Här kommenterar jag Ulf Christianssons kritik mot vår artikel

En annan kritiker av artikeln mot främlingsfientlighet och SD-inflytande är kristna rocklegenden Ulf Christiansson som skrivit på Aletheia. Hans text har delats över 500 gånger, så den har uppenbarligen fått en hel del spridning. Återigen – vi 380 har inte möjlighet att gå in i gemensamma genmälen, det är en praktisk omöjlighet. Detta är enbart mina personliga reflektioner över Christianssons text. Jag försöker här att bena ut på vilka punkter han kritiserar vår text, och sedan kommentera kritiken.

En inledande reflektion är att det är inte helt enkelt att vara kristen ledare i Sverige. Väldigt ofta blir vi kritiserade för att vi är för lågmälda, vi säger inget. Vi är för tysta. Nu när vi säger något, då får vi kritik för att vi säger något. Inte helt enkelt att hantera.

Det finns en sak i Christianssons text jag håller helt med om och det är sista meningen: ”Tro mig när jag säger att Guds rike kommer med storm. EN MÄKTIG VÅG, EN MÄKTIG VIND, kommer ifrån himlen och reser upp vårt land igen!” Där är jag med på noterna.

Vid en noga läsning av texten hittar jag 10 kritiska invändningar från Uffe C. Spaltar upp de tio punkterna, och skriver min kommentar i rött bredvid.

1. Ulfs första punkt handlar om den långsiktiga avkristningen av Sverige, de etablerade politiska partierna har varit de krafter som systematiskt avkristnat Sverige. De behöver förlora när vi har val för Sveriges regering. Kristdemokraterna har svikit i abortpolitiken. SD har inte svikit angående samvetsfriheten. Han nämner också att kristen närvaro på skolor är mycket svårare idag än på sjuttiototalet. Svar: Det är ju ett faktum att Sverige långsamt har avkristnats. Däremot tror jag att avkristningen och kristna kyrkans tillbakagång beror på många faktorer, och vi kan inte bara lasta de politiska partierna för detta. Vi måste nog själva som Kristi kropp ta ansvar för den uppkomna situationen. Att KD svikit i abortpolitiken håller jag med om, men detta är ju regerandets dilemma. Det är enkelt att vara oppositionsparti och stå för radikala ståndpunkter men när man regerar måste man kompromissa. Det är enklare att vara i opposition men man har ju som parti noll inflytande.

2. Uffe C frågar om motivet till namninsamlingen. Han verkar tycka att det handlar om kontroll och maktfullkomlighet. Om undertryckande av vad folk får tänka och tycka. Om total avsaknad av förståelse för att människor är oroliga och har tankar de inte blir av med när det gäller invandring, islam, integration etc. Att inte få bli hörd. Att de inte nödvändigtvis är ”hatare och fobiska” bara för det. Att man inte är emot att hjälpa nödställda människor bara för det. Majoriteten har inte alltid den allenast saligsägande sanningen. Om vi är många så har vi rätt? Är det verkligen nödvändigt att samla in namnunderskrifter för att få igenom sin vilja? Man kan ju inte annat än också tänka om motiven är helt rena i detta? Svar: Här begriper jag inte alls vad Ulf C menar. Denna namninsamling gjordes mycket snabbt och spontant inom loppet av tre dagar. Vi som skrev under hade behov av att uttrycka vår ståndpunkt. Vad har det med kontroll och maktfullkomlighet att göra? Vi hade inte en aning om när vi började samla in namnen att så många pastorer så snabbt och spontant skulle uttrycka gillande för denna text. Vi 380 pastorer har väl också all rätt i världen att uttrycka vår ståndpunkt, och detta är vår ståndpunkt. De som inte håller med oss har inte skrivit på detta. Ulf C tycks insinuera att vi egentligen inte tycker det vi säger, utan att det finns några andra dolda och kanske orena motiv som ligger bakom. Hur vet han det? Jag känner inte till något om detta eller hört talas om det.  Vi är inte någon majoritet, vi är 380 pastorer i svensk frikyrklighet som spontant uttryckt vår uppfattning. Det är säkert en hel del som inte håller med, och aktivt valt att inte skriva på. Vi får inte igenom någon vilja genom detta, det är riksdagen som fattar beslut om invandringspolitiken. Men vi har all vår rätt att göra vår röst hörd, bara för att vi är många pastorer som tycker och känner så här – måste ju detta inte innebära att vi med nödvändighet har fel för det.

3. Uffe C undrar också om det finns några politiska motiv bakom. Han undrar om det finns en del KD-politiker som skrivit under och är rädda för att KD ska hamna under fyraprocentsspärren. Eller skrev man under för att det är politiskt korrekt? Och vad gör de pastorer som har församlingsmedlemmar som röstat eller har sympatier för SD? Är de inte önskvärda längre, eller vad? Så blir det ju. Det blir ju väldigt svårt att förklara det för dem. Hur kommer det att bli för dessa att gå på gudstjänst nu efter det här? Svar: Det är pastorer som skrivit under, inte politiker. Jag känner inte till om vissa av undertecknarna har politiska uppdrag. Om så är fallet, är det nog mycket få, pastorer brukar ganska sällan ha politiska uppdrag. Att man skriver under för att det är politiskt korrekt – vad menas med detta? Är det för att man känner att en viss ståndpunkt är populär, man tycker egentligen inte så. Det är verkligen ett nedvärderande omdöme om undertecknarna, de har tydligen inte någon egen ståndpunkt, utan försöker bara vara trendiga. I stället för att spekulera i motiv som ligger bakom en underskrift, kan man inte bara tro på vad folk säger när de skriver eller skriver på en text? Vi är bekymrade över växande främlingsfientlighet, och kritik mot invandring och invandrare, och vi tycker att SD:s växande inflytande är uttryck för detta. Det är detta vi skriver, och detta menar vi. 

