Länk till ledaren i Världen Idag om kristna och etiketter

Här är länken till min ledare i Världen Idag, idag, om hur lätt vi kristna klistrar etiketter på varandra.

Det här är ingen enkel fråga. Vi kristna är ju inte exakt lika. Och när vi ska beskriva skillnaderna mellan olika kristna grupperingar och samfund behöver vi göra det på något sätt.

Men när vi gör det blir det ofta i form av nidbilder. En sådan diskussion jag har varit inblandad i senaste åren är när Broderskapsrörelsen har försökt stämpla Claphaminstitutet som jag är ordförande för, som kristen höger. Ordet kristen höger är bara ett skällsord i svenskt språkbruk, ingen kallar sig det självmant. Jag tyckte då att Broderskapsrörelsen använde intellektuellt undermåliga definitioner och skapade en karikatyr av oss, bara för att få fram lite motståndare.

Och jag är inget färdigt helgon. Visst har jag själv använt karikatyrer när jag beskrivit olika kristna fenomen, ibland på ett för fyrkantigt sätt.

En bra regel är väl att använda en beskrivning som den berörda personen eller organisationen själva känner igen sig i, och en beskrivning som de själva min framhålla.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Sofia

    Kanske på ett fyrke-sätt… *väcker den björn som sover* Nej men allvarligt så är det sant och viktigt att påpeka. Orden har betydelse, därför måste vi vara varsamma med dem.

  • wildwest

    Man ska förstås bemöta sina medmänniskor någotsånär anständigt, men det kan bli svårt när man upptäcker att dom kör med fula tricks och dubbla agendor. Man får faktiskt bli arg, det är inte dödsstraff på det.
     
    Samtidigt är ständigt frågan: vem är kristen? Hur långt från klassisk kristendom som gällt under 2000 år kan man vara och fortfarande kalla sej kristen och fortfarande bli betraktad som en kristen broder som man ska behandla med en viss finkänslighet och respekt i offentliga sammanhang? Varken Jesus eller Paulus var ju ett uns försiktiga mot de som de ansåg vara hycklare, skrymtare, villolärare och skojare. Huggormars avföda och vitmenade gravar sa Jesus om dåtidens kyrkoledare. Den debattnivån har vi ju faktiskt inte.

  • bibeltroende

    Tack för din fina ledare. Har klippt ur den.

  • Pastor Kopparsjö

    Mycket bra ledare Stefan. 

  • Anonym

    Det är väl Jesus som ska definiera mig? Inte jag själv.

    Min tro ska riva min egen identitet och bygga upp en ny i Kristi kropp.
    Ska Djävulen tillåtas fortsätta forma våra kristna egon efter dopet?

    Kristen höger eller vänster är politik och har ingenting med tro att göra.
    Det går väl inte att positionera sig i Kristi kropp på samma sätt som i förenings- och arbetslivet?

    Jag ser ingen som helst skillnad på Stefan Swärds livsstil i jämförelse med icke-troende.
    Inte moraliskt, kulturellt eller filosofiskt. Han är omtyckt i alla läger, vilket man inte kan säga om Jesus.

    Jesus var oliktänkande och betalade det hösta priset för allas vår rätt till tankefrihet.
    Paulus formulerar det så här: ”Ta­let om kor­set är en dårskap för dem som går
    förlo­ra­de, men för oss som räddas är det en Guds kraft.” (1 Kor 1:18)

    I dag hade Paulus använt ordet ”oliktänkande”.

    De som lever i Kristi kropp är oliktänkade. Det är Bibeln ett bevis på.
    De kristna som lever i världen tänker som alla andra. Bibeln också ett bevis på detta.

    Det är Jesus som omvänder mig. Inte jag själv.

    För er som har svårt att förstå mina moderna ordval kan ordet  ”omvändelse” stå som synonym till oliktänkande.

    Dagens lunchbön:
    Tack Jesus för att du har gjort mig oliktänkande, trots att det aldrig var nåt jag hade tänk mig.
    Men jag vill att din vilja ska ske. Inte min! Amen.

  • Anonym

    Jag kommenterar Stefan Swärds ledare i Världen Idag.

    Men eftersom jag ständig censureras i den mediakanalen ”klistrar” jag in den på denna blogg där jag vet den publiceras.  (Min respekt Stefan Swärd!)

    ”Kyrkans grundproblem är att den saknar en fiende. Dess roll som fristad och skydd för människor är snart överspelad. Det brådskar.

    Ni kyrkoledare måste tydligare peka ut Djävulens roll i det moderna sekulära Sverige.
    I dag är han en beskedlig figur, nästan en landsfader och god demokrat som fått makt av Gud att styra den svenska välfärden. (Vår statsminister är icke-troende.)

    Ni ledare måste kommunicera med folket att demokrati och mänskliga rättigheter är en täckmantel för Satans avsikter att dra så många som möjligt med sig i döden. Och att Bibeln ger er legitimitet att hävda detta.

    Många undrar i dag: ”Om Djävulen nu inte är så ond, kanske Gud inte är så god när allt kommer omkring?”

    Guds avsikter med jorden är att rädda den och återställa skapelsen i ursprungligt skick.
    Det var Satan som förstörde vår underbara värld. Vart tog han vägen?

    Varna först för den ”demokratiska djävulen” och först därefter för helvetet.

    Ni kommer att bli hatad av världen för era vittnesmål men älskade av Gud:
    ”Ni trolösa, vet ni in­te att vänskap med värl­den be­ty­der fi­end­skap med Gud? Den som vill va­ra vän med värl­den blir fi­en­de till Gud.” (Jak 4:4)

    Dessa steg kan ingen ledare ta utan att först beskriva vad Kristi kropp innebär.
    De flesta ser i dag kyrkan som en institution. Men vem känner till Kristi kropp? ”

  • Westinbo

    Påståendet att vi inte är några färdiga helgon är en självklarhet, det är det ingen som har trott. Guds ande har hindrat mig att säga mycket som jag tänkt att säga. Och mitt bland de negativa tankar jag ibland tänkt om andra har jag någonstans förstått att jag skulle behålla dem för mig själv. Det är Gud som ska döma och som kan upprätta. Hämnden är hans. Det är en stor nåd att få lämna över allt till honom. Men jag förundras över hur nådefull och barmhärtig Gud själv är mot oss – han som känner till våra tankar och våra drivkrafter. Våra tungor kan vi inte tämja, det kan bara Gud.  Gud lät den högmodige Nebukadnessar äta gräs – jag tror att många kristna i dag skulle må bra av att få göra detsamma. Jag tycker vi ska anamma bibelns uppmaning att vara sena till att tala och snara till att tiga. Och att grunda våra liv i böneumgänget med Gud. Kanske kan vi då börja att förändras trots allt motstånd vi möter. Vi blir dessvärre då mer ensamma och verkar mer i det tysta men ändå helt tillfredsställa i Gud. Den som känner sig själv känner människorna.