Kommentar på debatten om senaste blogginlägget

Det har varit så många kommentarer och reaktioner framförallt på Facebook på mitt senaste ironiska blogginlägg om kristna SD-vänner så jag skriver i stället en summerande kommentar, det går inte att kommentera enskilda inlägg.

Det som utlöste min reaktion var kommentarer över Livets ords-pastorn Joakim Lundqvists utspel i en predikan. Jag vill här stötta min pastorskollega. Jag tyckte att argumentationen nådde alla lågvattenmärken, t.ex. när man hävdar att Lundqvist förbereder för Antikrist. Jag tycker även att Enarsons utspel ligger under alla lågvattenmärken där han i praktiken gör alla kristna ledare i Sverige till falska profeter och antikrists vägröjare.

Vi måste ha någon anständighet och hyfs i debatten, kristna ledare behöver kritiskt granskas och det vi säger, men man kan inte använda vilka ordval och argument som helst. Även i kristna debatter måste det finnas en miniminivå. Därför slår jag näven i bordet och säger ifrån, detta är inte acceptabelt. Det måste finnas någon form av gränser i svensk kristenhet.

Och när jag då läser debatten ser jag att när man gör det bidrar man till polarisering, splittring m.m. Gränssättaren blir problemet, inte de som hädiskt klandrar kristna ledare.

Hur har vi kunnat hamna här?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Jonas Rosendahl

    Stefan,

    Det framgår inte på något sätt att du var ironisk. Om man är ironisk borde det framgå. Till exempel om man skriver ”;-) ” efter en mening eller text.
    På det stora har du överreagerat och det var det jag reagerade över.
    Du nämner också en person och citerar vad denne påstås ha skrivit. Det visar sig att denne citerar i sin tur utan att det framgår?!

    Men, det finns människor som skriver allt möjligt hela tiden, överallt. Det är inget nytt. Du har fått utstå hård kritik och förolämpningar genom åren här utan att du tar upp det alls. Det ingår tyvärr i bloggandet. Tro mig 😉

    Vad jag tror är snarare att du retar dig på att det finns kristna som är SD och som du konspiratoriskt anser inte har ”sett igenom” att SD skulle vara förklädda nazister.
    Där tror jag är den ömmande tån. Det du läser får sen ”bägaren att rinna över”.
    Du säger att dessa borde utträda ur kyrkan och bilda en egen. Det är mycket hårda ord som jag undrar om du är stolt över? Är du ironisk nämn det då som sagt.

    För min del bryr jag mig inte offentligt sakpolitiskt . Men vi har yttrandefrihet och vi har rösträtt i Sverige. Det var en kamp frikyrkliga förde för att få detta. Enligt Lydia Svärd som skrev om väckelsens folk i andra kammaren i riksdagen så fanns väckelsefolket representerade i alla partier.

    När jag googlar och läser, så finns det inga som helst belägg för påståendet att SD skulle vara nazister. men jag kan ha fel. Sannolikheten finns. Men det finns inga sakliga belägg att ta fram. Björn Söder missförstås. Det är enkelt att påvisa. När det gäller ordet ”essens” så har Mattias Karlsson förklarat vad han menar i en insändare i aftonbladet och det är inga konstigheter i det vad jag kan se.

    Vad som stör dig och en liberal enklaver i migrationsfrågan är att ni vill ha en liberal migrationspolitik och anser det är bibliskt. Den synen delas inte av alla. Det är just detta som fört många till SD att de inte är liberala i denna fråga. De är bekymrade över en islamisering bland annat och ökat utanförskap med dess konsekvenser. Den oron bemöts inte sällan av rent nonsens. Det är inte ansvarigt. SD blir då oppositionspartiet, som även kristna kan tänkas rösta på.

    Att Joakim far ut på det här sättet och stämplar människor är tråkigt men inte oväntat. Jag hade väl faktiskt trott att han var annorlunda eftersom allt pekade på det. Han tar upp den linje som Ulf Ekman alltid hade. Att vara utpekande och selektiv och en mästare på att marginalisera meningsmotståndare. En del livets ordare har problem med just detta, de har svårt för om nån annan kan ha rätt. De accepterar inte andras beskrivningar.
    Det blev ganska uppenbart för mig i den debatt som var om Ukraina och pastor Padun där jag personligt lyssnat på en inspelad tape och hört vad som sas av livets ord pastorer och jämförde den med vad livets ord senare påstod offentligt på sin blogg.

    När det gäller den boken som du och Grenholm skrev så har den ett kapitel med en genomgång av SD. Den är i sig en bra genomgång. Men slutsatserna blir konspiratoriska. Att Grenholm håller den linjen förvånar mig inte. Det bygger på ett ”tilltal”.

    Men att en akademiker som Swärd är utpekande och konspiratorisk mot kristna trossyskon som väljer att rösta SD, det förstår jag inte. Om man anser det vara förklädda nazistsympatier borde det rimligen beläggas. Som akademiker borde du kunna det isåfall. Det ni skrivit i boken håller inte som belägg även om genomgången är intressant.

    Det är inte ok Stefan att som kristen vrida och vända och misstolka. Det måste i grunden finnas ett sanningssökande som ska vara drivkraften för att sen lägga fram detta inför Guds folk och andra läsare. De är värda saklighet och sanning. Sist men inte minst har vi överherden, Kristus som vakar över det vi gör. Det borde väl inge nån slags fruktan som bör synas lite då och då – åtminstone.

  • wildwest63

    Om det var ironi det du skrev, så var det sällsynt illa valt. Sällsynt illa valt. Sällsynt illa valt. Förstått? Ska man som pastor agera så? Larva sej med tidens allvarligaste frågor?

    Hur har vi kunnat hamna här? Det fattas profetisk klarsyn. Stora delar av kristenheten är indoktrinerad av falska läror om att Muhammed och Jesus är samma väg till Gud. Dvs stora delar av kristenheten är inte kristen.

    När profeter uttalat sig i Bibeln har de aldrig nånsin varit applåderade av mainstream-kyrkan. Det är de egna, de kristna eller i GT Israels folk, som valt att förfölja dessa profeter. Det är väl snarare det som kännetecknar en profet – att uttrycka obehagliga sanningar. Den obehagliga sanningen i det här fallet är att hela kristenheten gått totalt vilse i att leka gudar. Att upphöja sig till Gud och fördela andras pengar (=kommunism) till alla utom till de egna. Men jag tror att kristenheten får äta upp denna villfarelse i och med en kommande stor förföljelse av islamister. Ingen tror väl på att en religion som om några årtionden når 30-45% av befolkningen sitter stilla i båten när man har ett världsvitt kalifat som mål.

  • MikaelN

    Jag skulle säga att problemet inte i första hand är ”profetisk klarsyn”, utan att folk inte håller sig till vad Bibeln lär.