4. Han tar också upp samma tes som Karlendal att det var påtryckningar som låg bakom att pastorer skrev under.Jag hörde ifrån en trovärdig person att en pastor (som skrivit under) sagt att om han inte gjorde det så skulle han vara stekt inom sitt samfund. Vem kallar honom då? Då blir det ju en påtryckning att”OM jag INTE skriver under så är jag inte med i gänget liksom?  Svar: Jag har inte hört talas om någon av de 380 som skrivit på på grund av påtryckningar, det är dessutom svårt att hinna göra påtryckningar när det gäller en namninsamling som pågår under tre dagar. Jag tror jag känner de 380 bättre än vad Uffe C gör, han verkar ju ha ganska grumliga idéer om våra uppfattningar, och varför vi skriver på. Om han kände oss skulle han knappast skriva så nedlåtande som han gör om våra motiv och varför vi gör saker.

5. En femte punkt i Christianssons utläggning handlar om attityder till Sverigedemokraterna och dess medlemmar. Om de nu är kristenhetens fiende borde vi kristna älska dem, detta verkar vara mer hat än kärlek enligt Uffe. Julia Kronlid undrar nu vilken församling hon kan vara med i. Det blir helt sjukt säger Christiansson. Han skulle aldrig kunna skriva under ett sådant upprop. Svar: Det är väl självklart att vi ska älska alla människor, men man måste väl få föra fram kritik mot idéer som förs fram. Ulf C har ju all rätt i världen att kritisera oss 380 undertecknare, jag går väl därför inte ut och tror att han hatar oss för det, eller inte älskar oss. Vår artikel var ju mycket kortfattad och det finns inte utrymme  att utveckla kritiken mot SD. Enligt min mening har partiet rötter i nazismen. Det går att ge åtskilliga exempel på att sådant tänkande finns kvar. Partiet står för ultranationalistiska värderingar. Läser man noga partiprogrammet så är en aktivt troende jude som talar bruten svenska inte en del av svenska nationen. Jag tycker detta är rasistiskt. Jag tycker att det finns skäl att problematisera att kristna engagerar sig i en sådan rörelse, de måste tåla viss kritisk granskning. Moderna församlingar jobbar i stor utsträckning med engagemang för flyktingar, i den gudstjänst jag predikar i, i morgon, i min egen församling, är förmodligen minst 50 procent födda utanför Europa. Hur tror Uffe C att alla kristna vi har i Sverige idag, som flytt hit, och är födda utanför Europa, känner inför retoriken att invandringen ska strypas, och att detta egentligen inte är deras land. Inser Uffe C att det i vissa extrema grupper i Sverige idag finns ett växande hat mot invandrare, visst ska vi kritisera detta. 

6. En sjätte punkt Christiansson tar upp var det avståndstagande från kristenheten som Jerusalem upplevde när man gick med i Livets ord på åttiotalet. När man startade bandet blev man också bojkottade av många kyrkor. Samma känsla infinner sig igen. Detta är fel skriver Uffe, det skapar mer klyftor och tyngder över människor. Svar: Avståndstagandet mot Jerusalem på grund av musikstil och sedan Livets ord- engagamang, är djupt beklagligt, men har inte med denna artikel att göra. De flesta pastorer som skrivit under är unga eller relativt unga, och var knappt födda när detta inträffade. Att koppla ihop detta med kritik mot Sverigedemokraterna, här hänger jag inte med i svängarna. Jag begriper inte sambandet. För Uffe C kan väl inte mena att det växande stödet för Sverigedemokraterna är någon sorts andlig rörelse?

7. Sedan lyfter Göran Hägglund på locket, när vi samlat ihop en massa underskrifter som går tvärs emot det han säger. Svar: Att Hägglund har lyft något lock, jag tycker inte det stämmer. Broder Christiansson känner väl till att invandringspolitik har diskuterats vid åtskilliga tillfällen och alliansregeringen har drivit en tydlig och medveten politik på området i samarbete med miljöpartiet, Hägglunds förslag är inte alls komplett. Något inslag i det tycker jag är bra, men jag håller inte med om hans motivering, att man lyssnat till människors oro. Det är bättre att lyssna på Syriens utsatta flyktingars oro, än lyssna på välbeställda svenskar vars viktigaste agenda är egna välfärden och att vi inte ska få hit för många invandrare. Vår artikel skrevs innan Hägglunds utspel, vi går inte emot det han säger, vi kände inte ens till det när vi skrev texten och skrev under artikeln.

