Inlägg i Hinn-debatten

Jag är fortfarande i Schweiz, njuter av Genevesjön, har legat och solat vid sjöns strand idag, besökte Bern i fredags och har åkt till Chamonix under lördagen och fick se en skymt av Mont Blanc, vi flyger hem söndag kväll.

Noterar intensiv debatt om Benny Hinn-frågan, och önskemål om att jag inte ska vara så diplomatisk, utan tala i klarspråk. När det gäller Gazafrågan tycker jag att det var ett bra komplement till alla politiska utspel att läsa Israels Sverigeambassadör artikel på DN debatt häromdagen. Vad man än står i denna fråga, är det alltid nyttigt att lyssna på motpartens story och argument. Tycker att Israels perspektiv för ofta kommer i skymundan i den här typen av situationer.

Och så Benny Hinn. Skulle vilja säga följande:

1. Jag har bara lyssnat på Benny Hinn live två gånger, den ena gången i Frankfurt på Bonnkes Eurofirekonferens 1987, och på motsvarande Eurofirekonferens 1988 i Birmingham. Har nog läst någon av hans böcker för länge sedan. Är dåligt uppdaterad med andra ord. De två mötena jag besökte, var mäktiga tillställningar, präglade av trosatmosfär, och tillbedjan. Jag känner mig dock inte helt hemma med denna typ av amerikansk showorienterad kristendom, med en superpredikant i centrum, men en del gillar det. Konferenskristendom tilltalar mig inte särskilt mycket överhuvud taget. Att grunda en församling med 4-5 medlemmar och att vara ute på fredagnätter och göra något för ungdomar och uteliggare, känns mer tilltalande för mig.

2. Tycker att man ska vara försiktig i att kritisera predikanter. Och när man gör det behöver man grunda kritiken på fakta och uppgifter som är vederhäftiga. Bibeln uppmanar oss också till att vara sakliga när vi kritiskt granskar kristna ledare, anklagelser ska bestyrkas av flera vittnen skriver Paulus. Det får inte vara skvaller, eller lösa rykten som vi grundar bedömningen på. Jag är ytterst tveksam till att använda Youtube-klipp när man kritiskt granska predikanter. Det går att ge ett antal exempel på hur predikanter har sågats genom enstaka citat från någon predikan. Jag tycker inte att metoden är seriös. Ska man kritiskt granska vad någon predikar behöver man jobba med en systematisk genomgång av hela predikningar, och gärna också böcker. Enstaka citat, ryckt ur sitt sammanhang, behöver inte alls ge en rättvisande bild åt vad en person står för. Och även predikanter har dåliga dar, och slänger ur sig något som inte var genomtänkt. Jag har här på min blogg kritiserar två predikanter senaste året, vad jag minns. Dels Jonas Gardell, dels Brian McLaren. I båda fallen byggde kritiken på en noggrann läsning av böcker de har skrivit. I McLarens fall var jag noga med att betona att kritiken bara gällde den boken, inget annat han har sagt eller skrivit. Den kritik jag förde fram mot Benny Hinn här på bloggen för någon månad sedan, var helt och hållet grundat på den information som gavs på Benny Hinns egen hemsida. Så det var inte grundat på några lösa rykten eller skvaller. Tyvärr har jag inte läst något av Hinn på ett antal år, och bara hört enstaka fragment av predikningar, så jag har ingen grund alls för att kritiskt granska innehållet i hans förkunnelse. Jag utgår dock ifrån att Ulf Ekman och hans medarbetare har koll på detta, då man har inbjudit honom till konferensen.

3. Tycker att predikanters karaktär är viktigare än gåvorna. Den tesen har jag drivit här på bloggen hela tiden. Gåvor kan förfalskas, det är svårare att förfalska Andens frukt. Karaktären innefattar ju olika aspekter av våra liv, hur vi lever som människor och är trovärdiga inför omgivningen. Vill någon ta reda på  något om min karaktär bör man prata med hustrun, familjen, grannarna, närmaste vänner och medarbetare i den församling man är verksam i, och församlingar man varit verksam i. Karaktären och Andens frukt innefattar ju många olika aspekter av livsstilen. Något mycket grundläggande i kristen karaktär är till exempel ödmjukhet. Predikanter som blir så stora kändisar att de tappar ödmjukheten, de brister i karaktären och håller inte måttet. Hantering av pengar och ekonomi är naturligtvis en annan sådan viktig punkt. Jag känner dock inte alls Benny Hinn och har inte läst eller tagit del av de kritiska granskningar som har gjorts av hans karaktär och hur han hanterar pengar, så jag kan inte bedöma detta. Jag reagerade dock kraftigt på för en månad sedan att man kan åka jorden runt och predika för många miljoner, inklusive televisionen, och ha en så dålig relation med sin fru, så man blir chockerad när hon vill ta ut skilsmässa – vilket var min konklusion om skilsmässoinformationen på Hinns hemsida. Skulle någon ledare i en församling jag var pastor för, vara i liknande situation, skulle jag uppmana personen att kliva av från ledaruppdrag, tills man har klarat ut saker i sitt eget liv. Detta omdöme från min sida handlar dock bara om den information som har getts på Benny Hinns hemsida. Allt det övriga kring Benny Hinn kan jag inte bedöma, jag vet inte om det är skvaller och förtal, eller seriös kritik. Eftersom Hinn hittills har varit respekterad i ganska breda kretsar i karismatisk-pentekostal kristenhet, utgår jag dock ifrån att dessa saker är i ordning, men den ytterst begränsade information jag fick del av för någon månad sedan fick i varje fall mig att höja ögonbrynen. Det kan ju hända att jag tittar närmare under sommaren på de frågor som Hinn har kritiserats för.

4. Jag tror starkt på karismatisk kristendom med fokus på att Gud gör under, helande, profetia m.m. När Bibeln talar om det så betonas att det är tecken som ska följa dem som tror. Inte exklusiv lyxutrustning för några priviligierade predikanter. Gåvorna behöver alltid peka på gåvogivaren Kristus. Används gåvorna för att  rikta strålkastarljuset på oss själva blir det fel.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • http://metanoiablog.wordpress.com/ David Nyström

    Tack för detta Stefan.

    Håller med om allting, tror jag, och inte minst kriterierna för hur och på vilka grunder man kritiserar kristna syskon. Youtube-kritik har för mig lika stor trovärdighet som wikipedia-teologi; båda går ut på att man har en föreställning om hur det ligger till och att man sedan letar citat och exempel som stöder det man redan tror. Det är varken ärligt eller hållbart.