    Det är fel att många liberala kyrkor övergivit Bibeln och istället börjat förkunna vänsterpolitik – fred, miljö, rättvisa, feminism etc. Många av dessa tror inte att Bibeln är Guds ord (i alla fall inte i dess helhet). Istället har de upphöjt mänskliga tankar och ideologier till norm för kyrkan.

    Men det är också fel när kristna upphöjer nationalistiska idéer till en den av sin förkunnelse. När de menar att kristna inte enbart *kan* rösta på SD, utan att de *skall* göra det, som ett direkt tilltal från Gud. Dessa kristna bygger inte längre på vad Bibeln lär, utan blandar in utombibliska ideologier i sin förkunnelse, precis som de vänsterkristna.

  • Inge

    Hej Stefan.
    Du undrar hur vi hamnat här? Vi är många som uppskattar dina oftast kloka och skarpa inlägg i olika ämnen, men när det kommer till politik så bör du känna till att det är många kristna väljare som har genomskådat vänsterns (inkl. De socialistiska partiernas) antikristliga agenda.
    Det intressanta är att när du gör politiska utspel så är det oftast vänster krafterna som hejar på, ja nu senast fick du ”High Five” även av en trollkarl. Kan detta möjligen ge en fingervisning varför du hamnat här?

  • wildwest63

    Jag har i varje fall aldrig hävdat att kristna ska rösta på SD. Men man kan och man bör! Helt enkelt av följande barnsligt enkla logiska förklaring: om man anser att nuvarande regerings politik och dess konsekvenser för landet är dåliga så bör man välja en annan politik. Eftersom de s k allianspartierna har ingått en decemberöverenskommelse med regeringen, som fortfarande mentalt gäller, så är allianspartierna inget alternativ till nuvarande regering. Ovanpå det är de lika ansvariga för den uppkomna situationen. Då återstår att välja ett parti som inte är ansvarigt för nuvarande situation. Kvar blir då SD. Svårare än så är det inte.

    Men man kan inte komma rännande från talarstolar och påstå att det är okristet att välja ett visst parti. Dessutom det parti som hittills har haft rätt i varenda prognos och det enda parti som inte är skyldigt till nuvarande kaos.

    Min personliga åsikt är därutöver att nationalism, att Gud givit oss ett land inom bestämda gränser, precis som han gjorde med Israels folk under Josua, är mycket mera bibliskt än en globalistisk soppa där någon korrupt potentat i Santiago eller Vladivostok bestämmer vad svenska bönder ska odla på sin gård.

  • heidihansdotter

    Känner många kristna och de är inte indoktrinerad av falska läror om Muhammed och Jesus är samma väg till Gud. Det stämmer då inte. Sedan är det naturligtvis så att vi troende måste få avgöra vad vi vill rösta på och där tycker jag pastorn på Livets Ord gick för långt. Bra att han varnade för SD. Men han agerade som Ulf Ekman som också tog ställning för Alliansen.

  • wildwest63

    Jag känner också en och annan kristen som inte tror att Muhammed och Jesus är tvillingar. Tänka sig! Det är inte det som saken handlar om. Det handlar om att ledande företrädare för Sv kyrkan och en del frikyrkor, dvs i praktiken våra andliga ledare, våra herdar, har dessa åsikter. Och det är inte kristet. De kan kalla sig vad de vill, men inte kristna. Man kan ha många åsikter inom kyrkorna, men att förändra grundläggande kristna dogmer är omöjligt och fortsätta kalla sig kristen. Nånstans måste man verkligen dra gränsen!

  • MikaelN

    Jag kan respektera din åsikt, om du menar att man som kristen kan rösta på SD. Jag har haft kristna bröder och systrar som varit SD:are, och jag skulle inte ifrågasätta någons kristna tro utifrån deras inställning till SD.

    Det som blir problematiskt är om t.ex. en kristen ledare – i sin ledarroll, såsom en representant för den kristna kyrkan – säger att man som kristen skall/bör rösta på SD. Då går man utöver sådant som Bibeln klart lär, och upphöjer sina egna politiska preferenser till kristen lära.

    Sedan är jag lite nyfiken på din uppfattning att nationalism skulle vara en mer biblisk än ”en globalistisk soppa”? Vad grundar du det på? Skulle det inte kunna vara så att det finns ytterligare alternativ än å ena sidan nationalism, och å andra sidan ”en globalistisk soppa”?

  • http://helapingsten.wordpress.com/ Micael Grenholm

    Hallå Wildwest! Några korta kommentarer utifrån det du skriver här:

    1. Du menar att SD är enda alternativet om man är missnöjd med nuvarande regering. Det är falskt. SD har faktiskt sagt att de kan tänka sig att stötta en S-ledd regering om de får sin vilja igenom, något M inte är sena att påpeka: https://www.facebook.com/moderaterna/photos/a.62656556155.86819.7719591155/10155529644901156/?type=3&theater Det blir absurt i ett land med åtta (!) riksdagspartier att hävda att SD är det enda alternativet till nuvarande regering.

    2. Även om SD skulle vara det enda alternativet till en S-MP-regering, så betyder inte det i sig att det är ett BÄTTRE alternativ. Det kan ju faktiskt vara mycket värre. Exempelvis vill SD behandla utlänningar mycket värre än de andra partierna, man vill både strypa invandringen och sänka biståndet: https://www.svd.se/sd-vill-skara-i-bistand De har inte heller någon plan för att motverka klimatförändringar. Om man utifrån en kristen etik vill älska sin nästa och behandla andra människor likvärdigt ser jag inte hur stödet till en SD-ledd regering skulle vara ett led i det.

    3. Nationalism är en väldigt specifik ideologi som inte slog igenom förrän på 1800-talet. Att prata om att det är ”bibliskt” är som att säga att Facebook är bibliskt, nationalism fanns inte på Bibelns tid. Visst har Israel en stark identitet, men den motiverats religiöst, inte nationalistiskt, och det finns ingenstans i Bibeln som jag kan se det någon som helst hint att hednakristna ska betrakta sina hedniska länder på samma sätt som judar betraktar Israel. Istället fäste de tidiga kristna sin patriotism vid Guds rike och det himmelska Jerusalem. Att säga att de var nationalister blir historieförfalskning.

    Allt gott!

  • wildwest63

    Så länge vi tänker använda oss av demokratiska metoder så kommer SD inte detta val kunna få genomslag för sina idéer. Man får kompromissa med andra partier. Röstar jag SD har jag åtminstone försökt att ändra inriktning på politiken eftersom mer SD-politik är mer av motsatt politik på avgörande punkter än vad nuvarande regering håller på med. Om SD vill samarbeta med S, vilket jag finner svårt att tro, då kan jag inte göra nånting åt det. Alternativet är att införa en SD-diktatur. Det är ingen som vill.