8. Sedan säger Uffe C följande: ”Så jag säger till dig som just nu känner dig förvirrad och missmodig p.g.a. detta. Du KAN och du har ALL RÄTT i världen att rösta på vad och vem du vill. Du är INTE en sämre kristen om du skulle rösta på SD eller KD eller whatever. Du har rätt att tänka, tycka och ha en åsikt som till och med går emot etablissemanget. Det är helt ok. Rösta inte av tradition om den går emot din övertygelse. Du har din demokratiska och gudagivna rätt att rösta på vad du vill, gör det och sälj den inte!” Svar: Det är väl självklart att folk kan och får rösta på vad de vill. I kristna församlingar brukar man inte öppet prata om vad man röstar på, det brukar betraktas som en ganska konfidentiell fråga. Men som kristna ledare kan vi inte bara acceptera allting. Om man varit pastor i Tyskland 1932, skulle det vara okey att säga att det är helt okey att man som kristen röstar på nazisterna? Jag tycker inte det. Jag tycker att kristna ledare ska vara försiktiga med att lägga sig i partipolitik men ibland finns det skarpa lägen när vi har ett profetiskt uppdrag att göra det. När Stanley Sjöberg problematiserade och kritiserade extremvänstern i början av sjuttiotalet tycker jag att han gjorde helt rätt. När Ulf Ekman problematiserade socialdemokratiska hegemonin på åttiotalet, tycker jag det låg en hel del poänger i det han sade. Och den socialdemokratiska regeringshegemonin har ju upphört, och vi har fått mer av konkurrens om den politiska makten. Det är bra. Notera- detta är bara mina personliga reflektioner, det har inte med övriga 379 undertecknare att göra.

9. Christianssons avslutande reflektioner handlar om behovet av förändring i Sverige, och att hans församling i Göteborg ska ha 21 dagar av bön och fasta för Sverige i januari. Svar: Utmärkt, jag hoppas att alla församlingar ber och söker Gud inför året som kommer.

10. Sedan avslutar Uffe C med några rejäla rallarsvingar mot svenska kristenheten: ”Jag tror inte längre på det religiösa system vi nu har i Sverige. Det har blivit något annat än vad min bibel säger, i väldigt många stycken. Det går inte framåt! Det har bara gått bakåt och det har hållit på så i åratal. Däremot inte sagt att det inte finns många härliga troende människor i Sverige, men det är alltför många som inte mår bra i dessa system. Vi har bett här i Göteborg och sagt till ”Farao” att släppa vårt folk så att de kan fira gudstjänst i FRIHET! Vi har makt i våra böner när vi ber, absolut! Dessutom HÖR Gud när vi ber och svarar på våra böner! Idag är det nog nödvändigare än nånsin att lyssna på vad HAN säger och inte på människor först och främst. Sedan skriver han: ”Hur kan kristna människor tänka och tycka så olika? Man har ju ändå samma Gud! Mitt svar på det står i Bibeln – det själiska kontra det andliga!”  Han skriver vidare att: ”Våra ledare idag har mer eller mindre förlorat förmågan att se, se framåt. Det gäller både i den religiösa världen som i den politiska. En sovande, apatisk och rädd kristenhet är betydligt farligare än vad SD, KD, F!, MP eller nåt annat parti någonsin skulle kunna bli. Ser vi verkligen klart? En kyrka som blivit ”lullad” in i apati och brist på passion för Jesus. Där är det verkliga problemet och det har varit så länge nu! Vi hade aldrig varit i den här sitsen vi nu är i om det inte varit för det. Landets sköldar ligger nere, vem vill ta upp de igen?” Svar: Det är ju bra att kritiskt granska den kristenhet vi har, det har jag själv gjort många gånger. Men att generellt dra alla kristna över en kam, och kritisera religiösa system. Det blir för svepande. Det är väl självklart för kristna ledare att eftersträva att lyssna på vad Gud säger. Menar Uffe C att vi inte gör det? Hur vet han det, han verkar ju inte känna oss särskilt väl? Att vi tycker olika – beror på det själsliga kontra det andliga. Visst finns det själsligt och visst finns det andligt. Men man bör vara lite försiktig med att hävda att det jag står för är det andliga, och alla de andra som inte ser det som jag gör, de är de själsliga. Ulf C säger det inte rent ut, men det blir en rimlig tolkning av vad han säger. Och tycker man att man själv har rätt, och är den andliga, de andra har fel, och är själsliga, då är man inte profet, då är man sektledare. Man bör här vara lite försiktig med svepande kritik mot kristna ledare i allmänhet och alla kristna som runt om i hela Sverige troget tjänar Kristus och bygger lokala församlingar. Man bör också komma ihåg att det händer mycket positivt i Sverige. En av undertecknarna är pastor för världens största afganska församling, och den finns i Sverige. Och det är möjligt på grund av Sveriges generösa invandringspolitik. Afghanerna kan få höra evangeliet när de kommer till Sverige, det är inte möjligt i hemlandet. Detta glömmer kristna Sverigedemokraterna. En annan av undertecknarna samlar en församling som samlar flera tusen, framförallt unga människor, varje söndag. Och som uppmärksammades för en vecka sedan med ett positivt fyra sidors reportage i Dagens Industris näringslivsbilaga.