    Därmed inte sagt att det inte finns underbygd kritik som kan riktas mot Hinn; det jag håller med om är den försiktighetsprincip du tycks vilja tillämpa, den borde fler ta efter…

  • http://www.monicaolssonkolkman.blogspot.com/ Monica

    Är Benny Hinn verkligen så respekterad i breda karismatiska kretsar? Jag vet nästan ingen som är så kritiserad inom den samma. Eller rör jag mig i fel kretsar?

    Håller helt med om att karaktären hos ledare är viktigare än gåvorna, eftersom gåvorna kan missbrukas.

    Jag håller med om att man inte ska kritisera utifrån rykten. Jätteviktigt. Det tog jag också hänsyn till när jag skrev mitt inlägg på min blogg om Benny Hinn. Den historien var alldeles sann, tyvärr.

  • Ulf Stenlund

    Tack Stefan för din välavvägda kommentar. Jag håller med det du skriver. Ett par tillägg. Jag och familjen var i USA i slutet av 60-talet. Vi råkade då rätt ofta se lite av Kathrin Kuhlmans TV-utsändningar eftersom det efter henne kom ett annat andligt program vi gillade. Jag minns att jag ogillade hennes teatraliska stil där hon med gester förstärkta av hennes klänningsärmar av sagobokskaraktär underströk att Gud gör under. Budskapet var sunt men gester a la sagobokstrollkarl störde. När Kuhlman senare kom i ropet i Sverige köpte även jag hennes böcker och läste med behållning.

    När Hinn uppträder på någon av de kristna kanalerna brukar jag inte stanna kvar på kanalen. Det kanske även vad gäller Hinn är det yttre maneret som stör. Samtidigt är jag helt överens om att det är frukten och inte kulturellt betingade maner som är det viktiga.

  • Kjell Gustafsson

    2 Tim 4:3-4: ”Ty det skall komma en tid då människor INTE LÄNGRE SKALL STÅ
    UT MED DEN SUNDA LÄRAN, utan efter sina egna begär skall de samla åt sig
    mängder av lärare, allteftersom DET KLIAR DEM I ÖRONEN.”
    De vägrar att lyssna till sanningen och VÄNDER SIG TILL MYTER.

    Matt 7:14 ”Och den port är trång, och den väg är smal som leder till livet,
    och det är få som finner den.

    2 Petr 2:1-2 Men det fanns också falska profeter bland folket, liksom det bland er
    kommer att finnas falska lärare som smyger in förödande läror. De skall till och med
    förneka den Herre som har friköpt dem och drar så plötsligt fördärv över sig
    MÅNGA skall följa dem i deras utsvävningar, och för deras skull kommer sanningens
    väg att smädas.
    I sin GIRIGHET kommer de att med falska argument SKO SIG PÅ ER. Men domen
    över dem är sedan länge verksam, och deras undergång sover inte.

  • Anna

    Jag umgås mest med personer som inte är med i någon kyrka och jag kan ärligt säga att INGEN av dem är ett dugg intresserad av den frireligiösa lilla fundamentalistvärlden där sådana som Benny Hinn finns. Nej, de är mycket intelligentare, känsligare och sundare än så.

  • Christer Roshamn

    Du lyfter viktiga aspekter kring predikanter Stefan. Jag ser fram emot fortsatt bloggande

  • http://www.kolportoren.com/ Joachim Elsander

    Jag tror att bibelorden om att kritisera ledare först och främst handlar om de ledare man har i sin närhet, i sin församling hemgrupp etc. I nära gemenskaper ska man naturligtvis vara försiktig med att bete sig på ett sätt som bryter ner relationer. Då måste man ha mycket på fötterna och något konkret att komma med. Jag kan inte först bibelorden på annat sätt.

    Jag ställer mig faktiskt frågande om samma kriterier gäller för predikanter som finns i tusentals hem genom teven. Människor som kan komma med påståenden och anspråk som ingen kan kolla upp. Människor som dessutom menar sig ha fått från Gud att de behöver dina pengar.

    När det gäller tex Hinn som jag ställer mig kritisk till är frågan:
    Kan jag vara kritisk med utgångspunkt från de tre böcker jag läst av honom? Kan jag vara det med utgångspunkt av de teve program jag sett? Kan jag vara det med utgångspunkt från människor jag mött som konkret drabbats?
    Jag har ju aldrig ens tagit en fika med honom…
    Eller är såna tjänster per automatik höjda över klander? (Stefan, please don’t go there!)

    Är det inte tvärt om så att argumentet om att inte kritisera ledare gör att vissa offentliga ”ministries” kan växa sig så stora och dra in så mycket pengar? Om ledaren själv dessutom har en negativ inställning till kritiker så blir det väl inte bättre av att andra ledare tystnar? Är jag den ende som ser problem här?

    Slutligen, du nämner Brian McLaren, det finns mycket man kan kritisera honom för men om du skulle tvinga mig att välja mellan honom och Benny så blir det McLaren alla dagar i veckan!

  • http://himmelochjord.swedmedia.se stefan

    Anna,
    Jag umgås också med massor av folk som inte är med i kyrkan. Om man nu tycker att frireligiösa världen är unken, vilket jag har tyckt många gånger, så kan man dock se till personen Jesus och hans budskap. Sedan bör man kunna hitta en kristen gemenskap som följer Jesus på det sätt som man själv är övertygad om är riktigt.
    Joachim Elsander,
    ”Stefan – please don´t go there”, har jag någonsin sagt något som skulle peka på att jag tycker att vissa tjänster per automatik är höjda över klander? Jag kan inte minnas det. Det enda jag säger i detta fall är att jag inte är påläst eller insatt, det är inte alls samma sak som att säga att någon inte är höjd över klander.
    Jag tycker att dessa amerikanska TV-ministries bör tillämpa liknande principer som kontroversiella företag. Anlita oberoende granskare som får fullt ut granska verksamheten och göra ett fristående och objektivt omdöme, om hur man hanterar ekonomi, gåvogivare, informationsflöden, sanningshalt etc. Skulle personligen se det som ett intressant konsultuppdrag att göra detta. Företag som IKEA och Hennes & Mauritz jobbar systematiskt och professionellt med sina förtroendekapital, och fristående ministries bör göra något liknande.

    hälsn
    Stefan Swärd

  • Broder Roger

    Stefan, tack för den rätt omfattande redogörelsen för dina ståndpunkter. Kanske är det din stora tilltro till vad som kan vara inkluderat i ”karismatisk-pentekostal kristenhet” som medför att jag inte delar dina synpunkter i alla avseenden gällande denna bloggpost. Alla predikanter som med sin undervisning är publicerade i olika medier måste vi väl kunna analysera och bedöma. En hel del av oss som har åsikter har faktiskt tagit del av Benny Hinns undervisning direkt och inte via YouTube, böcker eller andra medier. Om Hinns läror är från Gud kommer det att visa sig. Att du två gånger besökt Eurofirekonferenser visar att du är mer positiv till den typen av predikanter som medverkar där än vad jag någonsin kommer att bli. Själv blev jag litet skrämd, då jag hörde Reinhard Bonnke vid Världspingstkonferensen i Oslo hösten 1992. Lyckligtvis predikade han på engelska och inte på tyska. Alltid finns det en eller flera orsaker till att jag intager en distanserad hållning till överdriven karismatik.