    Det är helt klart en bättre politik att utvisa alla som kommit in illegalt, som har ljugit sig in, som har fuskat sig in, som begår brott! Allt det som inte skulle kunnat få ske om vi följt de lagar och regler som funnits under hela den här perioden. Det är perfekt. Det är det jag vill. Biståndet kan tas bort. Det försätter mottagarländerna i en beroendeställning, det används till vansinniga projekt som inte gör nån nytta (varianten Baibang) eller att göda tredjevärldens diktatorer med feta bankkonton. Precis det jag vill. Klimatförändringar kan vi inte göra nånting åt. Jag tillhör inte Klimatkyrkan med sina profeter. Det är bara ytterligare ett sätt att få anledning att bilda en världsregering som styr allt och alla i minsta detalj. Orwells 1984 i kubik. Återigen perfekt. Dessutom är Sveriges påverkan av växthusgaser 0,17% av världens totala utsläpp.

    Nu menar jag nationalism som handlar om att nationen är den plats där vi ska verka, förändra och känna oss hemma. Sverige är det land vi ska ta hand om. Inte Bolilvia, Eritrea eller Kirgisien. Det får invånarna och politikerna i dessa länder ägna sig åt. Israel delades in i noggranna gränser när landet erövrades. Skulle det inte ha nån som helst bäring på dagens situation? Då kanske vi kan stryka den passagen ur Bibeln, den är ju helt onödig. Motsatsen var Babels torn, att vi alla skulle tala samma språk och vara en enda stor massa under en och samma stora härskare. Vi vet hur det gick. Jag tror inte på globalismen eftersom det kommer innebära den totalitära världsregering som alla har fasat för i alla tider, bara att den nu, i digitaliseringens tidevarv, är kusligt genomförbar.

  • wildwest63

    Jag sa inte att någon ska berätta att vi ska rösta på ett visst parti! Jag antar att du syftar på Enarson, en person som jag inte visste existerade förrän jag såg de här blogginläggen. Jag tror inte Gud säger nånting om att vi ska rösta på ett visst parti, varken KD (vilket sannolikt Lundqvist vill) eller SD (som Enarson vill). Vi ska rösta på det parti som ger kristna störst frihet att verka, att få ut sitt budskap och därigenom möjlighet att förändra samhället.

    Ja, vad är alternativet till nationalism i betydelsen att Sverige är den plats på jorden som vi som invånare i landet har blivit betrodda att ta hand om? Det är inte globalism i alla fall, där jag ska vurma för personer med klimatångest i San Francisco lika mycket som att mina föräldrar här har det bra på ålderns höst.

  • Johannes John Enarson

    Tack för allt du har gjort angående abortfrågan. Det menar jag verkligen. Ni undrar hur vi hamnade här? Vi ”hamnade här” när ni andliga herdar alla sov eller gick ock gömde er när Enarson redan 2006 blåste larm om Ekmans falska ekumenik. Och vi ”hamnade här” när Lundqvist sedan sa att paret Ekman ”följde Lammet” och välsignade deras steg in i RKK, även om inte församlingen skulle gå samma väg. Och vi ”hamnade här” när du skrev en bok tillsammans med Sveriges ledande kristna antisionist och brunmålade alla era meningsmotståndare som nazister. Det är så vi alla ”hamnade här.” Lite svårt att varken se ert mogna ledarskap eller höra något nyanserat argument. Det säger jag med sorg. —Biskopens son.

  • Tommy Wasserman

    Hej ”wildwest63”! Får jag fråga vad du anser om streckkoderna på varor, kreditkort och andra element i nuvarande ekonomiska system?

  • Jonas Rosendahl

    Det hade kanske varit mer korrekt att formulera det som att vill man rösta på den enda oppositionen är SD enda valet. För i praktiken genom ”DÖ” uppgörelsen så är det precis så det är. Vi skulle denna mandatperiod kunnat ha en Allianspolitik, istället fick vi en grönröd politik med sedvanlig antiisraelisk, antifriskole politik och ytterligare regleringar och skattehöjningar. Däremot tycks S ha anammat SD migrationspolitik, men de hade i princip inget val om de inte skulle hamna på 5% i valet 😉

    Tycker däremot att beskrivningen av SD som tämligen pragmatiska stämmer. De kan blanda röd/grön eller blå politik , dvs sitta med S eller nån annan. Bara de får igenom sin politik som primärt handlar om en än hårdare migrationspolitik.

    Oavsett vem som kommer i regering så behöver vi ett kristet inflytande i landet. Där kommer vi att få samla oss ”vid pumpen” när denna ”lekstuga” kring SD är över.
    Vi kan nog förvänta oss ett betydligt hårdare klimat i Sverige på många sätt oavsett som sagt vilket regeringsbildning som kommer.

    Den statliga byråkratin är under gungning pga av belastning av resurserna och folk börjar inse att det nationella ansvaret är satt i skymundan. Detta har partierna snappat upp, och INGET politisk parti kommer acceptera att staten tappar kontrollen och styrningen på landet. Vi kommer i bästa fall (på gott och ont) få se en reformation i politiken likt den i USA där struktur och säkerhet för egna folket sätts i första hand. Detta som sagt oavsett regeringsbildning.

    Globalismen är på väg ut, nationalismen är på väg in. Vi som kristna har ett uppdrag oavsett detta som är det primära.
    Att se ledande kristna, en del betalda av oss – folket – driva partipolitiska agendor och kristna tidningar som för en identitetspolitisk agenda. Dessutom med en tämligen synbar inkompetens både andligt och politiskt. Det är bara pinsamt. För att uttrycka det milt. Vi ser och hör!
    Den lilla skara som applåderar er är liten. Se till att förbereda folket på det som komma skall istället. Då tar ni ansvar.

    Om ni inte gör det kommer nya ledare. Som folket lyssnar på.

  • Stanley Östman

    Du ska nog inte förstora biskopens roll för larmsignaler om Ekmans ekumenik…
    I huvudsak var det bloggägarna till Aletheia – aletheia.se som bedrev avslöjande artiklar. Möjligtvis användes deras källmaterial av andra för att bedriva polarisering.
    T.o.m. Dagens ledande skribenter var tvungen att erkänna att Aletheia skrev flera avslöjande artiklar flera år innan konverteringen.
    Det kan ju vara som så att dagens predikostolar inte används enbart för de syften de ska vara till – därför uppstår divergerande uppfattningar och inte dess syfte samlande koncentration ?
    Det andra fenomenet är väl också att vissa som är vana med predikostolens envägskommunikation inte är van att det tillkommit flertalet paralella predikostolar som för dialog enl. det nya mediasamhället ?
    Antingen anpassar man och vårdar sin egen predikostol så att lyssnarna attraheras eller så uppstår predikostolsdispyter sinsemellan.
    //
    Men tack ändå för att du går ned på ett dialogplan med glimten i ögat – kanske slipsen bör knytas :-)

