Gästblogginlägg – Öppet brev av Mackan Andersson – kritik mot mitt Mellergårdgenmäle m.m.

Mackan Andersson, omsorgsofficer inom Frälsningsarmén har fört fram kritik mot mitt sätt att bemöta Pekka Mellergård. Jag har ju som praxis att låta mina kritiker komma till tals genom bland annat gästblogginlägg, har gett Mackan möjlighet till detta. Här följer hans inlägg. Jag avstår från att säga något mer just nu, avvaktar Pekka Mellergårds slutinlägg i Dagendebatten innan jag säger något mer.

Ett öppet brev till Stefan Swärd

Hej Stefan

Du har nu några gånger startat debatter kring historiciteten i vissa Bibeltexter. Nu senast handlar det om huruvida Adam och Eva var historiska personer och vid tidigare tillfällen har det handlat om Jona. Jag vill bemöta din ståndpunkt här och också redogöra för en massa andra möjliga uppfattningar i frågan.

Men jag vill börja i en annan ände – nämligen en ton som jag uppfattar som problematisk.

Jag vet att du är pastor, men inte teolog i bemärkelsen ”klassiskt skolad i teologi”. Därför vill jag börja i detta, pastorala, ärende.

Jag är själv är evangelikal. Jag har en bakgrund i en Bibelskola där du själv undervisade i mitten av 90-talet. Jag har senare läst på SALT och ÖTH. Innan jag också läst i Lund och Uppsala. Min kristendom är frikyrklig, mer än något annat. Jag blev frälst i en karismatisk församling och har erfarenheter från flera frikyrkor. Jag gick ur Svenska Kyrkan för mer än ett decennium sedan, då jag upplevde att det var onödigt att ”betala till McDonalds och äta på Burger King”.

Jag säger inte det här för att på något sätt framhålla min egen förträfflighet, utan för att du ska se varifrån kritiken kommer. Jag är inte någon flummig liberalteolog.. Mina rötter är i samma mylla som dina. Ganska exakt, till och med. Men mina slutsatser är andra än dina.

Och därför, Stefan, vill jag börja med kritiken mot hur du behandlar dina kristna syskon.

Du skriver i Dagen 170124 ”Jag har svårt att begripa hur en icke-historisk syn Adam och Eva och syndafallet ryms inom Lausannedeklarationens Bibelsyn” Jag vill börja här – även om det kan kännas som en meta-debatt. (Alltså en debatt om hur vi för debatten. )

Lausannedeklarationen hänvisar inte till Genesis kapitel 1 och 2. Inga bibelverser därifrån ges ens som referens kring hur man resonerat sig fram till sina formuleringar.[1] Dokumentet citerar inte ens idéer därifrån bortanför att människan är skapad till Guds avbild och i behov av frälsning – något som alla kristna syskon i de här debatterna varit överens om.

Dokumentet för alltså inte fram en specifik tolkning av Skapelsetexten som bärande eller viktig för förståelsen av Evangelium. Jag hävdar att den inte ens antyder något sådant. Det handlar helt enkelt om andra saker.

Du skriver senare i samma text; ”Det är Jesus, Lukas och Paulus som påstår att Adam och Eva var historiska personer, det är den avgörande grunden för den bibeltroende”. Alltså – håller man inte med dig här går man emot Paulus, Lukas och självaste Jesus och tror helt enkelt inte på Bibeln.”

Men det är viktigt att även här se på de texter som du hänvisar till. Ingen av dem gör anspråk på att avgöra en dispyt kring huruvida Skapelseberättelsen är mytisk. I stället citerar både Jesus och Paulus Skapelseberättelsen när de talar om etik på det äktenskapliga området. De handlar om Trohet, för att Gud skapade dem till Man och Kvinna.

Lukas släkttavla verkar finnas med av flera skäl. Att läsa den som intäkt för att Adam och Eva var historiska personer är en möjlig läsning. Men.

Det finns ett stort ”men”.

Du själv antyder att släkttavlan kan innehålla hål. Det är en rimlig åsikt, om vi inte förutsätter att Jorden och mänskligheten är mycket yngre än vad majoritetsuppfattningen är idag.

På vilket sätt är den i så fall historisk? Om den faktiskt saknar information – kan det vara för att visa på något annat än vad vi menar med historicitet? Är det rimligt att ställa frågan ”Varför är det här med i texten, om den historiska krönikan är inkomplett?”