Gnäll bara inte, se att det faktiskt händer positiva saker i Sverige. Och uttryck uppskattning och be för alla kämpande pastorer runt om i hela Sverige. Att bara kritisera oss för att vi hör till religiösa system och inte lyssnar på Gud, det sprider bara missmod och fördömelse. Uppmuntra och be istället. Vi har gemensamma utmaningar som kristenhet för vårt land.

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • josef

    Åk ner till Turkiet och sprid evangeliet. Där finns det 99% muslimer. Eller varför inte Afganistan eller Irak. Flera länder fulla med möjligheter. Se det som en utmaning. Tänk vad många möjligheter.

  • S-E Sköld

    DETTA ÄR NYCKELN TILL ANDLIGT UPPVAKNANDE – VÄCKELSE – I SVERIGE!
    ATT GUD TRÄDER FRAM.

    Han kommer inte i första hand med dom över SD -eller Sveriges vårt folk i övrigt,
    Han kommer först – börjar – med DOM ÖVER SITT EGET FOLK: HAN SOM ÄR RÄTTFÄRDIG I ALLT DET HAN GÖR!

    Problemet i svensk kristenhet är att deras allra främsta ledare inte behöver, som JESUS alltid gjorde: höra för att kunna göra Faders vilja. De GÖR i stället UTAN
    att höra.

    …………………

    SLÄPP MITT FOLK! SÄGER HERREN.

    Pelle Hörnmark – ledare för både Pingst-ffs och samfundet Pingst i Sverige – hindras av sin styva och hårda nacke – sitt HÖGMOD – att ens ödmjuka sig under Gud och Den helige Ande. Det är inte människor – kött och blod – han står emot, utan Guds vilja. Detta medför mycket stora faror för honom, att Gud böjer – ödmjukar – hans styva ”nacke”. Detta slags motstånd – den strid mot Gud som Pelle för – har ingen någonsin vunnit. Den slutar alltid med att Gud avgår med segern. Det är bara läsa Bibeln så vet vi det.

    2 Mos. 5:1-2 ”Därefter kom Mose och Aron
    och sade till Farao: ”Så säger HERREN, Israels
    Gud: Släpp MITT FOLK, så att de kan hålla
    högtid åt mig i öknen”.

    Men Farao svarade: ”Vem är HERREN, eftersom
    jag på hans befallning, skulle släppa Israel?
    Jag vet inte av HERREN och VILL INTE heller
    släppa Israel”.

    Dan. 4:31, 32, 34 ”Vilkens rike varar från släkte
    till släkte, honom mot vilka alla som bo på
    jorden är att akta om intet, ty han gör vad han
    vill både med himmelens här och med dem som
    bo på jorden, och INGEN kan STÅ EMOT hans
    hand, eller säga till honom: Vad gör du?

    Därför prisar jag nu, Nebukadnessar, och upphöjer
    och ärar himmelens konung, ty alla hans gärningar
    är sanning, och hans vägar är rätta och DEM SOM
    VANDRAR I HÖGMOD kan han ödmjuka”.

    Matt. 23:35-38 ”Över er skall komma allt rättfärdigt
    blod som är utgjutet på jorden, ända från den rättfärdige
    Abels blod intill Sakarias, Barakias sons blod, han som
    ni dräpte mellan templet och altaret.

    Sannerligen säger jag er: Allt detta skall komma över
    detta släkte.

    Jerusalem, Jerusalem, du som dräper profeterna och
    stenar dem som är sända till dig! Hur ofta har jag inte
    önskat församla dina barn, som hönan församlar sina
    kycklingar. Men ni har inte velat.

    Se ert hus skall stå övergivet och öde”.

  • Micael Gustavsson

    S-E Sköld,
    Vi vill helst inte att du använder kommentarsfältet i den här tråden till att attackera Pelle Hörnmark, eller för den delen andra ledare som står utanför den här diskussionen. Det har funnits mycket matnyttigt influerande de saker du skrivit, tex den fina texten av Lewi Pethrus, men egentligen har du varit utanför samtalsområdet alldeles för länge. Att börja skriva om att andra ledare är styvnackade, är hårt. Vi har visserligen varit generösa när andra har attackerat Stefan här, men Stefan har inte använt den typen av uttryck ang de personer han har kritiserat.

  • Micael Gustavsson

    Är du sarkastisk?

  • S-E Sköld

    Säg mot det med Bibeln i hand: med Bibeln – Guds Ord – som stöd. Jag utgår från att Stefans upprop syftade till andligt uppvaknande i vårt land, vilket budskapet som jag publicerat här – och som Gud gav mig i natt – också gör. Pelle Hörnmark är ingen privatperson, han leder kanske 80.000 troende människor i vårt land på fel väg. Mvh/S-E

  • Kerstin-Svanberg

    Intressant reflektion av Lennart Jareteg i Bibelfokus

    ”…Inför 2014 hade förkunnaren Stefan Swärd fått en ”uppenbarelse” och fått se rakt in i himlen där änglarna lovprisade Gud. På sin blogg skrev han att han ”upplevde att Gud sade att många människor kommer att söka sig till kyrkorna under 2014, en del kyrkor kommer att ha som sitt största problem att det är överfullt” samt att Gud sa ”att vi ska ytterligare förvänta oss Guds manifesterade närvaro på ett sätt som vi inte har upplevt tidigare”. Hur blev det då med detta? Jo, det var såklart ett önsketänkande i det här också, men han kan ju alltid säga att människorna ”inte var villiga att ta emot” och därför blev det inget av denna uppenbarelse. Ser man på Sverige ur ett bibliskt perspektiv så är det tyvärr inte upplagt för en stor väckelse. Gud välsignar inte ett avfallande folk med en andeutgjutelse. Det vi behöver nu är ett andligt tillnyktrande och att Guds folk ånyo blir läsare….”