  • Johannes John Enarson

    Så det blir mer klarhet: Som gammal vän konfronterade ”Biskopen” Ulf Ekman direkt i 2005 då de flesta inte hade en aning. När Ekman vägrade ta emot, resta han till Sverige i 2006 och predikade budskapet ”Rom eller Jerusalem: Vart är församlingen i Sverige på väg?” i Jan Lindes församlingen i Örebro. Sedan skrev han boken ”Den stora Skökan: Vem är hon?” med samma budskap 2007, recension i ViD. Stort sett alla ledare i det gamla gardet portade honom, sa de hade fullt förtroende för Ekman, hånade honom med konspirationsteorier om att Ulf skulle konvertera (vilket biskopen inte hade sagt) och anklagade honom för att ha gått emot ”Ulfs nya linje”. Samtidigt förneka LO fullt att de hade någon ny linje. Han var delvis rådgivare för Aletheias tidiga salvor i början av 2008 för att senare distansera sig för att han ansåg att det blev för mycket baktaleri. —Biskopens son

  • MikaelN

    Ang. alternativet till nationalism:
    Man kan acceptera att nationalstaten är en av flera olika politiska organisationsformer, men att det inte behöver vara den enda legitima formen för hur politik skall beskrivas. Vissa frågor kan bäst avgöras på nationell nivå, andra på lokal eller regional nivå, och andra kan avgöras genom internationella organisationer.

    Och sedan finns det knappast någon som menar att vi måste ”vurma” lika mycket för folk på andra sidan jordklotet, som för våra nära och kära. Det om något vore en halmgubbe.

  • Stanley Östman

    Tack !
    Jo – jag är inte mannen att bedöma dessa historiska skeden. Däremot finns det även intressant historik på artiklar som ligger kvar på aletheia.se om epoken.
    Under flera år försökte representanter från LO misskreditera aletheia -skribenterna och bedrev rent lögnaktiga påståenden – man startade t.o.m. en hemsida http://blog.livetsord.se/ för att försöka värja sig mot avslöjandena.
    Rent allmänt så borde kristenheten lärt sig mer av uppenbara ledarskapsbrister… – men tyvärr.
    Själv konfronterade jag J. Lundqvist när han som huvudansvarig för ungdomsorganisationen Ny Generation anordnade en kristen ungdomskonferens i Scandinavium och ville locka de lokala församlingarnas ungdomar att vara med i arrangemanget, samtidigt som han inte vågade annonsera vilken huvudtalare som var kallad (Ulf Ekman). Då han visste att namnet var kontroversiellt för de flesta lokala församlingarna. Lundqvist gick inte öppet till väga.
    Därefter blev han handplockad av familjeministryt Ekman som efterträdare på LO.
    Vi har alla våra skolor, men frågan är om inte LO skulle förvaltat Lewi Pethrus samlade skrifter på ett bättre sätt i undervisningen som donerades av efterlevande … (nu är det återbördat till pingst).

  • Johannes John Enarson

    Micael, Inbilla dig inte att du representerar någon sorts obestridd teologisk eller akademisk konsensus med din tolkning av nationalismens historia. Vänsterkristna har inte ensamrätt att definiera nationalism.

    Rekommenderar alla här att läsa Dr. Yoram Hazonys essä “Nationalism and the Future of Western Freedom” (Mosaic) och hans kommande bok “The Virtue of Nationalism” (Basic Books) när den släpps i september. Han är expert på konservativ politisk såväl som biblisk filosofi och hans tidigare bok, “The Philosophy of Hebrew Scripture” släptes på Cambridges förlag. Hans tes är att det är just Bibeln och judarna som ger nationalism till världens idéhistoria, återfödd genom Reformationen.

  • MikaelN

    Du tar upp en del verkliga problem, som t.ex. den senasta tidens ekumenik och vurmande för den katolska kyrkan inom vissa frikyrkliga kretsar, och att många kristna försöker föra in olika ”progressiva” politiska ståndpunkter under en kristen täckmantel.

    Samtidig måste man kunna vara kritisk mot Lars Enarsons utspel den senaste tiden, enligt den klassiska devisen att två fel inte behöver göra ett rätt.

  • Johannes John Enarson

    Pröva Enarsons tilltal andligt enligt Skriften först ock främst. Det är välkomnat. Min kommentar handlade om hans ”track record” som profetisk röst med klarsyn, och att samma andliga ledare som var ute och cyklade eller gömde sig när det gällde ekumeniken är till stor del de samma som gör det med politiken.

  • wildwest63

    Exakt detsamma! Det är vad jag menar, nu har vi genom digitaliseringen en formidabel möjlighet att detaljstyra folk exakt som makthavarna vill. Jag sitter i den branschen. Jag ser också fördelarna med streckkoder, chips under huden, jag har själv tre A4-sidor lösenord att hålla reda på. Jag har redan sett hur de stora dominerande kortdrakarna blockerar enskilda handlare om det går emot någon slags värdeavgrund som de har instiftat för sig själva. Att kristna framöver kan uteslutas från all handel ligger i tangentens riktning. Därför ska vi åtminstone slå vakt om att kontanterna får vara kvar. Där är Sverige det land som går allra först för att avskaffa. Kolla in Riksbankens förslag om e-krona.

    När den vederhäftiga forskningen om klimatförändringar inte släpper fram några kritiska röster, utan de kallas allt möjligt vackert, när data förvanskas så att det måste korrigeras i efterhand, när inga svar ges på hur mätserier och jämförelsedata har kommit till, då luktar det skunk. T ex startar många klimatmodeller i 1860-talet som var en köldperiod, efter Sovjets fall togs stora delar av de sibiriska mätstationerna ur jämförelsematerialet, vilket innebar att den globala temperaturen plötsligt blev högre. Isbjörnarna har inte blivit färre, det beror helt på när man börjar jämföra. Och sen har man genom politisk kohandel kommit fram till ett exakt gradtal uppvärmning vid vilken jorden stjälper. Är det inte lite för genomskinligt?

    Jag säger inte att det inte pågår en klimatförändring, jag har ögon att se med, men jag säger att den mänskliga påverkan är för liten för att backa denna. Det har alltid funnits varma och kalla perioder under århundradenas lopp. Tänk Karl X Gustavs vandring över Bälten. Se torkåren under 1500- och 1600-talen, mycket värre än i år, se det varma klimatet under bronsåldern.

    Vem tjänar på klimathysterin? Vem har anledning att föra fram alarmistiska prognoser? Stora forskningsgrupper och universitet får statliga anslag. Vem vill bli av med sitt jobb? Lobbygrupper och politiker ser en chans att kunna fördela ännu mer av andras pengar och kanske rentav få en plats i en regering som omfattar större delen av jorden. Vem vill inte ha mer makt? Jurister kan få jobba med hållbarhetspolicies och internationella avtal. Så bra, då finns det en stor arbetsmarknad för jurister framöver. Psykologerna kan hitta på nya diagnoser, som klimatångest. Jättebra, det behövs skattepengar till det och det går att anställa ett tjog nya specialister.