Jag menar att texten, som den finns bevarad idag, säger något viktigt. Jesus är ättling till de första människorna – Ordet har blivit Kött. Mänskligheten har allt sedan starten fallit. Gång på gång. Även om Jesus är ättling till David, är han också ättling till andra som är svårare att ta till föredömen. Det här är det sammanhang Jesus föds in i – en fallen mänsklighet, kapabel till både ont och gott. Och titta – dessutom stämmer profetiorna på honom. Allt detta säger släktkrönikan. Utan att, menar jag, ta ställning till huruvida Adam och Eva faktiskt funnits.

Den tolkning som du, Stefan, vill göra förutsätter att man hoppar över generationer eller en väldigt ung mänsklighet. Båda de förklaringarna känns mer långsökta.

Men här vill jag göra min poäng: Låt mig understryka att jag skulle aldrig ifrågasätta din tro på grund av skillnad i tolkning här.

Jag vill också påminna dig om att jag inte övergett texten, inte citerat någon utombiblisk källa eller liknande, utan enbart ställer frågor om texten, som den faktiskt står. Både du och jag tror fortfarande att texten kan uttolkas av Anden så att den ger liv. Vi är båda kristna.

Om du håller fast vid att den måste läsas historiskt, måste jag fråga dig varför du tror att flera generationer saknas eller om du faktiskt tror att mänskligheten är mycket yngre än den är.

Och här vill jag att du ber dina meningsmotståndare om ursäkt. Att antyda att de inte är goda evangelikaler för att de inte läser texterna – Lausannedeklarationen och de bibeltexter som hänvisar till Skapelsen på samma sätt som du – anser jag är otroligt problematiskt. Det får dig att framstå som epistempologiskt stöddig, något som jag tidigare inte ansett dig vara.

Måste jag tro att Adam och Eva var historiska för att förstå Frälsningen?

Kort svar – nej.

Det finns en massa skäl, mer allmänt teologiska och flera Bibelexegetiska till varför det inte är nödvändigt.

Men det första skälet för att det inte nödvändigt är att i så fall skulle de flesta kristna vi hört talas om genom historien inte vara kristna. Det finns bokstavligen hur många exempel som helst på människor som inte haft tillgång till en hel Bibel när de blivit kristna.

Före 1400-talet är det inte så svårt att förstå; Bibeln fanns inte tillgänglig mer än för väldigt, väldigt få. Franciskus hade exempelvis inte egen tillgång till Gamla Testamentet, alls, och enbart Markusevangeliet bland evangelietexterna, när han grundade sin Orden. Men som sagt – exempellistan kan göras mycket, mycket lång.

Efter 1500-talet börjar iofs Bibeln översättas till folkspråken, men en allmän skolgång och högre grad av läskunnighet bland allmogen är flera hundra år senare.

I praktiken förutsätter en sådan syn på uppenbarelse om syndanöd och frälsning – att en specifik (historisk) tolkning av Skapelseberättelsen krävs – att människor i allmänhet inte kunde bli frälsta, på riktigt, före sisådär 1850. Vilket naturligtvis är nonsens. Det faller på sin egen orimlighet.

Människor kan bli övertygade om synd, utan att ta ställning till Fallet som en historisk händelse. Och människor kan därför undfå Frälsningen från sin synd, genom att acceptera Jesus. Oavsett historicitet kring Adam och Eva.

På samma sätt kan vi konstatera att människan ”alltid” syndat. Att i det läget hävda att det gör skillnad om vi tror att ”nej, det fanns faktiskt nästan kanske ett dygn i början då två människor klarade att leva utan synd” eller inte… Ja, att skillnad i denna i sammanhanget nästan semantiska fråga gör skillnad på synen på Frälsningen, rent principiellt, blir petimäter-pedantisk. Och sådan är inte Jesus.

Vi kan skaffa oss den visshet vi behöver kring människans synd i stort och vår egen synd i synnerhet, utan att anamma en historisk tolkning av Skapelseberättelsen. Adam och Eva kan alltså vara symboler och Fallet som en specifik händelse också, utan att det på något sätt ändrar det faktum att Synden är en realitet, en destruktiv realitet som vi måste räddas från. Det räcker att se oss omkring. Synden är en realitet, oavsett de historiska omständigheter som utgör dess eller vårt ursprung.