    http://bibelfokus.se/2015

  • Micael Gustavsson

    Min kommentar gällde inte om du har rätt eller fel, utan enbart kommentarsregler här på denna blogg. Som jag skrev, så såg jag mellan fingrarna rätt länge just för att tex texten av Pethrus var väldigt biblisk.

  • S-E Sköld

    Vad säger Du då om Jesu vé över den andliga eliten på Hans tid, Johannes Döparens ord ang. fariseerna, som ”huggormsyngel”, eller Paulus syn, uttryckt i mycket klara ord, över laglärarna enligt Galaterbrevet 1:3-5.

    Pelle Hörnmark får alltså enligt Dig vilseföra ett stort antal människor och tiga ang ”synd, rättfärdighet och dom” som är Andens kännemärken, ett tigande som medfört att åtskilliga värnlösa människor inte fått leva sitt av Gud givna liv på jorden och likväl få räkna med stöd – i stället för att som alla andra får svara för sig – från kristenhetens företrädare i vårt land, t.ex. från Dig och Era regler.?

    Personligen anser jag, att Pelle Hörnmark bör kunna träda upp och ge svar för sina olika vägval; vägar som han leder andra efter. Det kan man, enligt min mening, begära – för att inte säga kräva – av en person i hans ställning! Till det kommer, att Ordets tjänares tigande kommer att ge Sveriges folk en mycket svår skörd, på grund av den sådd av oskyldigas blod som vi sått. Pelle har en nyckelställning i det sammanhanget. Inte som person, men som ledare.

    Om Du vill så ta bort det jag skrivit, det är Din sak. Själv har jag inga mandat – ingen rätt – att ens bifalla det: bara att bära fram det som Gud gett mig att förmedla, är mitt uppdrag. Läs gärna om väktartjänsten i Hes. 33. Det är inte jag som ”vakar” över de Ord Gud sänder. Det gör Han själv.

    Mvh och broderligen/S-E

  • S-E Sköld

    Micael G. När det gäller Guds budskap till Sverige kan Du läsa boken OFREDSTIDER kostnadsfritt på webbadress: harmoni.be. Det budskapet har bland annat Pelle Hörnmark starkt bidragit till, att det inte nått Sveriges folk, som Gud avsett.

    Hos. 4:4 ”Dock bör man inte så
    mycket gå till rätta med någon annan,
    eller förebrå honom, eller förebrå ditt folk,
    som man bör gå till rätta med prästen”.

    Det är Guds synsätt på saken. Han – ägaren – går till ledarna på kommandobryggan om båten inte håller angiven kurs och inte i första hand till det ”meniga” folket under däck! Men kommandobryggans folk är inte vana vid att ställas till svars för olika saker, där de avviker från kursen: den Bibliska, den Gudomliga, den de är satta att hålla.

  • Klaus Seigel

    Det finns kommentarsregler som sätts av blogginnehavaren, det är väl inte konstigare än så.
    Och varför använder du dig av ett språk från 1800-talet? Om du vill kommunicera med andra så klarar då inte min lilila hjärna av att förstå vad försöker säga.

  • S-E Sköld

    Micael G tänkt Dig bilden – liknelsen – att Du går genom landet som en sandwichman, med plakatet – budskapet – om dom över vårt land, för synden bland folket – vår sådd av oskyldigas blod som kommer att ge oss en skörd av blod – och dom över Guds folks ledares OHÖRSAMHET, när Gud varnat -och kallat dem till landets hjälp,

    då tror jag Du kommer att förundras över hur många KRISTNA med gudelig uppsyn och gudeliga ord – med ett sken av gudsfruktan – som kommer att angripa Dig för Ditt budskaps skull, sådana som Du förväntat Dig något helt annat från, och hur många Ordets tjänare som kommer att vända Dig och Ditt budskap ryggen av samma skäl.

    Du får efterhand lära känna oss – som kristenhet – som Gud känner oss.

    Jer. 6:27 ”Jag har satt dig, till en proberare
    i mitt folk – såväl som till ett fäste – för att du
    SKALL LÄRA KÄNNA DERAS VÄG”.

    Mvh/S-E

  • S-E Sköld

    Ja, och det är också i hans makt att ta bort det han inte vill ha kvar. Det är en självklarhet som inte behöver sägas. Och Gud godkände min svenska innan Han sände mig. Mvh/S-E

  • Leokvast

    Nja, sarkastisk är kanske ett lite för hårt ord. Jag är bara lite tveksam till alla nyårsprofetior som jag följt under årens lopp. Bl a har jag samlat på Ulf Ekmans nyårsprofetior och så här i efterhand kunna tycka mig konstatera att mycket nog får hänföras till den profeterandes egna önsketänkande. Jag ser dessa i förväg proklamerade profetior mera som mänskliga målsättningar och det kan nog vara svårt att avgöra hur stor del Gud har haft i dem. Vissa önskningar eller profetior har bevisligen inte blivit de utlovade. Kanske vore det många gånger ärligare att helt enkelt kalla dem nyårstal eller nyårspredikningar. Jag blir alltid misstänksam när någon skriver eller säger att han fått tilltalet direkt från Gud.