    Så länge det inte finns en öppen diskussion för och emot, så länge skeptiker kallas fula ord (ungefär desamma som i migrationsdebatten), så är det nåt som är ruttet i riket.

  • wildwest63

    Jag tror det råder lite begreppsförvirring kring definitionen av en nationalstat, Jag ska inte ge mig in i den.

    Det bästa är givetvis en homogen stat med enbart ett mycket dominerande folkslag. Som judarna i Israel under biblisk tid. Sverige var ett sådant land under 1000 år fram till 1990-talet. Det gjorde att landet blev framgångsrikt. Det fanns en uppsättning koder, socialt och kulturellt, som inte behövde adresseras, alla kände till dem. Nu ser världen inte ut så. Många länder är multi-etniska. Det ger dem problem av olika slag. Det är tillräckligt för dessa länder att lösa dessa problem än att ingå i ännu större sammanhang där de lokala problemen blir förminskade. Och problemen är tillräckligt stora för att inte tillåta migration av icke-kompatibla kulturer som accelererar de problem som redan fanns i landet.

    Det finns absolut idé med övernationella avtal eller styrningar. Men det ska inte frånta den ingående staten att styra över sitt territorium enligt sina lagar och regler. Jag röstade aldrig för EU och är tacksam att vi slapp euron. EU lägger sig i allt, det har blivit en gökunge som kräver mer och mer av våra skattepengar för att en stor hög byråkrater och politiker kan försörja sig. Vem sågar av den gren man sitter på? Jag tror vi om ett decennium kommer avundas UK som går igenom Brexit just nu. Det är oerhört kortsiktigt att sitta nu och fördöma deras utträde utan att se vad det leder till.

  • MikaelN

    Jag tror det kan vara bra att vi påminner oss om hur ovanligt det nationalistiska idealet med etniskt homogen stater faktiskt är, då många nationalister tenderar att betrakta den homogena nationalstaten som något närmast naturgivet, och andra politiska konstruktioner som ”artificiella”.

    Det kan vara bra om de flesta bestlut som berör Sverige fattas av svenska politiker, helt enkelt för att dessa har bäst kännedom om svenska förhållanden. Men det behöver inte utesluta att det i vissa fall kan finnas fördelar med att vissa beslut fattas på överstatlig nivå, t.ex av EU. Många gånger kan det underlätta om man t.ex. har gemensamma standarder i flera länder.

    Du får gärna utveckla vad du menar med att EU ”lägger sig i allt”. Jag vet inte hur mycket erfarenhet du har av att arbeta i politiskt styrda organisationer, men enligt min erfarenhet av myndighetsar bete på olika nivåer skulle jag nog säga att vi styrs betydligt mer av svenska lagar och regler än av EU-regler. Och i den mån vi styrs av EU, kan jag inte se att det skulle vara något större problem. Jag får ofta den känslan att EU lätt göra till något som är tacksamt att gnälla på, som man kan kanalisera allehanda missnöje mot, men att det inte nödvändigtvis är verkliga problem det handlar om.

  • MikaelN

    Jag tycker vi borde hålla oss till skriften allena. Vi skall vara skeptiska till alla som anser sig ta emot budskap direkt från Gud; vare sig det handlar om påven i Rom eller diverse väckelsekristna ”profeter”.

    Den moderna ekumeniken är obiblisk; den katolska kyrkan har många obibliska läror och bör undvikas. När det gäller olika politiska frågor däremot säger inte Bibeln speciellt mycket; därför kan man inte göra gällande att den ena eller den andra linjen skulle vara med ”kristen” eller inte.

  • wildwest63

    Jag är finansmänniska och jobbar inte med EU-byråkrati annat än att jag drabbas av hysterisk rapportering till EBA för mitt företag.

    Viss EU-lagstiftning står över svensk lag. Redan det vill jag inte vara med om. Det innebär att Sveriges riksdag inte kan ändra på dessa lagar utan att utträda ur EU.

    Några exempel gripna ur minnet i all hast. Det krävdes speciella slaktstationer för renslakten eftersom temperaturen i Portugal och Grekland är för hög för att kunna slakta ute på landsbygden. Att renbeteslandet är subarktiskt glömde man. Ändå ska samma regler gälla och fördyra hanteringen. Värdelöst.

    Det råder brist på plommon i Holland pga torkan. En handlare försökte sälja sina 60 ton till stormarknadskedjorna. De ratade honom eftersom snittdiametern på plommonen var 3 mm (TRE MM!!!) för litet. Enligt EU-standard kunde man inte ta emot dessa plommon trots att torkan orsakat brist av dem. De skulle därför grävas ned eller brännas upp. Handlarnen gick ut på FB och hade nästa morgon 100 människor i kö till sin gård. EU-byråkrati på patologisk nivå.

    I torkan får bönderna inte använda den mark som ligger i träda för att odla lite extra spannmål och därmed dryga ut den dåliga skörden. Det måste EU särskilt besluta om. Spelar alltså ingen roll att en bonde har egen mark. Han får inte besluta om den.

    I Österrike får bönderna bidrag för precis allting. Vilket givetvis utnyttjas. En viss lutning av åkern ger bidrag, över en viss höjd ger bidrag osv. Enorma skattepengar går åt till detta fjant istället för att alla får konkurrera på lika villkor enligt sitt lands lagar och regler. Som givetvis kan ändras till förmån för de nationella bönderna. Bra. Norra Sverige kanske inte ska konkurrera med Grekland om olivodlingar. Vi har alla våra särarter.

    Flytten av EU-parlamentet mellan Strasbourg och Bryssel varje år kostar miljoner. Det ska jag betala. Varför?

    Har inget emot frivilliga bilaterala överenskommelser. Men byråkratiska jättekolosser ser jag ingen som helst nytta med.

  • Tommy Wasserman

    ”Jag säger inte att det inte pågår en klimatförändring, jag har ögon att se med, …”

    Bra, det är ett framsteg och förhoppningsvis följer flera. Tänk på att noga kolla vilka källor du hämtar information från och huruvida de kan ha något eget bakomliggande intresse, t ex ”klimatforskning” presenterad av tankesmedjor finansierade av oljeindustri, etc. Det tror jag är ett betydligt större problem än den konspirationsteori du framfört, att en vrångbild framförs med motivet att införa en världsregering. Detta hör för mig snarare samman med en väldigt specifik typ av eskatologisk undervisning som gjort och gör mycket skada. Men det är min personliga åsikt. Därmed inte sagt att jag avfärdar behovet av och hoppet om ”en ny himmel och en ny jord” men det är en annan sak. Jag tror det är väldigt allvaligt att säga att vi ändå inte kan göra något åt klimatförändringen.

  • wildwest63

    Tja, vad vill du göra emot den då?
    Förutom politikernas standardverktyg att införa högre och högre skatter som de kan laja runt med och visa sig Goda och Humanitära och Storsinta och dela ut till korrupta tredjevärlden-regimer som kräver ”undantag” från alla utsläppsbegränsningar?