Jag kan nu gå in i de specifika texter som du själv angett där Skapelseberättelsen använts som exempel av personer i NT och förklara hur den används där och konstatera, fall för fall, hur betydelsen av de texterna inte ändras oavsett inställning till grad av symbolik eller historicitet vi ger Adam och Eva. Men det här brevet är redan orimligt långt – jag ber om ursäkt för det.

Men jag vill avsluta så här;

För mig personligen är det inget stort problem vad du anser i sakfrågan. Du behöver inte anamma en syn på de här texterna för att räknas som seriös. Ännu mindre för att räknas som syskon.

Men det är ett stort problem hur du hanterar meningsskiljaktigheter.

Att hävda att en historisk läsning av några av Skapelseberättelsens detaljer – du anger själv att du är osäker på vilka detaljer som är mer symboliska – avgör vilka som är evangelikala eller att det skulle destabilisera centrala kristna dogmer, ja att det skulle kunna leda till dominoeffekter där till slut hela Evangeliet går förlorat, det är sådana överdrifter att det hade varit skrattretande om det inte vore så allvarligt.

Du bör be Pekka Mellergård om ursäkt, offentligt, för det uttalandet och övriga motdebattörer också. Det är ett angrepp på deras person. Det är inte ett angrepp på deras dogmatik. Du gör det dessutom genom att hänvisa till dokument – Bibeltexter och Lausannedeklarationen – som inte säger det du menar att de säger. Inga av texterna adresserar Bibelsyn ens i svepande ordalag.

Med vänlig hälsning

/Mackan Andersson

[1] https://www.lausanne.org/sv/lausannedeklarationen/lausannedeklarationen

 

 

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • WO

    För min del är det avsevärt mer provocerande, och mer att ställa andra kristna som inte håller med ”mot väggen”, att hävda, direkt eller mer implicit, att det är MER korrekt, mer sant, mer rimligt etc att faktiskt tro på evolutionsläran rakt av, som om den vore, de facto, visad vara sann. Så sann att även kristna förväntas tro på den utan att ”tveka när de sväljer”.

    Klart att med en sådan värdering av den läran att berättelser som den i 1:a Moseboken mer eller mindre måste ses som/tolkas som/förutsättas vara, symboliska.

    Sorgligt, och sen påstår fler än en på ”den sidan” att Swärd har tagit till orda i en vass och elak, närmast kränkande ton.
    Otroligt, men dessvärre lär detta bli normen steg för steg framöver om den nu uppkomna diskussionen skall vara det sätt på vilket dessa frågor tas upp…

    Undrar hur många år det kommer att ta innan den som överhuvudtaget hävdar tankar likt Stefan Swärd om Adam och Eva, om Skapelsen och om Bibeln, kommer att mycket mer konkret och över ett bredare fält inom frikyrkorna, inkluderat EFK/Pingst, ses som någon som helt enkelt inte hör hemma i en samhällstillvänd och ”relevant” kristen miljö. I alla fall inte som ledare eller ansvarig en bit upp i hierarkierna..

  • Thomas Kärrlander

    Hej Mackan Andersson!
    Det ska bli intressant att höra när du ger samma förklaring inför Jesus, vid den Stora Vita Tronen, varför det inte spelar så stor roll om Adam funnits eller ej.

  • urbanK

    Låt mig citera dig, Mackan:
    ”Du själv antyder att släkttavlan kan innehålla hål. Det är en rimlig
    åsikt, om vi inte förutsätter att Jorden och mänskligheten är mycket
    yngre än vad majoritetsuppfattningen är idag.”

    ”Jag vill också påminna dig om att jag inte övergett texten, inte citerat
    någon utombiblisk källa eller liknande, utan enbart ställer frågor om
    texten, som den faktiskt står.”

    Dessvärre behöver du revidera din egen trovärdighet, eftersom du skriver de båda citaten ovan. Dina slutsatser bygger inte på Bibelns texter, utan på tolkningar därav genom ”majoritetsuppfattningens” glasögon.
    Får jag påminna om att det var ett majoritetsbeslut att gjuta guldkalven? Det var ett majoritetsbeslut att utse en kung, Saul? Majoriteten har aldrig rätt – Gud har rätt, och dessutom nåd…tack, lov och pris för det.