  • Slimebeast

    Jo, du var sarkastisk.

    Sarkastisk med all rätta, eftersom alla dessa profetior från andliga ledare är antingen inbillning eller medveten lögn och manipulation.

  • Slimebeast

    Verkligen nödlidande och utsatta människor:

    http://www.op.se/jamtland/ostersund/flyktingar-kanner-sig-lurade-till-grytan-1

    ”Jag var hungrig och ni gav mig att äta. Jag var törstig och ni gav mig
    att dricka. Jag var främling och ni tog emot mig. Jag var naken och ni
    klädde mig, jag var sjuk och ni besökte mig. Jag var i fängelse och ni
    kom till mig” (Matt 25: 35–36)

    Den passagen känns så himla passande här.

  • Gustaf

    Josef, med så magstarka påståenden som du gör måste du komma med exakta referenser och argumentera för dina tolkningar. Hittills har du endast argumenterat med att du ”tror” och ”gjort bedömningen att…”. Vad du tror anser jag vara fullständigt ointressant…

  • Inge

    Ett bra exempel på praktisk tillämpning av Reinfeldts uttalande efter sin flygtur över Sverige. Ett uttalande som sedan Stefan S upprepade i TV debatten med SD.
    Även jag har blivit transporterad med buss till Jämtland, det var under lumpen, vi skulle få vinter och fjällutbildning. En vistelse som gjorde att jag fick en positiv bild av den svenska glesbygden och då i synnerhet fjällvärlden, en erfarenhet som gjorde att jag regelbundet varit i fjällen sedan dess.
    Varför inte låta införa en obligatorisk vinterutbildning i Norrland (funkar även på sommaren) för alla nyanlända flyktingar? Det skulle nog göra gott för många. Det borde finnas en hel del gammal utrustning kvar i mobbförråden som man kan använda. Även äldre militärer som blivit övertaliga då de vägrat att göra utlandstjänstgöring kanske skulle kunna fungera som lärare?
    Detta skulle kunna göra att dessa stackars flyktingar som nu ser det som ett fängelse att hamna ute i den svenska landsbygden då skulle få en mera positiv bild och samtidigt se möjligheterna och kanske då uppskatta tystnaden och lugnet på ett annat sätt?
    Det måste vara något fel i systemet om man nu kommer från krig och elände kan uppfatta placeringen i Jänmtland som ett fängelse?
    Men sådan verkar människan vara? Även Israelerna på Mose tid knorrade och längtade tillbaka till köttgrytorna och betrycket i Egypten trotts att de nu var fria att fortsätta mot löfteslandet.

  • PeJohansson

    Absolut

  • kjell

    Men Stefan har haft delvis rätt, för många kyrkor har varit fulla med nattgäster från Rumänien/Bulgarien, som flyger hit enligt Jönköpingsposten för att dom blir så väl omhändertagna.

    http://www.jonkopingsposten.se/artikel/34428/12-arig-tiggare-flogs-till-jonkoping-fran-bulgarien

  • Anna Antonsen

    Hej Stefan, och gott nytt år!

  • Christian

    Kolla in @S_Wigglesworth1’s tweet: https://twitter.com/S_Wigglesworth1/status/550567401923043329?s=09

    ”It should never be known that any preacher caused any distraction or detraction or any split or disunion.”

  • kjell

    Det verkar inte vara särskilt synd om flyktingar som kan klaga på att bo i ett land som har fred och som ger dom tak över huvudet och mat för dagen, det stämmer inte som Reinfeldt och Stefan påstår att det finns gott om plats i Sverige för invandrarna vill bara till trängseln i storstäder, men dom förstår inte att där förekommer mycket våld, läs länken som Slimebeast la in här, jag förstår att Norge är bekymrade över alla dessa invandrare som kommer att få röra sig fritt över gränsen eftersom Norge bara tar in en bråkdel av vad Sverige gör.

    Det stör mig att flyktingar förväntar sig att få det bättre än som många äldre här i Sverige har haft det i sin barn och ungdom, dom som är unga i Sverige fattar inte det heller.

    Många engagerar sig dessutom i tiggarfrågan läs gärna Jönköpingsposten om tiggeri som verkar vara nutidens Klondike 1000 kr om dan är väl ok och dessutom ha råd att flyga hit för att tigga.

    Det är märkligt att våra myndigheter inte förstår att det måste vara
    organiserat, försök själv att hitta en plats där du skulle kunna sitta och
    tigga, man ser inga tiggare som driver omkring för att leta efter en egen plats
    utan alla har fått “betala” för en plats som dom får räkna som sin.

  • Leokvast

    Det verkar som om många kristna gärna undviker att använda sunt förnuft och hellre odlar sin godtrogenhet. När det gäller asylmottagandet så närmar sig dessvärre sammanbrottet med oroande hastighet.