    Att du arbetar bland ungdomar och uteliggare har du all min respekt för.

    Ditt förslag till oberoende granskning är mycket bra. ”ISO-godkända” predikanter och ”ministries” vore väl åtminstone ett sätt att få bukt med de värsta avarterna i den karismatiska kristenheten. Frågan är dock vilka personer inom kristenheten som kan vara oberoende granskare. De flesta som kan genomföra uppdragen är redan färgade genom sin förförståelse av problematiken.

  • Ulf Stenlund

    Det här med granskning är bra men bör hålla sig på den av Paulus rekommenderade nivån. ”Behåll det goda!” Samtidigt är t.o.m. Pauli tillrättavisningar av Petrus bevarade i vår heliga bok. Det är absolut inte fel med konstruktiv kritik. Sedan är det ju också så att folk förändras. Redan Saul fanns med bland profeterna trots att han avfallit men det problemet tog Gud själv hand om.

  • Nils

    Joachim Elsander !

    Hedervärt att du lyfter fram det på det sätt du gör.
    Det är inte ofta man ser förkunnare som kan sätta fingret på kärnproblematiken med detta.

    Hade fler varit lika klarsynta, så hade frikyrkligheten besparats från mycket & människors godtrogenhet besparats detta ”ulvförfarande”.

    Än en gång – tack att du klär i ord det många lekmän är bekymrade över.

  • Bo Lönegren

    Tack Stefan
    ett mycket klokt ställningstagande. Tyvärr tycks vissa vara mer intresserade av att kritisera vad andra gör än fundera över vad man själv gör, kanske för att frukten är så liten av ens eget liv? Instämmer helt med dig i din syn på karismatisk kristendom åtföljd av tecken och under.
    Kanske en och annan borde fundera över den tänkvärda dikt (Buttprints in the sand) som Johannes Amritzer publicerade på sin blogg häromveckan – jag har i alla fall gjort det.

  • Stefan A

    #11
    Frikyrkligheten är besparad så mycket att den håller på att dö ut!

    OM svensk frikyrklighet skulle försvinna så skulle det inte märkas i den internationella statistiken mer än som en felräkning. Ändå slår vi oss för bröstet och vet bäst. Vi som har noll väckelse och minus år efter år i tillväxt.

    Det är inte detsamma som att svälja allt okritiskt, men mina många år i frikyrkan visar att vi sågar allt och slänger rubbet. Oftast på grund av rädsla och okunskap om vem Gud är backar vi och går miste om vad Han hade tänkt.

    Skulle Johannes Döparen bli ISO-godkänd…..? Taskig klädsel, konstig mat, skriker okvädningsord till den religiösa eliten…….?

  • Broder Roger

    Joachim Elsander, Nils och Anna!

    Joachim, skönt att du numera ställer dig frågande till Benny Hinn. Dina frågor till Stefan vill jag gärna instämma i.

    Nils, jag är också en lekman som är bekymrad över vad dagens andliga ledare står för. Dina kommentarer vill jag gärna bejaka.

    Anna, även jag har en del okristna vänner som genomskådar falskhet i kristenheten. Sådana vänner får du och jag vara rädda om. Kanske tenderar somliga av dem dock till att alldeles för lättvindigt stämpla olika kristna fenomen som fundamentalism, vilket varken är initierat, seriöst eller trovärdigt.

  • wildwest

    Nu tycker jag Stefan är alldeles föör snäll! Om man ska gå igenom en predikants hela liv inkl allt han skrivit innan han får kritiseras så kan aldrig någon kritiseras överhuvudtaget.

    Jag ifrågasätter inte Benny Hinns kristna tro. Det är mellan honom och Gud. Men jag kan verkligen få ifrågasätta hans sätt att framföra den. Nog har jag varit med tillräckligt länge i frikyrkligheten för att ha sett alla möjliga konstiga typer framträda. Och var är den frukten?

    I det här fallet kritiserar vi, så börjar det väl, Benny Hinns nonchalanta inställning till sina privatmoraliska problem. Inget att bry sej om för en Herrens smorde. Sticker frun plötsligt så har han ingen aaaaaning om varför. Men fortsätter han inte tappar han stora pengar, det känns som detta är viktigast. Så skulle ingen mindre predikant kunna göra, det gäller tydligen speciella regler för stora predikanter. Han har dessutom förbrukat all trovärdighet i äktenskapsfrågor framöver. Vad ska han säga till folk – att dom gör fel och borde göra bot och bättring, men att för honom själv gäller andra regler?

    Lika illa tycker jag om personer som först varit med att fuska Karisma Center till konkurs och som sedan dyker upp som gubben ur lådan och ska grunda nya församlingar. Trovärdigheten finns inte kvar där! Skulle inte ens göra det i affärslivet! Ännu mindre i kristna sammanhang. Man kan vara vanlig kristen församlingsmedlem och man kan ha fått förlåtelse från Gud, men man har diskvalificerat sej från stora ledaruppdrag inom överskådlig tid.

  • Niklasson

    Det var bra Stefan, det du skriver om att kritisera på rätt sätt, helt i linje med det 8e budet: ”du skall icke bära falskt vittnesbörd mot din nästa”

    Vad det gäller Benny Hinns karaktär, så håller vi också med dig att man ska syna på nära håll och det har väl knappast någon av oss bloggläsare gjort. Det vi själva sett och hört från flera pastorer som samarbetat på nära håll med Benny Hinn, är att hans karaktär år mycket bra och han har fått betala ett oerhört högt pris för hans tjänst.