    Det blir lätt dragigt när man kastar sten i glashus. Kastar man glas i stenhus skär man sig i fötterna.
    Mackan – var försiktig, för Guds och din egen skull.
    Välsignelser. /u

  • http://www.mackanandersson.se/ Mackan Andersson

    Det enda jag har inför den vita tronen
    det är en frälsad själ, Halleluja!
    Och detta är nog, för all min synd blev sonad
    när Jesus dog för mig på Golgata.

    Det enda jag vet, det är att Nåden räcker..

  • Lars Persson

    Ja det är ju alltid lätt att misstolka varandra i en debatt. Och att i synnerhet tolka det som hårda ord. Skulle mina ord uppfattas så så ber jag i förväg om ursäkt.

    Trots det så gnager det ändå lite i mig när jag läser debatten om Adam o Eva och historiciteten. För jag håller med Stefan om att det urholkar evangelium om man gör det enbart till en mytisk händelse. Även om man ser spår av historicitet i berättelserna.

    När Paulus uttrycker det så här i Rom 10:17 ”Alltså kommer tron av predikan och predikan genom Kristi ord.” så blir det ju intressant om Paulus ord om Adam och Eva ( i bla 1 kor 15) och syndafallet i sin tur bygger på Kristi ord och om det i sin tur bekräftar GTs ord som sanna?
    Tex närJesus säger i Luk 1 ” Så ska av det här släktet utkrävas alla profeters blod som är spillt sedan världens skapelse, från Abels blod ända till Sakarjas blod , han som blev dödad mellan altaret och templet. Ja, jag säger er: Det ska utkrävas av det här släktet.
”

    eller i
    Matt 19 ”Han svarade: ”Har ni inte läst att Skaparen från början gjorde dem till man och kvinna och sade: Därför ska en man lämna sin far och mor och hålla sig till sin hustru, och de två ska bli ett kött ? Så är de inte längre två utan ett kött. Vad Gud har fogat samman får alltså människan inte skilja åt.”


    Här refererar Jesus till både en man och en kvinna och till deras son Abel.
    Kanske det är symboliskt, javisst? Men då blir det ju problem fortsättningsvis med vad som är symboliskt eller ej utifrån genreläsning mm i GT. Och när Jesus talar om att det är om honom skrifterna talar då blir ju frågan helt öppen huruvida vi ska tolka dem som symboliska eller historiska och implementeringen av dem också? Om vi tex skulle skönja Jesu medverkan där i början på Gen 1 så är han verkligen med där och i såfall hur eftersom texten skulle vara mer av mytisk karaktär?

    Har det då någon betydelse för en enskild människas frälsning i det ögonblick Gud söker henne och hon tar emot Jesus i sitt hjärta? Nej troligen inte. Men om tron har en start som bygger på något historiskt sant som går att säga nått säkert och tydligt om så har tron också en fortsättning som bygger på det. Vi skall ju växa i tron eller hur? Och om då trons grundstenar bygger på en mycket osäker uppfattning om vad som är symboliskt/mytiskt eller faktiskt historiskt sant så blir det väldigt svårt för inte bara den nyligt troende som ska orientera sig i detta utan också för den som kommit en bit på väg.
    Lite av detta kan man ju spåra också i debatten. Bara den som kan uttyda genre, exegetik, hermeneutikens innersta kärnor kan uttyda sanningen?

    Så har vi i ett nafs flyttat fokus till att den olärde kan bara uppleva tron men har svårt att tillägna sig skriftens utan den lärdes kunskap.
    Och inte bara det, allt vad de lärde säger bygger mer på symbolik/myt än på något tydligt konkret vilket gör det även för den invigde svårt att tolka.

    Och då det gäller just skapelsen och de första människorna så ställer det ju faktiskt tron på ända då det gäller en rad derivat från de berättelserna. När blev människan människa, fanns det fler människor, vilka är ättlingar till dem? Syndafallets giltighet och bäring? Och då också behovet av upprättelse, frälsning från detta? Dödens intåg och ursprung och då också det eviga livets fråga fortsättningsvis?
    Syndens natur och övervinnande, försoningens behov? Eller äktenskapets helighet?

    Jag tycker att ett urholkande av historiciteten av berättelsen av början av Gen 1 leder till ett urholkat evangelium.

    Eller för att göra denna min långa text kort. Jag håller med dig Stefan i kritiken.

  • Thomas Kärrlander

    Fast, det är inget fribrev för fortsatt upproriskhet.
    ”Men den som skapar förvirring bland er skall få sin dom, vem han än är.” (Gal. 5.10b)

  • http://www.mackanandersson.se/ Mackan Andersson

    Gud välsigne dig.