  • Slimebeast

    Tänk att detta gäng kommer från Syrien! Som just nu ska vara helvetet på jorden.

    Det här är inte nödlidande flyktingar som utan starka människor med gott om resurser och vassa armbågar. Om de ställer sådana här bisarra krav så fort de satt sin fot på svensk mark, tror du de någonsin kommer bli nyttiga, solidariska samhällsmedborgare? Nej, det är levande kravmaskiner vi får som utnyttjar svenskens naivitet och oändliga förståelse.

    Jesus hade fördömt dessa människor för vad de är, högmodiga egoister som skamlöst spottar på en hjälpande hand.

  • wildwest63

    Om vi blir lite down-to-earth praktiska för en sekund, hur ska man då resonera kring dessa, hm, flyktingar som tycker det är för läbbigt, kallt och ödsligt i Östersund? Kan någon för mig förklara att dessa, enligt rådande uppfattning, har flytt från halsskärande islamister, Assads flygvapen, från ruttna rovor, trasiga vattenledningar, kanske rent av från icke-fungerande smartphones. Och sedan tycker det är kallt och snöigt i ett vintrigt Sverige? Är detta flyktingar? Som nu klarar livhanken, slipper få en bomb i huvudet, ja kanske rent av får lite mat för första gången på ett halvår?
    Om man inte, vilket flitigt förekommer, i orwelliansk anda omvärderar välkända svenska ord så är detta på intet vis flyktingar! I bästa fall är det människor som anser att deras liv i Syrien (eller i syriska kvarter i varma Rom eller Aten) inte blev som de tänkt sig och som – precis som vi alla – söker efter ett bättre liv, Men det är inte detsamma som att vara flykting, om man inte med det uttrycket innefattar hela jordens befolkning på 6,x miljarder – för alla kan vi ju, om vi är en gnutta företagsamma, tänka oss att ge oss av för att få det bättre, till och med till Östersund!
    Det är inte annorlunda än att de svenskar som kan, mest unga, drar till London, Berlin eller Australien för att bli poet, techno-dj eller surfinstruktör. De kallar sig inte för flyktingar vad jag vet och får varken gratis mat eller hotell. Men det kanske är dags för svenskar att kräva det? Kan syrier så kan svenskar.

  • gäst & främling

    Läs 1 Kon 3:16-28
    Det är intressant hur drastiskt Salomo handlade han som räknades som mycket vis, undrar hur han hade handlat i detta flyktingfallet, jag kan tänka mig att han gett dom möjlighet att resa tillbaka till värmen och flyktinglägren.

  • Klaus Seigel

    Lätt att förstå att detta provocerar. Dock ändrar det inte principerna gällande flyktingskap, asyl mm. man kan inte bara ge en tillflyktsort till mogna och kloka flyktingar, inte bara ge mat till mogna och kloka svältande.
    Omogna personer finns bland Syrier likaväl som bland Svenskar eller Tjecker.
    Men det är ju inte bra om asylansökande har en psykologiskt ”regressiv” attityd mot det de upplever som en stor, mäktig förälder – staten/samhället. Men dåliga kunskaper om sakförhållanden och romantiserade rykten om Skandinavien, i kombination med en långvarigt passiv och vanmäktig roll bidrar nog till den regressionen. 

  • Slimebeast

    Du drar fel slutsats.

    Din ursäktande och naiva attityd är ”det är omogna och okloka flyktingar”.

    Min realistiska attityd är ”detta är inte flyktingar överhuvudtaget”. En flykting skulle aldrig bete sig så, oavsett omständigheter och eventuella ”romantiserade rykten” (fan vad vidrigt, tycker du det är en ursäkt?).

    Och sen kommer du med just en lång, ursäktande, oändligt förstående förklaring och rent efterbliven psykoanalys.

    Vilket enbart baseras på din förlåtande, världsliga, politiskt korrekta mentalitet, ingenting annat.

    Vad är det som hindrar dig ifrån att likt en frisk och sund människa konstatera ”Ja, verkligen fräcka och egoistiska människor! En nödlidande beter sig inte så! Ut med dessa lögnare och fuskare!”. Vad är det för perverterad anda du är influerad av?

    I din värld är det bara svenskar och sverigedemokrater som kan vara egoistiska.

    Skenheligt hyckleri. Att sila mygg och svälja kameler.

  • Läsare

    Ja så lätt (ironi) är det nog att använda hela Sverige för utplacering av flyktingarna, länken som slimebeast la ut är nog ganska talande. Dom har krav och godtar inte landsbygden eller vilka boenden som helst. Att man tycker det är för halkigt ja så halkigt ute att man kan dö blir ju nästan paradiset när dom kommer från serien, eller vad säger du Stefan.

  • AlmaM

    Bra talat Stefan! Ber för dig och är glad att du orkar fortsätta den goda kampen på Jesu, själv flykting, sida.

  • AlmaM

    Tur att han har SÅ fel!

  • AlmaM

    Tydligt är att grupptryck funkar, här har ju SD-anhängarna lyckats trumma ihop hela mobben till skärmarna.

  • AlmaM

    Fortsätter du att hävda att invandring=islamisering ger du verkligen intrycket att ha den oinformerade åsikten att alla invandrare är militanta muslimer.