    Vi kan förstå att det ”sticker ut” med att ha ett flygplan särskilt bland svenskar, men Benny Hinn har ju inte det för sitt privata bruk utan för hans tjänst. Många amerkanska predikanter har flygplan t ex, Kenneth Copeland, Joyce Meyer, Jerry Savelle, Oral Roberts (han lever inte längre), Crefflo Dollar m.fl. och samtliga säger att planet är enbart ett instrument för att hinna med mer för Guds Rike. Precis som en bil gör mer jobb än en cykel. F.ö. har Benny Hinns ministry ofta inte tagit något emot något för att ha en crusade i de fattigaste länderna, utan betalat alla enorma omkostnader som det är att ha en crusade för t ex 1 miljon människor.

    Visst är det en amerikansk stil över offertalen, men ”tiggandet” om pengar är ju inte tiggande till sitt eget privatliv, det är ju för själars frälsning och upprättande av Guds Rike. Benny Hinns ministry har t ex ofta inte tagit något emot några pengar för att ha en crusade i de fattigaste länderna, utan betalat alla enorma omkostnader som det är att ha en crusade för t ex 1 miljon människor. Sen måste Benny Hinn ha rätten att få ta emot gåvor, precis som Jesus tog emot en hel årslön av vädoftande parfym/olja, fast hans kristna vänner tyckte det var helt fel.

  • http://www.kolportoren.com/ Joachim Elsander

    Stefan. Jag förstår att du inte har tid att sätta dig in i och ha åsikter om varje konferenstalare som kallas. Men Benny Hinn står ju för en (extrem) framgångsteologi som jag och många med mig trodde Livets Ord lämnat bakom sig. Är inte det ändå lite anmärkningsvärt, eller?

  • Stefan A

    Det är bara att konstatera att Gud lät en mördare och äktenskapsbrytare få fortsätta som ledare. Varför fick kung David inte stiga åt sidan? Enligt ovanstående resonemang har han skyhögt straffat ut sig och borde aldrig få komma tillbaka.

    Innebär det att mördare och äktenskapsbrytare har ”gräddfil” hos Gud? Kan man muta sig fram? Har Gud olika måttstockar? Mose fick inte komma in i Kanans land därför att han gjorde det fruktansvärda brottet att slå på klippan när han skulle ha talat….

    Kanske vi inte känner Gud och har förstått vad som är viktigast enligt Honom….

  • wildwest

    Det finns absolut ingen kristen predikant, absolut ingen, som är så viktig och så helig att han inte kan åka med normala flygplan. Dom går idag precis överallt. Finns ingen som helst anledning vare sej man heter Joyce Meyer eller Benny Hinn! Särskilt inte i USA där flyget är som förortstågen här i landet, dvs går överallt nästan jämt.

    Det handlar enbart om showoff, att visa att man är så viktig att man ett vanligt skruttigt flyg inte räcker för en. Man måste ha VIP-service annars kan man inte utföra sitt så oerhört viktiga värv för Guds rike. Går inte på sånt. Jesus använde inte ens en åsna, utom vid ett tillfälle, han gick runt i landet på de futtiga tre år han hade till sitt förfogande.

    Har absolut inga problem med vettiga löner för predikanter, har inget emot att skruva upp dom rejält jämfört med hur dom ofta ser ut idag i Sverige. Men det är skillnad på en bra lön och extravaganser utan annan orsak än att verka viktig!

    Vare sej jag ger kollekter till Benny Hinns ministry eller till honom personligen så går pengarna till t ex ett lyxigt flygplan. Det finns inte på min världskarta att göra. Lewi Pethrus kom hem varje kväll med löss och loppor på kavajen efter att ha umgåtts med de hemlösa på 10talet. Det ger en annan trovärdighet. Eller vad tycker Niklasson om att t ex Carl-Erik Sahlberg börjar propagera för att han ska ha en egen helikopter för att hinna till alla sina engagemang i landet? Hur trovärdig vore han hos uteliggarna sen?

  • Stefan A

    #17
    Jag tycker att det börjar bli dags att också varna för extrem ljummenhetsteologi. Hur kommer det sig att den som gör något sk aktiv ”faul” döms så mycket hårdare än passiv faul…..? Det är passiviteten som förlamar och dödar kyrkor.

  • Juha

    Benny Hinns hemsida idag:

    ”12 months of abundance…don´t miss out

    God Almighty is moving in our midst. The anointing for abundance is happening now!

    Recently I shared on This Is Your Day and in my letters something that I heard the Lord say to me during my prayer and study time. He said, “Tell my people to believe My Word, and if they believe My Word, there will be no loss! There will be a release of an anointing for the next 12 months that you have never seen before!”

    The response has been overwhelming! We continue to receive mountains of reply envelopes and Web responses. So many of our partners and ministry friends are locking onto the promise of an unprecedented 12-month release of anointing and abundance!

    I encourage you to be part of this anointing that is beginning to sweep around the world!

    In fact, I want to do something I’ve never done before. I will send you a special prayer card for you to write your prayer requests on and mail it back to me. Then I will anoint it with oil, join with select prayer warriors to pray for you, and return that card to you as our point of agreement.”

  • Juha

    forts från Bennys hemsida idag från posten ovan:

    ”Receive a 12-month anointing for prosperity

    Seize the opportunity now! Sow a seed-gift today, releasing it as an act of faith, knowing that the size of the gift determines the size of your harvest.

    We know that this isn’t just a matter of sending an offering but is an act of faith to release the anointing for prosperity to flow over you. And only the anointing can deliver you from debt and poverty.

    Wrap your faith around your financial seed and sow it with excitement and expectation! Do not negotiate with the Lord, but obey Him today. Be faithful to God, and He will never let you down.

    Always put God’s interests ahead of yours and see what God will do for you: “Seek ye first the kingdom of God, and his righteousness; and all these things shall be added unto you” (Matthew 6:33).

    Let Me Anoint Your Prayer Requests
    When you plant a seed today, I will mail you a special prayer card, which you may return to me along with your prayer requests. I will then anoint your prayer request card with oil and return it to you as our point of agreement.

    I look forward to hearing from you today! Plant your most generous seed today to carry the saving and healing message to souls around the globe!

    Sow your seed with mighty expectation for today and the future! Your greatest days are just ahead.

    We know it is “not by might, nor by power, but by my spirit, saith the Lord of hosts” (Zechariah 4:6)…

    Preaching the glorious Gospel of Jesus Christ,
    teaching the unchanging Word of God, and
    expecting the mighty and miraculous
    power of the Holy Spirit,

    Benny Hinn”

  • wildwest

    Stefan A: Kung David ångrade sej djupt och genomgripande och tog sitt straff. Ser inget sånt hos Benny Hinn. Bara ett jasså att frun stack. Går inte helt att jämföra en kung för ett land med en predikant. Israels kung kunde inte bara ta time-out och lämna landet utan ledarskap. En predikant kan ta time-out, inget land går under för det (eller tror man det så har man överskattat sin betydelse). Det vore synnerligen klädsamt att göra lite bot som stor predikant och ta smällen att förlora en del pengar.

