mina kommentarer i blogginlägget är en analys av senaste 115 åren. Jag åsyftar inte alls kritisk journalistisk som det finns grund för. Det jag åsyftar är mångåriga drev som leder till att medlemmar i en viss kyrka blir trakasserade, mobbade, blir diskvalificerade från jobb m.m. Enligt min erfarenhet har det förekommit senaste 115 åren, då handlar det inte om enstaka saklig journalistik, utan det man brukar kalla för drev.
    Om profetior, jag upplevde en stark andehänryckning och uppenbarelse av den Helige Ande vid detta tillfälle, då jag fick detta ord. Jag har skrivit ner ungefär hur jag upplevde tilltalet. Så många vänner till mig har redan prövat detta, hade de upplevt att detta var helt fel hade jag tagit bort blogginlägget. Den viktigaste prövningsgrunden av ett profetiskt ord är att det stämmer med Bibelns samlade budskap. Kan någon hävda att detta budskap inte stämmer med grundläggande bibliska principer är jag beredd att backa i frågan.

  • https://niwega.net Kjell_P

    Låt mej bidra med en allmän kommentar angående hur Guds ord säger att vi skall handla med och ta emot ”budskap” när någon känner sig manad att tala eller skriva.

    Bibelns uppdrag är otvetydigt. Det finns i 1 Thess. 5:14-23. Läs hela texten, inte bara vers 21. Jag återger den här eftersom erfarenheten lär att få slår upp Bibeln och läser där innan de reagerar på resten av en kommentar. (Citatet kommer från Svenska Reformationsbibeln 2016)

    14. Och vi uppmanar er, bröder: Förmana de oordentliga, trösta de modfällda, ta er an de svaga, ha tålamod med alla. 15. Se till att ingen ger tillbaka åt någon med ont för ont, utan sträva alltid efter att göra det goda både mot varandra och mot alla. 16. Var alltid glada. 17. Be utan uppehåll. 18. Tacka under alla förhållanden, för det är Guds vilja med er i Kristus Jesus. 19. Släck inte Anden. 20. Förakta inte profetior. 21. Pröva allt, behåll det som är gott. 22. Håll er borta från allt slags ont. 23. Och må fridens Gud själv helga er helt och fullt, och må hela er ande och själ och kropp bli bevarade fläckfria vid vår Herre Jesu Kristi återkomst.

    Viktigt att vi inser att ämbetet ”profet” upphörde när den sista GT-profeten dog. Profetia här betyder ”uttalande av tankar och förnimmelser vi upplever vara i överenstämmelse med Guds ord”.

    Och vad skall då åhörarna göra? Ja, uppdraget är som sagt otvetydigt. ”Pröva all, behåll det som är gott.” Ordet ”pröva” är översatt från grundtextens ord ”dokimazo” som vi känner igen i svenskans ”dokumentera”. Det handlar således om att pröva om uttalanden stämmer med resten av Guds ord och i sådana fall att behålla dessa. Resten av uttalandena kan vi lugnt låta gå ut genom andra örat.

    Kolla nu även hela textens ”anda”. Texten poängterar att trösta och styrka varandra. Att vara glada och tacksamma, vilket inte kan kombineras med vara irriterade och borra i sank.

    Bland kommentatorerna ser jag tre unga kvinnor som inte följer dessa riktlinjer.

    Men jag ser även att både Jonas Rosendahl och Stefan Swärd inte följer dessa riktlinjer i sina kommentarer om Sven Reichmanns och Lennart Jaretegs varnande ord.

    Därför vill jag bara uppmana alla att följa uppmaningen i Guds ord och bara reagera med en varning när ett budskap innehåller villoläror.

    Jag ser ingen direkt villolära i Stefans budskap. Möjligen en liten risk att ”Word of Faith”-rörelsernas läror och beteendemönster legitimeras.

    /Kjell_P

  • Jonas Rosendahl

    Hej Kjell,

    Long time no see :)

    Men är du verkligen en avskild tjänstegåva och lärare som har mandat att undervisa oss i ”bloggförsamlingen”?

    Att tala inför en församling som predikant ska ske genom en kallelse och ska gå genom en församlings äldste, om det inte är det egna avskilda ledarskapet som ska tala.

    Så hur gör man då på bloggar? Jag skulle vilja säga att det blir lite konstlat, och det ska i bästa fall kunna vara informativt men det som skrivs ska inte ses som vägledande för den enskilt troende. Vägledning sker av ett lokalt ledarskap i en lokal församling där man är aktiv. Där ska vi lyda våra ledare. (Heb 13:17)

    Got my point? :-)

  • Elione

    Nu har det gått ett år. Vad är din slutsats? Inget mediadrev mot Hillsong Stockholm.. Hade du fel? Det kan ju också vara någorlunda viktigt att erkänna att man hade fel.

    Låt oss också hoppas att precis det som skett nu – att Hillsong i Australien också tar emot den sunda kritik de fått om bland annat hantering av ekonomiska medel landar i en bättre styrd och mer hälsosam kyrka där fler röster blir viktiga i en församling än ledningen.

    Tyvärr så upplever jag att för många röster av ditt slag gör att missförhållanden och skada av människor stoppas för sent inom kyrkor. Tystnadskulturen i kyrkor är redan för stor och leder till sekteristiska tendenser. En kyrka behöver andas och behöver ha dynamik. Hela kroppen behövs. Ibland tillåts inte hela kroppen må bra eller fungera i en församling och då ska inte kristna utifrån förstärka det.

    Oroad över att denna typ av inlägg från dig triggar upp denna tystnadskultur. Vill vi också kanske använda våra intellekt, precis som Guds ord uppmanar oss till – så tror jag att vi bör undvika överandliga tilltal när de faktiskt inte stämmer med Guds ord och helt enkelt hålla oss till vad Bibeln säger i första hand. Ser fram emot den dagen då rent i Guds hus innebär renhet genom Guds underbart jämlika kärlek, liv och sanning och inte bara städning av några mindre uppskattade kyrkobesökare. Just det, som Hillsong också haft.