  • AlmaM

    Helt vridet resonemang, vi får ett missionsfält som är svårnått till oss, plus engagerade kristna som kan vitalisera församlingarna och du kallar det ”odjuret”. Du kan inte läsa innantill, det är uppenbart.

  • AlmaM

    Så bra att du ifrågasätter ”kaanans tungomål”, språkbruket är ju verkligen förfärligt när man tänker efter. Har hört detta uttryck i frikyrkliga sammanhang men sett det som en ofarlig jargong, nu ser jag att det är riktigt farligt. Ulf C. har ju också uttryckt sig så här länge nu, långt innan SD kom in i det kristna samtalet.

  • AlmaM

    Klaus är den minst naive här! Han ser ju det som det är, omogna männsikor som tror att de kommit till schlaraffenland och hört svenskar och andra snacka skit om Norrland. Detta är väl knappast representativt för flyktingar, de flesta finner sig till rätta och är mycket glada över en tillflykt i Överkalix eller Jämtland. Att några barnsliga individer låter sig uppviglas till detta svammel på bussen är inget som helst argument för att stänga våra gränser.

  • AlmaM

    Jaså, då blir ju Jesus själv underkänd, han som skulle tända en eld på jorden och så splittring i familjer med sanningens svärd.

  • AlmaM
  • AlmaM

    Det är ju SD-anhängarna som skulle göra just det. Läser du inte tråden innan du kommenterar?

  • AlmaM

    Che?

  • Ted Nilsson

    Visst är det konstigt att SD ser ett hot mot Sverige och den demokrati vi har men vissa kristna företrädare vill få människor att tro på att det är en myt att vi har problem med muslimer.
    Igår kväll kom en buss lastad med 30 ”flyktingar ” till Östersund, de vägrade dock att stanna där eftersom de ville komma till en stad istället.
    En av de som uttalar sig kommer från Palestina??? Hur kan det vara ok att vi tar emot flyktingar från Palestina?
    Även om vi är kristna kan vi ju fortfarande försöka tänka sunt.
    Jag har aldrig hört att ex någon från Thailand kräver sin rätt, istället tillför de enormt mycket till det svenska samhället.
    Alla invandrare är inte muslimer men de verkar ha en konstig bild av att tillföra något till Sverige.

  • Ted Nilsson

    Jesus skulle aldrig arbeta för att demonisera en grupp människor (Sd) som bl.a. vill som enda parti i Sverige arbeta för färre aborter.
    Men de ofödda barnen kanske inte är så mycket värda längre, eller?

  • Ted Nilsson

    Har det aldrig slagit dig att SD inte är ett kristet parti men trots detta står för många kristna värderingar?
    Idag börjar det vara så i Sverige att fler och fler kristna väljer att inte vara med i någon församling, just pga de ledare som finns där.
    Vi är otroligt många som står upp för Jesus men avskyr den personkult som finns inom svensk kristenhet.
    Ulf Christiansson är en av få vågar gå emot strömmen.

  • Micael Gustavsson

    Fast vad har motstånd mot personkult att göra med att vara främlingsfientlig. Och var går gränsen för vad som är personkult? Du håller med U Christiansson, är inte det personkult? Jag är trots allt med i samma församling som Stefan, och kan verkligen inte se någon personkult.

  • Ted Nilsson

    Den mobb mot SD som utförs i guds namn av kristna företrädare ifrågasätts inte av anhängare vilket är otroligt beklagligt.
    Har viss förståelse att du som moderator inte kan stå för en annan åsikt men visst är det intressant att väldigt få anhängare vågar ifrågasätta.
    Har själv gått livets ords bibelskola och varit med i 3 församlingar, det viktigaste budet heter: ”Du skall inte ifrågasätta”.
    Jag har inte skrivit att jag står bakom allt som Ulf C säger, bara att han vågar gå emot strömmen och i det han skriver om SD är jag inne på samma linje.

  • Micael Gustavsson

    Du skriver att det är få anhängare som vågar ifrågasätta. Hur vet du att det har att göra med att inte våga? I den här frågan så håller jag faktiskt med Stefan. Om jag varit med i en församling där pastorn uttalade sig för SDs rasism så skulle jag däremot ta ett samtal med pastorn, och sedan ev gå ur. Jag tror det finns lite olika traditioner i olika svenska sammanhang ang hur lätt det är att ifrågasätta. Trosrörelsen har nog i allmänhet haft en inriktning där man kan tala om personkult. Men även där uppfattar jag att det mildrats en aning. Men visst, ledare ska definitivt inte sitt på några pelare.

  • kjell

    Var det vers 11 om du pekade på ?

  • Klaus Seigel

    Värst vad du tar i. 😉

  • wildwest63

    Jasså, men se då till att dessa småbarn blir utvisade direkt då! Det är jag som ska betala för att de tycker det är för kallt i Östersund. Jag ska berätta för dem att även i Stockholm kan det vara minusgrader, ja rentav i Malmö. De får gärna gå tillbaka så får de upp värmen.
    Hur många barnsliga typer ska vi ta hand om? Finns det också nån politiskt korrekt gräns för detta? Jag sätter just denna gräns till 0,0.

  • GoranDuvenett

    Skäms på dig!