  • Stefan A

    Det är inte saken jag siktar på, utan attityden hos dem som vill skjuta blint på allt som inte stämmer med den lilla svenska kyrkovärld de befinner sig i. Eftersom Benny nu nästan har gjort det oförlåtliga att skilja sig, är det fritt fram att kritisera och att ta avstånd från allt han står för och gjort. Alla då som påminner om honom kan vi då också ta avstånd i från och så har vi kastat ut barnet med badvattnet. IGEN! Vi plöjer en djupare och djupare fåra som inte resulterar i frukt, därför att vi oftast inte prövar och för det mesta inte behåller det som är gott.

    På samma sätt som jag var starkt kritisk till Ulf Ekman på 80-talet och bara letade ett skäl att avfärda honom ( som jag till min stora köttsliga belåtenhet fann i JDS-läran, som han tog upp men fö aldrig anammade ) söker ”vi” skäl att avfärda alla som avviker från den ”sanna” läran så det blir lugnt och vi kan vaggas in i den svenska tryggheten. Här är inte Gud! Herren tog mig REJÄLT och jag menar rejält i örat och jag har fått bett om förlåtelse för att jag förkastat Ulf. Efter det har jag blivit välsignad av Ulfs undervisning och en lång rad i sverige misstänkliggjorda gudsmäns undervisning. Att jag blivit välsignad betyder inte att allt de säger är korrekt, men att Gud använder dem i mitt liv. Han använder till och med engelska präster att välsigna mig med! Hemska tanke! 😉

    Gud kallar människor och sänder dem till oss för att tillföra något som Han vill att vi ska ha. Ofullkomliga, ja för det finns inga andra. Jag tror inte Han är särskilt glad över sveriges kristna som hela tiden förkastar människor med en förnyande uppgift.

    Ja, jag tror att Benny borde dra sig tillbaka och se om sitt ”hus”, åtminstone för en tid. Samtidigt har han gett mig väldigt mycket, trots att jag inte gillar hans stil! Men jag gillar ännu mindre den flod av självgoda kritiker som flockas som gamar kring andliga ”kadaver”……

  • wildwest

    Stefan A: Att komma med ogrundat skvaller är en sak. Att skjuta småfolk i sank som knappt ens sökt offentlighetens ljus är ännu värre. Men här har vi en megapredikant som vill synas och syns. Såna har man och skall man ha krav på. Hans felsteg och misstag ser alla, därför ska en sådan person vara mycket försiktig med hur han lever och vad han säger och gör. Du har motsatsen av megapredikant i Billy Graham, som inte ens beträdde ett rum om bara han och en kvinna fanns där. Han komplicerade sitt liv för att inte väcka några frågor.

    Det är priset man får betala för att annars vara en person som kanaliserar Guds kraft på ett speciellt sätt. Det handlar om trovärdighet. Det ger ingen dragningskraft på världens barn att se att stora kristna ledare bete sej på samma sätt som snikna politiker. Om vi accepterar vilket beteende som helst, inkl fejkhelanden och annat som förekommer i den nykarismatiska världen, var ska allt sluta? Det leder inte till välsignelse, det leder inte till Gudsrikets uppbyggelse.

    Att det kan komma nåt gott ibland ur dylika predikanters tjänst är bara Guds nåd. Men i allt för många fall är det kristna kvacksalvare som lever på att kräva enkelt folks offerpengar, vad är frukten av deras mötesserier? Hur många mirakel håller för prövning en månad senare? Vandel och lära måste hänga ihop, ödmjukhet och omsorg om sin hjord likaså. Det betyder inte att man måste gå i säck och aska. Det betyder inte heller att man måste ha en stor dyr bilpark och åka privatjet. Man kan inte leka med Guds ande hur länge som helst, man kan inte använda Honom för sin egen vinnings skull.

    Detta gäller oss alla men i särskilt hög grad de som är satta som ledare och lärare. Och självklart är djävulen särskilt hård mot dessa. Men att stryka dem medhårs hjälper ingen, det gläder djävulen att vi bagatelliserar det han förstör, helst så långt så man inte tror han finns…

  • Pingback: GB: Jan Johansson- En genväg till himlen « Erevna – Blogg & Tankesmedja()

  • Ulf Stenlund

    Bäste Juha tack för infon!
    Det du redovisar verkar ha stora likheter med avlatsbrevhandel. Redan Simeon trollkarlen ville göra pengar på Guds kraft. Även om vår svenska frikyrkovärld tycks krympa tycker jag att det känns läge för att be Jesus bevara oss från Hinnska influenser.

  • http://monicaolssonkolkman.blogspot.com/ Monica O Kolkman

    Niklasson (16)
    ”Benny Hinns ministry har t ex ofta inte tagit något emot några pengar för att ha en crusade i de fattigaste länderna” skriver du.

    Fast det där är ju inte sant. När Hinn var i Uganda sist kostade det §50 per person att få vara med på senaste mötet.

  • Kalle

    Vad gäller Benny H skilsmässa så var det ju faktiskt fd frun som tog initiativet, Benny ville inte detta, där känner jag att man måste försvara Benny.Kalle

  • wildwest

    Jag är inte gift men så mycket har jag fattat att om en partner tar ett så drastiskt beslut som att slå upp ett äktenskap så finns lite mer bakom än att Benny var helt oskyldig. Troligtvis (spekulation) så har han ägnat all sin tid åt att flaxa runt i världen och frun har han knappt sett till. Med ett sånt resonemang kan ens partner ställa till med ungefär vad som helst och man kan två sina händer och gå vidare som inget hade hänt. Fick lite kritik när jag spetsade till det genom att påstå att min (imaginära) fru är prostituerad men jag fortsätter som pastor ändå, det rör ju inte mej, det är hennes sak.

  • Stefan A

    #25
    Absolut är det så! Men den största frågan är ur vilken attityd vi kritiserar. Det som är mer intressant än vad Benny har gjort, är alla reaktioner från alla tyckare!

    I pricip har jag inget emot att det skulle finnas en stormrik evangelist med eget flygplan. Salomo hade 700 hustrur och ett välstånd som fick drottningen av Saba mållös…….. Det är klart att Gud välsignar materiellt, men inte för att göda oss utan för att visa sin härlighet för att dra människor till sig. Paulus säger sig ju kunna vara allt för alla för att vinna alla till Kristus. Däri måste även gåvan att vara rik rymmas.