    Jag fortsätter förtrösta på en Gud som inte dömer oss efter en exakt kunskap.

  • Thomas Kärrlander

    Ja, Mackan, du har rätt att vi ska ha vårt fokus, inte på världens kunskap, utan på Jesus Kristus, en Kristus på korset.

    ”Käre Timoteus, bevara det som har överlämnats åt dig, och vänd dig bort från det oandliga, tomma pratet och invändningarna som kommer från det som kallas kunskap utan att vara det. Somliga har kommit bort från tron genom att bekänna sig till den kunskapen. Nåd vare med er.” (1 Tim. 6:20-21)

    Nåd och frid i Jesu namn.
    Thomas

  • Stanley Östman

    Med krav på att be Pekka och motdebattörer om ursäkt avlutar Mackan med fet stil.

    Det är befängt att Swärd ska gå detta ärende – när Pekka själv skrev insinuerande med innehåll och rubrik ”Sorglig debatt” i Dagen 20/1.
    Men känner jag Swärd rätt så förvånar det inte om han bjuder Pekka på en fika…

    Men krav på ursäkt är liktydigt med krav på att göra avkall på sin egen kristna tro & det är tydligen ytterst det motdebattörer kräver….

  • SefastTronde

    Den här repliken var ett verkligt lågvattenmärke. Begäran om ursäkt? Vadå? Har följt debatten och till min glädje inte funnit några oförskämdheter, eller ovårdat språk från någon. Men däremot diverse sedvanlig stöddighet från diverse motdebattörer som för argumentationen med att försvara sin kritik med naturvetenskapliga argument. Självdeklarationer som vanligt.

  • Jonas Rosendahl

    Tyvärr har Mackan rätt i sak. Lausannedeklarationen är alldeles för svag att luta sig mot. Den är egentligen ett slags minimum för en kristen om ens det.
    Sedan är det naturligtvis Swärds rättighet att ändå tolka Lausannedeklarationen som han gör. Men det blir ett ”lätt byte” för den som vill relativisera precis som Mackan gör.

    Håller med om att begära att Swärd ska be om ursäkt och dessutom få bloggpostutrymme är märkligt. Nä det var ett nytt lågvattenmärke från båda håll i mitt tycke.

    Men det brukar tyvärr bli precis såhär i konflikträdda Sverige. Nämen vi tycker ändå lika i det mesta..

  • Lars Liljesvärd

    Mackan Andersson. Du får givetvis kritisera någon som kritisterar, men i samma stund råkar du hamna i glashuset. De är fel vinkel i sammahanget. Vi är fler som gått på ÖTH som tycker det Pekka framhåller som sant och riktigt ur sitt naturvetenskapliga förhållningsätt går mycket långt på den liberalteologiska stigen. Pekka saknar också perspektivet som församlingsherde. Jag har sett den frukt Stefan haft i sitt liv och hört honom predika många söndagar i dåvarande ICHTYS, numea Söderhöjdskyrkan. Jag har hört Pekka Mellergård tala på ÖTH vid flera tillfällen. Jag kan säga direkt vilken av dessa två jag skulle se som herde som bevarat Jesu ord och vill stå upp för den undervisningen. Och det är tyvärr inte Pekka. Jag tycker om honom som människa, men vad gäller att fungera som herde för vilsna får är han själv alltför vilsen i dagläget. Och det är därför det är viktigt att Stefan tar upp Bibelns trovärdighet till diskussion. Den är viktigt. Måhända har Stefan en frän ton ibland sprungen ur statsventenskapliga studier där man är van vid intensiva debatter i politik och ideologi. Men inte desto mindre måste Stefan få kritisera det en person säger som riskerar att påverka människor tilltro till bibeltexterna och biblens tillförlitlighet. Jag förstår resonemanget men håller inte med. Även Paulus, obervera att jag inte upphöjer Stefan till hans nivå, hade apologetiska dialoger och samtal med andra herdar. Det måste få finnas. Bäst är väl om de sker på tu man hand, men Pekka har val att skriva i Dagen många gånger och då får man vara beredd på samtal och debatt. Önskar dig allt gott Mackan och det var viktigt det du skrev, även om jag inte håller med dig…. Lars Liljesvärd, frilansjournalist