    Hur vet du så säkert att den klimatändring som pågår inte är en naturlig följd av långa klimatcykler? Jag förutsätter att du inte är några tusen år gammal så du har egen evidens kring detta. Du vet i praktiken lika lite som jag. Istället för att vi gör något åt den omedelbara miljöförstöringen så ska vi kasta ut biljoner på att försöka ändra på något som antagligen inte går att ändra på. Men samtidigt ger det en massa människor jobb, så man kanske ska se det som nån slags arbetsmarknadspolitisk åtgärd.

    Så länge någon som inte är med i Klimatkyrkan och kan dess trosbekännelse avspisas med en massa invektiv (jag säger inte att du gör det), så länge är det något som inte står rätt till här. Den dagen vi har debatter mellan klimatskeptiker och klimatalarmister, när tidningar tar upp klimatalarmisternas överdrifter och orimligheter, då känner jag mig betydligt lugnare än idag.

  • kjell

    Dom visade en film på kunskapskanalen, som heter ett labb bland molnen, där gick dom med ett luftskepp inne i moln och konstaterade att under ett smutsigt moln var det kallare än under rena moln, men vi har för många rena moln, därför blir det varmare på jorden, och renare lär dom väl bli, jag är rädd att den filmen aldrig visas mer, den sa sanningen.

    Möjligen går det att hitta filmen någonstans, den kanske heter något annat, tror att luftskeppet var från Irland (GB) resan gick tvärs över USA.
    En länk med bild, men det går inte att se filmen.
    https://www.svtplay.se/ett-labb-bland-molnen

  • WO

    ”Du vet i praktiken lika lite som jag. Istället för att vi gör något åt den omedelbara miljöförstöringen så ska vi kasta ut biljoner på att försöka ändra på något som antagligen inte går att ändra på. ”

    Ja, det finns ju en hel del verkliga gifter/föroreningar i tex bilavgaser och andra avgaser/utsläpp som kommer från förbränning. DET är ju skäl nog att hålla koll på och göra allt vi kan för att minska. Känns nästan som att detta kommit bort eller i vart fall fått en oerhört mycket mindre prioritet i våra dagliga medier. Som om vi skulle vara nöjda med att bilars avgasrening tar bort 80-90% av dessas gift(!)utsläpp och sen lägga både beskattning och andra ”åtgärder” för att minska ett möjligt problem med koldioxiddelen av avgaserna.

  • wildwest63

    Ja, ungefär det jag menar. Det kan vi göra något åt. Däremot vinglar miljömupparna och politikerna fram och tillbaka och vet inte vad dom ska förbjuda först. För några år sen skulle man köpa dieselbil. Det gjorde jag. Nu är det plötsligt värsta miljöboven och värdet har rasat med hälften. Tack för det.

    När jag lyssnade på en miljöprofessor för några år sedan i Lausanne så kom han med chockerande uppgifter. Jag kommer inte ihåg exakta data längre, men han sa att våra husdjur (hund o katt) släpper ut lika mycket klimatpåverkande gaser som hela bilparken. Vilket kan stämma eftersom man påstår att kor släpper ut metangas, korna används både till mjölk- och köttproduktion medan husdjur inte använts till nåt nyttigt alls (lite krasst uttryckt).

    Dessutom kastar vi 30% av den mat vi producerar. Ät upp resterna, släng inte bara för att förbrukningsdatum har passerats, använd lukt och syn. Den klimatpåverkan är otroligt enkel att göra nånting åt. Se mitt inlägg ovan om att EU-reglerna förhindrar att vi använder grönsaker som är sneda och vinda. De ska bara brännas.

    Visste du förresten att vi kallar det återvinning (!) av plast när vi skickar den till tredjevärlden för sopsortering av de fattigaste? De vräker det mesta i havet.

  • Nordic Elf Magic

    Stefan,

    Jag har inget problem med att du är sådär malligt stöddig och dumdryg (och har tittat ner i flaskan?) i ett blogginlägg. Det har jag också gjort ibland. Problemet är snarare den makt du har över människors själar, alla dessa kuvade människor som tror att den som inte vördar dina dumdryga inlagor gör ”uppror mot gud” o. s. v. Du har ju tidigare pläderat för ”församlingstukt” och liknande. Det kan man ju göra, men det blir lite sådär när man gör gemensam sak med en extremistisk puritan som Grenholm, som skrivit att folk som köper något de inte behöver (istället för att ge till fattiga) är dåliga kristna. Det blir nog väldigt många kristna som ska utsättas för denna ”församlingstukt” i såna fall. Typ alla som inte är helt galna i huvudet. Fast det kanske är såna som går runt med liknande perverterade tankar om sina ”syskon”? -.-

    F. ö. tycker även jag att ”profetior” om att alla borde rösta på SD är ungefär lika korkade som dito om att inte göra det. Det är inget man kan bygga en hel tro på. Kanske är det din ”pingstkarismatiska” rörelses största svaghet? Vem som helst tycks ju kunna komma och hävda sig besitta ”sanningen” genom att vid något tillfälle försätta sig i extas.

  • Staffanw

    Beklämmande debatton från somliga, ska det vara så svårt att argumentera och kommentera på ett sakligt och respektfullt sätt?
    Man kan tycka olika i denna fråga huruvida SD står för en kristen syn etc. Men SD-anhängare, prova att analysera argumenten istället för att råskälla på Stefan. Och åtminstone jag uppfattade ironin i hans inlägg. Jag tycker det var bra skrivet, mitt i prick.

  • Micael Gustavsson

    Jag vill påminna alla om att diskussionsreglerna säger att diskussionen skall föras i respektfull ton, det är tillåtet att vara starkt kritisk, men förlöjligande tillmälen som tex ”miljömuppar” (ursäkta Wildwest63 om du känner dig utpekad; jag behövde ett exempel, men jag är glad att du inte slutat kommentera trots avvikande åsikter) strider mot reglerna. Tänk er att samtalet pågår vid kyrkfikat, och försök hålla ett sådant tonfall. Det behöver inte innebära att kritik mildras. Men det är tex skillnad på om man till en mormon hövligt säger att man betraktar Joseph Smith som en falsk profet, och att kalla honom tex ”profetmupp”.

  • Petri Kinnunen

    Visst är det uppenbart (nästan för alla) att detta är ett ironiskt inlägg.

    Patrik Hagman har ett bra och sunt debattinlägg om det profetiska i gårdagens Dagen.

    Han skriver bl.a. att : Det profetiska talet, som blottlägger de lögner som vår värld bygger på, ska bygga upp församlingen genom att förmana och trösta.

    Stefan Swärd frågar sig hur ”vi” eller ni, vilka nu ni är, har hamnat här?