    OM Herren har get Benny den plattformen att nå in till världens rika och ledande så välsignar jag honom och har Guds godaste önskningar. Vi måste ju inse att det finns människor på vår jord som inte går att nå på annat sätt och lita på att Gud vet vad han gör.

    Samtidigt är möjligheterna att tumma på det goda stora……

    Efter att ha tillbringat tid på denna spalt så kan jag inte låta bli att undra vad som kommer att drabba mig om Gud får för sig att anförtro mig något speciellt. Det är inte de otroende som jag oroar mig för längre….. Det var ju fariseerna som korsfäste Jesus. Brrrr.

    Resultatet av denna rädsla för Gud, som uttrycks genom kraftiga avståndstagande mot tex Benny, är att vi tvivlar på att Gud vill ge oss goda gåvor, att det finns profeter som talar från Gud, att det finns helande i Jesu namn mm. Allt detta blir bränt land och får ej beträdas och voila’: Satan lyckades!

  • Stefan A

    #28
    Bibelns vinkling är att mannen bär ansvaret i familjen och är skyldig att rädda den, egentligen oavsett vem som felar. Samma tanke förs fram för alla kristna att om du minns någon som har något emot dig, lägg ner din gåva och försona dig med honom. Du är pliktig att laga ALLA relationer oavsett vem som felar. Matt 5:23-24

  • wildwest

    Stefan A: Du drar alldeles för vilda konsekvenser av vad jag skrev. Om Gud sagt åt Dej att rida in i Stockholm på en rosa elefant så lär Du göra det oavsett vad människor säger. Om Gud sagt Dej detta kommer resultatet av denna handling sprida Gudsriket bland människor och frukten blir uppenbar för alla och envar. Men ingen kan ha så lite ödmjukhet att saklig kritik ska tolkas som fariseism. Vi är dock människor och fångas lätt av högfärd och framgång. Vi behöver korrigeras. Ingen är felfri, allra minst dom som står i rampljuset och har talets gåva.

    Det är kul att bli kritiserad för att inte unna någon rikedom, det brukar mest vara omvänt i mitt fall. Jag tror på mäktiga under o mirakel, jag tror att Guds kraft är större idag än när han gick härnere på jorden, jag tror absolut inte att rikedom är fel. Jag vore glad om jag slapp ha synpunkter på Mr Hinn överhuvudtaget. Men det har hänt alltför mycket av stora moraliska felsteg bland USAs megaprofeter och grymma misstag även här i Sverige, se Knutby, se Karisma (hade kritik tagits emot där på ett ödmjukt sätt hade det som hänt inte hänt). Och Mr Hinn klingar inte klockrent. Detta skadar bara Guds rike och skapar karismatisk baksmälla för dom som är med. Det gagnar ingen att bara vara snäll.

    Vi har sett detta förr. Se t ex William Branham, en av 50talets stora väckelsepredikanter. Ingen vågade kritisera hans änglateologi som till slut förde honom till ockultismen.

  • Stefan A

    #33
    Jag beklagar att du uppfattar att jag skriver mot dig. Det var inte alls så. Jag drog heller inga slutsatser av vad du skrev på det viset utan resonerar i allmänhet. Snarare berättande för dig vad jag tänker….

    När det gäller kritik är A och O ur vilken ande/attityd det kommer. Sanningen ska göra er fria, står det. Men ”sanningen” kan också döda. därför kommer Jesus med nåd och sanning.

    Vi behöver kunna bedöma och behöver därför gåvan att skilja mellan andar. Samma ord kan komma ur olika munnar och uppnå helt motsatta resultat…..

    Jag kommer aldrig att rida in i Stockholm på en rosa elefant. Typ…. däremot håller jag på att koka ihop en surdeg…. 😉

  • Elisabeth Hammarlund-Lorenzsonn

    Apropa …
    jetplan vs. till fots gaende

    Tiden star inte stilla.Tekniken gar framat!

    Man behover lagga nagon ”andlig” aspekt pa ett fortskaffningsmedel.
    Avstand, tid och effektivitet ar avgorande faktorer i valet av transportmedel.

    Sjalv har jag tid att kombinera cykling och kommunala tranportmedel for att ta mig till arbetet medans min yngre bror ofta aker taxi och flyg ett par, tre ganger i veckan till sina VIP-arbetsuppdrag.

    Varfor gora valet av transportmedel till en andlig fraga.?
    Visserligen ska vi likna Jesus men for den skull behover vi inte for den skull traska omkring till fots i sandaler livet ut …aven om det skulle vara halsosamt for oss men inte alltid praktiskt mojligt.
    .
    Hinn sitter val sallan ensam pa sitt jetplan, eller? Han brukar ju ha ett helt arbetslag med sig da han kommit till Sydney pa moten som samlat tusentals manniskor pa stans storsta arena (utan att man som motesdeltagare behovt betala ett enda ore eller rattare sagt ett enda cent).

    Ar 2010 behover man inte permanent fossilisera sig i Amish-folkets ”hast och vagn -mentalitet ” och tro sig ha kommit langre pa vagen…narmare Gud…

    .

  • Bo Lönegren

    Att det finns så många som ägnar så mycket kraft åt kritik måste vara ”himmelskt” för djävulen. På så sätt hinner ni ju inte ägna er åt det väsentliga, att vinna människor för evigheten. Speciellt sorgligt är det när ledare gör det. Vilken standard sätter ni för era efterföljare? Själv ska jag ut nu för att träffa människor i sammanhang utanför kyrkväggarna, där finns alltid om man låter Anden leda möjlighet att så ut. Älskar Johannes A:s devis ”präst för dem som inte går i kyrkan”.

  • wildwest

    Man kan faktiskt både ha synpunkter på kristna galjonsfigurers livsföring och förmedla Guds nåd till sina medmänniskor. Eftersom jag är kille kan jag göra flera saker på en gång…

    Allt är inte guld som glimmar och släppte vi igenom allt med ett stort halleluja så skulle vi inte ha nån kyrka kvar idag. Den hade drunknat i villolärorna på 200-talet.

  • Nils

    Stefan Swärds logik med att såga You-tube & andra öppna inf.källor haltar betänkligt.

    Låt mig bara ta ett motsvarande exempel:
    Om jag som sekulär yrkesman i ansvarsställning figurerar på You-tube alt. facebook i komprometterande händelser, så är det högst troligt att det får konsekvenser för mitt yrkesliv.

    Dvs. ribban för acceptabel social etikett har givna normer även för mitt yrkesliv & min fortsatta karriär.

    Jag kan aldrig hävda inför de som givit mig förtroende att leda ett företag eller en organisation att vad som förekommer på nätet inte är relevant för mitt yrkesliv.
    Jag kan heller inte med trovärdighet hävda att oavsett sanningshalt i uppgifterna, att det inte ska påverka min ställning & mitt förtroende.

    När jag i mitt yrkesliv har accepterat denna nivå på yrkesetik & social etik, VARFÖR ska då en Herrens förkunnare tillåtas ha ribban högre ?

    Det borde väl snarare enl. min bibel åtminstone ställa HÖGRE etiska krav på vandel och oklanderligt rennommée !

    Nej Stefan Swärd – du tassar i träskmarker, då du antyder att en förkunnare som Hinn inte ska behöva träda tillbaks map. de uppgifter som är till allmänt beskådande sedan flera år.

    Det är tragiskt att ”Lassey Fair” – inställning råder så generellt bland det frikyrkliga ledarskapet.
    Att ägarna till Dagen (inkl. pingst) tillåter att LO gör daglig reklam för Hinns besök fläckar den kristna publicistiska värdegrund som Dagen bekänner sig till.
    Pss. tidningen ”Världen i dag” – men där hade man nog inte förväntat sig att någon tagit spjärn pga deras publicistiska tyngdpunkt mot Livets Ords församling.

  • Per Kårhammer

    Om någon betvivlar äktheten i det Youtubeklipp undertecknad satte in, ang. Benny Hinns förbannelser och David Wilkersons skarpa tillrättavisning, skall ni få tillgång till hela Wilkersons undervisningspass ”Christ – The Searcher Of Men’s Hearts”.

    Detta är inte från Youtube, utan från Time Square Church hemsida.

    http://www.tscnyc.org/media_center_search.php?kw=christ+the+searcher+of+mens+heart

    ”…when a man stands and tells the whole United States in one of his meetings, ’I curse any man or preacher who stands against my ministry…I curse him!’.”

    He continues, ”When a man stands before the people on television and says, ’Jesus Christ has told me that one day He’s personally going to attend…be in one of my meetings’, that’s blasphemy!”

    ”That is the doctrine of demons! And yet you sit there, and you say, ’this sounds good! It looks good, people are being healed’, and you are being fornicated with. You’re into fornication! Spiritual fornication because you don’t have the discernment!”

  • Mikael

    Egentligen helt otroligt, men kanske ändå inte då det trots allt rör sig om ”frikyrkologik” att vissa människor försvarar en sådan som B.Hill.
    Swärd påstår sig inte ha vetskap nog för att ha några åsikter kring Hinn, förutom ang. den i frikyrkovärlden största synden sexualliteten i alla dess diverse former och i detta fallet skilsmässa.

    T.o.m jag som tvivlar på det mesta har tagit mig tid nog för att både läsa och se vad Hinn sysslar med.
    Om man enbart är lite intresserad så finns det gott om uttalanden, äckliga hot mot vedersakare och falska profetior som i historiens ljus visat sig vara helt åt skogen.

    Om Swärd vill inhysta någon form av förtroende så bör han kolla de lättåtkomliga källor som borde skrika i hans öra.

    Gällande Ekman finns inget hopp. Han och Hinn (med vissa skillnader) står ju för samma världsuppfattning.

    Otroligt att någon utifrånkommande (jag enl. min humbla uppfattning) tycks ha större insikt än Swärd som i andra sammanhang knappast tvekar att ta ställning (döma.)

    MS

  • Kenneth D

    Benny Hinn måste ju ha ett eget jet-flyg, annars så HINNer han ju inte.

  • Pingback: John Van Dinther & Friends » Blog Archive » Leadership: The need for creativity to navigate our complex world.()

  • TB

    Hej Stefan.
    Tidsbrist och sviktande energi hindrar mej från att läsa alla dessa inlägg om B.H.
    Tänker spontant att det påminner lite om ”Green-fallet”, där massor av kristna och inte minst predikanter hade mycket ”kloka o tänkvärda ord”.
    Jag såg med spänning fram emot alla dessa som skulle stå upp och säga samma sak som Åke Green sagt, fast på ett mycket bättre och smartare sätt. Troligen filar alla dessa fortfarande på sina predikningar för jag har inte sett eller hört röken av dem ännu…
    När nu alla dessa ”tycka-tillare”, som vet vad Benny Hinn missat och gjort fel, ställer sig upp och talar ut ett rent evangelium och inbjuder folk till frälsning och helande är nog väckelsen som vi bett om ett faktum. Det finns alltså gott hopp även för Sverige trots att det sett mörkt ut länge nu!

  • Juha

    @ Stefan

    I kommentarer 22 & 23 gav jag dig info från Hinns hemsida. Detta står på förstasidan när man surfar in där. Om inte detta är tecken nog för att den mannen bör omgivas av frågetecken och misstänksamhet så undrar jag ärligt om man alls kan bedöma sådana saker. Som någon redan sagt, visst måste man inse att youtube-klipp och annat kan vara ryckta ur sitt sammanhang, men när Benny uttalar en förbannelse, där Bergspredikan lär oss att den som förbannar en broder inte ungår helvetets eld, eller säger att Jesus ska besöka hans predikoplattform så att Han ska kunna fotograferas, då talar det sitt tydliga språk anser iaf jag. Du kör lite för safe i detta fall Stefan.

  • Tomas Ander

    Pastorer och deras äktenskap.

    Det är med sorg man konstaterar att skilsmässa blir allt vanligare, även inom kristna kretsar. Tyvärr utgör inte pastorskåren något undantag, ej heller något direkt föredöme. Allt för ofta rapporteras om skilsmässa även bland andliga ledare.

    Nu senast har det meddelats att Helandeevangelisten Benny Hinn ligger i skilsmässa med sin fru Suzanne. Tidigare har kända evangelister och pastorer som Todd Bentley, Ted Haggard, Peter Younggren, Jim Bakken, Jimmy Swaggart med flera, gått igenom skilsmässor och/eller levt ett promiskuöst liv.

    Vi vet att varje skilsmässa är unik. Ingen är egentligen den andra lik. Vad de två makarna mött i sin relation kan ytterst ingen annan på djupet få insikt i. Det kommer för alltid ligga förborgat i deras tvåsamhet. Därför handlar det inte om att söka en syndabock eller att offentligt markera den ene eller andres skuld.

    Däremot finns det ett stort behov av att offentligt, på ett värdigt och ödmjukt sätt, hantera misslyckandet. För att det är ett misslyckande är bortom allt tvivel. Pastorer och andliga ledare har här ett särskilt ansvar att stå vid sina ord, vid de löften man gav i samband med vigseln, vilken skedde inför Gud och människor.