    Problemet finns inte på samma sätt i de äldre klassiska kyrkosamfunden. Där har det profetiska fått liv i efterföljelse av Anden så att migrationsfrågorna inte beblandas med nationalism. Jorden är Herrens och allt som finns däri och som vi skall förvalta. Varav medmänsklighet eller barmhärtighet som Jesus förmanade oss att praktisera är ett av våra kallelser. Då även till alla våra minst accepterade medmänniskor. Vilket är sensmoralen i liknelsen om den barmhärtige samariern. Eller liknelsen den barmhärtige palestiniern i dagens Israel och den barmhärtige muslimen i dagens Sverige.

  • Erik

    Micael,

    Absolut. Men tycker du att Swärd själv följde denna regel i sitt förra inlägg?

    Man kan inte skylla ifrån sig med att man var ironisk. Vissa hävdar att de fattar ironin, andra gör det inte. Ironi får man, i allvarliga frågor, använda när man är 100 % säker på att mottageren fattar. Svärd bröt mot sin egna regler i sitt förra inlägg. Är han inte skyldig att följa sina egna regler?

  • Micael Gustavsson

    Ska man hårdra det, så gäller kommentarsreglerna kommentarsfältet inte själva bloggen. Det är tom helt olika tekniska system, så medan jag kan radera och ändra på inlägg i kommentarsfältet, som drivs genom Disqus, så har jag ingen tillgång till texterna i själva Stefans blogg.

    Det folk verkar glömma är att en personlig blogg och dess kommentarsfält i en mening inte är en offentlig plats. De som kommenterar gör det som gäster i Stefans vardagsrum, så att säga, och får helt enkelt följa värdens regler för besöket. Tycker de att värden är oförskämd eller otrevlig, så har de full frihet att låta bli att besöka, ingen är tvungen. Och alla som vill kan starta en egen blogg.
    Sen, eftersom du frågade, så kan jag hålla med om att han tog i med storsläggan, men man bör komma ihåg att han faktiskt reagerade på ett Facebookinlägg som uttryckt sig väldigt hätskt och orimligt om Joakim Lundkvist. Dvs inte bara var kritisk mot honom. Så, från Stefans synvinkel så slog han näven i bordet mot en debatt bortom hyfs och anständighet, och han gjorde det genom att (ironiskt) svara med samma mynt. Vilket givetvis kan kritiseras.

  • Erik

    Må så vara att han svarade på nått inlägg. Att han slog näven i bordet. Och att han va arg på nått. Det ger inte anledning att bete sig lika dant.

    Mitt inlägg och min respons handlar inte huruvida Swärd får gör och bete sig hur han vill på sin egen blogg. Utan snarare hur han bör bete sig i en roll som kristen ledare. Håller inte med om att hans blogg är hans ”vardagsrum” på det sättet du beskriver. Det är en offentlig plats där han får utrymme att influera människor utifrån hans position. Han god kristen ledare följer väl iaf sina egna regler ? Nått annat fävore hyckleri!! Oavsett vad någon annan har skrivit innan. Att ironisera som swärd gjorde i sitt förra inlägg. Att jämföra kristna bröder med nazisterna på det sättet. Det är inte okej som kristen ledare. Nån som borde försöka förstå, sätter sig in i andras situationer osv, utan att påverka av hur andra beter sig. Det är inte okej, även om denna skulle göra det i sitt eget vardagsrum heller.

    Allt gott!

  • wildwest63

    Det går inte att begripa någon ironi alls, så vitt man inte läste det nyare blogginlägget först där Stefan är tvungen att kommentera att hans förra inlägg var ironi. Jag uppfattade inte inlägget som ironi, jag uppfattade nästa inlägg som en pudel när Stefan insåg att han gått för långt. Om man är pastor och inflytelserik i den frikyrkliga hierarkin så kan man inte utesluta 20-25% andra kristna från att få komma till sin kyrka på detta sätt. Om man gör det vill jag gärna se ett handlingsprogram hur man ska särskilja dessa kyrkobesökare – varje besökare djupintervjuas av kyrkvärdarna om sina åsikter innan de får inträda i salen t ex. Eller skapar man en hemlig frikyrkopolis med agenter som verkar i SD-sammanhang och samlar namn på kristna med fel värdeavgrund.

  • Stanley Östman

    Nej – se kommentatorsfältet på Dagens FB-sida

  • Stanley Östman

    En frågeställning som kristna & speciellt pastorer som yttrar sig negativt med devis ”nazistiska rötter”.
    I frikyrkligheten finns det många som fått beaktansvärda förtroendeuppdrag trots att man påvisat ett mörkt förflutet.
    Om nu tesen ”nazistiska rötter” skulle ha ett uns av sanning, varför vill inte pastorer betrakta politiker utifrån nutida förtroenden ???
    Har pastorer ett mandat att stämpla politiker med ”nazistiska rötter” och med andra handen välkomna f.d. syndare ?
    (Undantagna SD-politiker som inte är välkomna bland Sthlms frikyrkor efter Swärd och pastorsuppropets propåer. )

  • Mattias

    Tror du att 20-25 % av alla frikyrkliga röstar på SD ?

  • Johan

    Swärds lära:
    ”Vi måste ha någon anständighet och hyfs i debatten, kristna ledare behöver kritiskt granskas och det vi säger, men man kan inte använda vilka ordval och argument som helst. Även i kristna debatter måste det finnas en miniminivå. Därför slår jag näven i bordet och säger ifrån, detta är inte acceptabelt. Det måste finnas någon form av gränser i svensk kristenhet.”

    Swärds liv:
    ”Jag tycker att kristna Sverigedemokrat-vänner totalt har spårat ur.” ”Det är uppenbart att kristna SD-vänner saknar all elementär intellektuell och andlig klarsyn. De lever i en förvriden världsbild,…”

    Kritisk granskning:
    1. Det är inte konstigt att ”… kristna SD-vänner … tar avstånd från alla varianter av kristet ledarskap i Sverige” när kristna ledare lär och lever på det sätt som Swärd ger ett eget exempel på.

    2. Det är märkligt att Swärd uttrycker sig som han gör om människor som han kallar kristna vänner, om än med SD insprängt däremellan.

    3. I 380-pastorsuppropet står det att det ”är ställt utom allt tvivel att den människosyn som präglar SD är allt annat än kristen. I enskilda värderingsfrågor kan man tyckas ha en vettig politik, men när man ser på vad som är den röda tråden, det som präglar och genomsyrar deras människosyn och deras politiska förslag, så borde det vara uppenbart för var och en att de står oerhört långt från Jesu ord: ”för jag var hungrig och ni gav mig att äta. Jag var törstig och ni gav mig att dricka. Jag var främling och ni tog emot mig. Jag var naken och ni klädde mig, jag var sjuk och ni besökte mig. Jag var i fängelse och ni kom till mig.” Detta är riktmärket för oss kristna, både hur vi lever som församlingar, men också hur vi vill påverka politiken.”