    När Paulus undervisar sin andlige son Timoteus om kriterierna för andligt ledarskap skriver han: ”En församlingsledare skall vara oklanderlig, en enda kvinnas man… Han skall ta väl hand om sin familj… Men om någon inte förstår att ta hand om sin egen familj, hur skall han då kunna ta hand om Guds församling?” 1Tim 3:2-5.

    Som församlingar och andliga ledare kan det vara bra att låta sig inlemmas i ett sammanhang där det finns ordningar för att hantera denna typ av nederlag. Allt fler samfund, församlingsrörelser eller nätverk antar handlingsprogram för att kunna bistå pastorn med familj och församlingen, om misslyckandet inträffar. Det främsta målet med dessa program är att Guds nåd skall få beröra och upprätta alla inblandade parter.

    I respekt för den Gud man tjänar och den tjänst man fått, i respekt för äktenskapet som ett livslångt förbund och för den maka/make man skiljer sig ifrån, i respekt för Kristi kyrka och alla de människor som berörs av ens tjänst, borde det vara en självklarhet att träda åt sidan och låta sig ställas under en tid av självrannsakan, prövning och själavård.

    Att bara fortsätta sin tjänst som församlingspastor / evangelist / TV-pastor – som om ingenting har hänt – är mycket olyckligt. Jag menar att man inte då på ett värdigt och ödmjukt sätt hanterar sitt misslyckande. Istället förmedlar man budskapet att ”själv är jag egentligen oskyldig till det inträffade. Jag är ett offer för min frus/mans otrohet, svek eller oförsonlighet. Herren och Guds församling har inte råd med att jag stiger åt sidan under en tid.”

    Det är en överhängande stor risk att man som pastor förmedlar en attityd som förringar äktenskapet och sänker dess betydelse, om man – utåt sett – på ett lättvindigt sätt hanterar det egna misslyckandet.

    Tomas Ander
    Pastor & Journalist

  • Anna-Karin

    Att ta hand om sin familj….ja, det låter tjusigt värre. Då detta skrevs var i en helt annan tid men orden är fortfarande giltiga, det är bara omhändertagandet som är så mycket annorlunda. Idag är man och hustru två jämlikar i en familj, två med lika mycket ansvar och förpliktelser, två föräldrar som har lika stort ansvar för barnen. Man har även lika rättigheter, något som båda måste komma ihåg. Klart är att om man ska ha lika mycket att säga till om krävs att man klarar att kommunicera. Man måste prata med varann, ge varandra tid. Ett väl fungerande äktenskap tar tid, måste få tid. Om man är megapredikant kanske man blir lite fartblind, kanske även om man inte är megapredikant…..Jag har i min kamratkrets präster och jag ser hur deras äktenskap av och till far illa eftersom prästeriet ofta inkräktar på motpartens behov av tid. Motparten har ett ”vanligt” jobb och är ledig då prästen jobbar…..

    Kompromissa är för oss den vanliga lösningen. Han som jobbar massor, jag som jobbar oregelbundet, några halvvuxna barn som behöver och absolut ska ha sin tid. Vi kompromissar. Och vi är vänner. Bästa vänner. Det hjälper.

    Alla megapredikanter som Tomas Ander räknar upp kanske inte kan säga nej. Kanske är lite förälskade i sin egen viktighet. Kanske har missat att deras hustrur inte är lika förälskade i deras viktighet…..

  • wildwest

    Jag känner att en viss aversion hos vissa mot den här debatten och liknande debatter grundar sej på ett numera rätt vanligt argument – jag är en stor syndare och jag har därför ingen rätt att ha åsikter eller synpunkter när andra syndar, bjälken i ögat osv. osv. Jag svär ibland när jag slår hammaren på fingret istället för spiken alltså kan jag inte kritisera homosexuella äktenskap, jag ryter åt mina barn, då är jag inte bättre än dom som begår äktenskapsbrott, synd som synd.

    Det är naturligtvis alltid en delikat balansgång. Om man förr, i ett samhällsklimat som vara mer rättframt, var snabb till åsikter, kanske inte alltid så välgrundade, så har vi idag hamnat i det andra diket – ingen vågar tillrättavisa eller kritisera någon annan.

    Ändå är det synnerligen bibliskt och står omtalat på flera ställen. Paulus var inte nådig och ändå var han en syndig människa precis som vi. Här saknas undervisning, skulle jag vilja påstå. Har aldrig hört en predikan om detta.

    Och sen stör jag mej på kortsiktigheten. Mr Hinn är en stor estradör och rör upp många karismatiska känslor. Då är han bra att ha. Men vad är frukten på sikt? Hur mycket förbränd mark skapar en sådan predikant när under inte inträffar, Jesus inte fysiskt kan fotograferas, andra moraliska regler gäller för honom än för vanliga dödliga? Hur mycket förstörde inte uteslutningarna ur svenska frikyrkor för folk och folks uppfattningar intill denna dag? Hur mycket förstör dessa megapredikanter som ibland manipulerar Gud till sin egen fördel? Är det inte en bestående samhällsförändring vi vill ha, inte explosiva känslomässiga nedslag som, när dimman lagt sej, inte visar sej hålla när vardagen kommer?

  • wildwest

    Anna-Karin: Vilken suverän slutkläm, I love it:

    ”Kanske är lite förälskade i sin egen viktighet. Kanske har missat att deras hustrur inte är lika förälskade i deras viktighet….”

  • Nils

    Tack Tomas Ander !
    Bra att du lyfter fram ordet oförvanskat & som sunda riktlinjer.

  • Manne

    Att Benny Hinn har helt galen teologi är väl ingen hemlighet? Det kan bara den mest teologiskt obevandrade anse. Hinn är ju ökänd för sina mer eller mindre heretiska teologiska uttalanden, vilka är väl dokumenterade. Läs till exempel Hank Hanegraafs bok Christianity In Crisis, en mycket bra bok där bland annat Hinns teologi granskas på ett seriöst sätt. Alla ansvarsfulla kristna ledare bör sätta ner foten och markera mot den typen av teologiskt avskräde. Och Hinns ständiga tiggande efter pengar kan väl inte ha gått någon förbi? Där han mer eller mindre utlovar helande och överflöd till alla som går med på hans instruktioner. Och hela hans bombastiska, grandiosa framställning av sig själv och sin ”tjänst”. Tragiskt att LO bjuder in honom igen. Viktigt att inte vara flummig här! Stefan, du som brukar kritisera just flummighet när det gäller ställningstaganden, hur kan du vara så vag när det gäller Hinn?