    Vilka partier har bidragit till att vi kan läsa om hur våra äldre och utslagna i Sverige går hungriga och törstiga, saknar vänner och går dåligt klädda, och inte får den vård och det stöd de behöver varken på vårdcentralen eller i fängelset? Med vilka medel skall vi mätta hungern och släcka törsten för människorna på äldreboendena, ta emot den utslagne främlingen tvärs över trappuppgången, klä de nakna barnen till mamman på skyddsboendet, eller besöka den långtidssjuke arbetslöse och stötta fången?

  • wildwest63

    Det kommer från en globalistisk tolkning av evangeliet. Kort sagt att springa över ån efter vatten. Det är ju inte alls lika flashigt att hjälpa kusinen med tillfälligt boende, att se till att mamma får kaffebröd till kaffet och kan tala svenska med sina omvårdare, det är roligare att checka in ungarna vid 1 års ålder på dagis och sen jobba med att hjälpa ensamkommande 35åringar att fuska sig igenom bidragssystemen.

    Hur skulle annars bibelordet om dessa mina minsta förstås? Ska vi hjälpa hit fuskare från andra sidan jordklotet och vem tar då hand om mina egna? Ska vi kanske skicka alla på äldreboendet till Kabul så att afghanerna kan ta hand om dem? Verkar ganska ineffektivt, men härligt globalistiskt och käckt,.Och miljövänligt. Och inkluderande. Och horisontvidgande.

  • wildwest63

    Kan jag inte veta. Det kan vara färre eftersom vänsterdominansen är så stark i de traditionella frikyrkorna. SD kan få över 25% i valet och antagligen är frikyrkoandelen inte lika stor. Men SD bland frikyrkofolk är i varje fall högre än andelen L, Mp, F! och V.

    För sin egen överlevnads skull borde frikyrkofolk inte välja islamistkramande partier som S, C, V och Mp. Då gräver man på sikt sin egen bokstavliga grav. Dock har jag ingen större förhoppning om att gemene man inser allvaret.

  • Johan

    Swärds blogginlägg ger mig Trump-vibbar. Det vore därför bra med ett förtydligande om vad i det senaste blogginlägget som är ironiskt så att inga ”kristna SD-vänner” såras i onödan. Är det:

    1. ”Jag tycker att kristna Sverigedemokrat-vänner totalt har spårat ur.”
    Om det INTE ÄR IRONI anser bloggaren alltså att hans kristna SD-vänner har ballat ur, degenererat, dekat ner sig, flippat ut, urartat, vansläktats, förfallit – inte bara lite grann utan helt och hållet. Sådana vänner behöver inga ovänner.

    2. ”Det är uppenbart att kristna SD-vänner saknar all elementär intellektuell och andlig klarsyn.”
    Om det INTE ÄR IRONI innebär det alltså att bloggaren anser att hans kristna SD-vänner helt och hållet saknar grundläggande förståndsmässig och andlig insikt samt grundläggande förståndsmässigt och andligt omdöme. Så långt jag förstår är det en akademisk variant av ”Du är helt dum i huvudet”, ”Du är en komplett idiot” eller skolgårdsvarianter i ordalag som jag inte vill använda. Sådana vänner behöver inga mobbare.

    3. ”De lever i en förvriden världsbild”
    Om det INTE ÄR IRONI innebär det alltså att bloggaren anser att han har tolkningsföreträde av alla fakta framför sina kristna SD-vänner och att de genom sin tolkning av fakta fått en förvrängd uppfattning av den värld de lever i. Sådana vänner behöver inga misstolkare.

    4. ”Det [troligen skall det vara ”De”] tar avstånd från alla varianter av kristet ledarskap i Sverige.”
    Om det INTE ÄR IRONI innebär det alltså att bloggaren anser att hans kristna SD-vänner tar avstånd från alla typer av kristet ledarskap, inklusive det som talar om vilka partier de inte skall rösta på, det som talar om vilka partier de skall rösta på, och det som anser att varje myndig person själv kan fatta ett etiskt och andligt väl övervägt beslut utan politiska pekpinnar från predikstolar. Eller innebär det att ledare med en kristen bekännelse som har en avvikande syn på välfärdsprioriteringar av bloggaren inte anses tillhöra det kristna ledarskapet? Sådana vänner behöver inga översittare.

    5. ”Rekommenderar alla SD-vänner som kallar sig för kristna att läsa min och Micael Grenholms bok där vi har två hela kapitel med en bibelgenomgång på ett hundratal bibeltexter, där vi argumenterar för att öppna gränser och främlings- och invandringsvänlighet är en kristen hållning.”
    Om detta ÄR IRONI vill bloggaren egentligen a) att hans kristna SD-vänner INTE skall läsa boken, alternativt b) tala om att öppna gränser och främlings- och invandringsvänlighet INTE är en kristen hållning. Sådana vänner behöver ärlighet.

    Vis av bloggarens erfarenhet kan det vara bra att lägga in en brasklapp. För den eller de som reagerar negativt på denna kommentar är det kanske bäst att förtydliga att den vill exemplifiera hur man kan tolka det bloggaren skriver. Jag försvarar på inget sätt de som i den här debatten har svårt att skilja på sak och person och har uttalat sig negativt och dömande om människor, oavsett om det gäller bloggaren och hans gelikar eller om det gäller hans ”kristna SD-vänner”. Jag hoppas att bloggaren i uppriktig kärlek och med gott samvete kan fira nattvard med sina kristna SD-vänner.

  • Johan

    Hej Micael

    För någon timme skrev jag en kommentar som inleddes med att Swärds blogginlägg ger mig Trump-vibbar. Kommentaren låg uppe ett tag men försvann sedan. Vad hände?

  • Micael Gustavsson

    Den verkar ha fångats av spamfiltret. Borde vara tillbaka nu.

  • Johan

    Tack Micael!

  • SefastTronde

    Stackars, stackars Stefan Swärd! Han förstår tydligen inte vare sig vad han gjort eller sagt här, och ännu mindre vad det resulterar till och vad det får för konsekvenser. Allting får sin lön, och han har nu passerat ytterligare en gräns. Jag skulle önska att alla dessa ord var osagda (ej präntade), därtill offentligt, och att nåden vore så lättköpt som Swärd m.fl. här ger sken av att tyckas tro.

    Trots ord om ”hyfs i debatten”, ”man kan inte använda vilka ordval och argument som helst.”, ”det måste finnas en miniminivå” m.m. kan Stefan Swärd inte göra sina uttalanden ogjorda. Därtill med ytterligare smädelser mot Lars Enarson, som definitivt inte brukar ett vokabulär som ens liknar Swärds. Orden vittnar om oss, vad vi bär inom oss, och när de uttalas blir vi dess fångar. Och Stefan Swärd har tydligen inte ens en aning om hur eller vad som är vägen tillbaka. Stackars, stackars Stefan Swärd!