Kristen helhetssyn i engagemang för ofödda och för flyktingar

Under måndagen har jag en ny ledare i Världen Idag där jag försöker förklara en kristen helhetssyn. Jag är ju ordförande för Ja till Livet, och det engagemanget har jag därför att jag är kristen och jag tror att Jesus bryr sig om de allra minsta, och de är de ofödda barnen. Guds skapelseprocess börjar redan vid befruktningen och allt liv tillhör Gud. Vi människor har inte rätt att utsläcka oskyldigt liv. Därför vill jag kämpa för ja till livet.

Men det engagemanget för att rädda de oskyldigt drabbade gäller också engagemanget för flyktingar. Människor som flyr från IS-terror och andra hemska förhållanden, att se dem skickas iväg från Europa, under översyn av EU-tjänstemän, det är en stor smärta. För mig är det samma engagemang som ligger bakom den bok vi kommer ut med på fredag; ”Jesus var också flykting”, som motiverar varför jag är ordförande för Ja till Livet.

Kristet socialt engagemang har ofta delats upp på ett märkligt sätt. Kristen höger kämpar för pro-Life och ofödda barnens rätt att få leva, och kristna vänstern kämpar för flyktingars rätt att få leva. En kristen helhetssyn omfattar båda grupperna. Ska det vara så svårt att inse?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Andreas Holmberg

    Touché!

  • Jonas Rosendahl

    Stefan, Vore du nu en äkta anabaptist och en frikyrklig enligt gamla definitioner så vore det inga problem alls detta, enkel matematik.
    Men nu är du en modern frikyrklig med politiska intressen och som gärna säger hur staten ska agera i olika frågor. Dessutom vad kristna ska rösta på och inte.
    Då blev det mer komplext.
    Ska man ha ett nationalistiskt intresse, kan man inte enbart ta den ena flanken i försvar, då har man just ett helhetsansvar och då blev flyktingfrågan inte så lätt längre.
    Har man däremot enbart kyrkans roll som intresse, då blev frågan lätt, utan att tvivla är det så att kyrkan ska stå på de svagas sida.
    De riktiga anabaptisterna levde så, de hade inga politiska intressen. Det är intressant att den fria församlingen har alltid lättare kunnat leva som den första församlingen. Man har hållit sig till uppdraget. men sen har den fria församlingen fått inflytande och gått alltmer i symbios med politiska intressen, då kan det gå så långt som att man lägger största tiden på att vi ska gå med i NATO. Sett i historiskt perspektiv är det inte förvånande men det blir lätt motsägelsefullt, komplext och väldigt politiskt. DÅ är det inte längre lätt att säga vad som är kristet och inte.

  • Nils

    du har helt rätt Jonas !
    Tyvärr håller Swärd att sakta men säkert degradera sin egen förkunnartjänst.
    Jag har sagt det förr och jag upprepar – mångsyssleriet förtar udden. Den viktigaste udden bör vara finslipad i förkunnartjänst.
    Nu trubbas den av.
    Dessutom avtar förtroendet för analytisk kompetens i allt annat han gör sig till tolk för.
    På 70-talet då han skolades av Kjell Sjöberg, så aktade sig ALLA väckelsekristna förkunnare för att påvisa sig stödja någon politisk falang.
    Nu är det tydligen överordnat för Swärd…

  • Micael Gustavsson

    Du skrev nationalistisk men jag antar att du menade nationell?

  • Jonas Rosendahl

    Korrekt!

  • wildwest63

    Nu buntas återigen allehanda migranter ihop under begreppet ”flyktingar”. Hur många gånger ska man behöva upprepa att alla dessa inte är flyktingar i ordets egentliga mening? Det är verkligen att försöka blanda bort korten vareviga gång när EU-romer, marockanska gatubarn, syriska IS-flyktingar och afrikaner från dysfunktionella stater kommer till Europa.
    Det duger inte med hur många säkra länder man kommer till, man vägrar söka asyl och vill endast till Tyskland och Sverige. Vad för slags flyktingar är det? Borde man inte vara glad att man lyckats undkomma IS-terrorn och kan andas lugnt på nätterna? Vad är det för flyktingar som tar tillbaka sin asylansökan i Sverige, som diverse irakier, och åker hem igen, eftersom asylansökan tog för lång tid? Sen intervjuas de körande taxi i Bagdad. Är det en flykting?
    Uppskattningsvis 50-60% av alla migranter är människor på väg mot ett ekonomiskt bättre liv. Inget ont i det. Men det är inga flyktingar. Det är inte de vi ska ta emot först när syriska flyktingläger spricker och UNHCR inte har medel att ens ge dem mat så det räcker. Det är inte dessa jag betalar skatt för att hjälpa, som har råd att anlita flyktingsmugglare för hundratusentals kronor.
    De som nu avvisats från Grekland är personer som inte ens hade sökt asyl i Grekland eftersom de vill till rikare länder. De är alltså i alla dess definitioner illegala immigranter. De är från Kongo, Pakistan, Afghanistan, en del t o m från Nigeria, ett av Afrikas rikaste (allt är relatvt) länder.
    Om vi inte klarar av att definiera vem som är vem i dessa migrantströmmar så går det inte att diskutera dessa frågor.
    För övrigt – Jesus var flykting, han flydde mycket riktigt till ett grannland och återvände så fort chansen gavs. Han flydde inte genom Egypten, Libyen, med båt över till Italien för att det möjligen var bättre levnadsbetingelser där, högre ersättningsnivåer. Men Jesu föräldrars flykt går inte att jämföra med en majoritet av dagens mingrantströmmar, det är att totalt blanda ihop korten endast med möjligheten att peka finger åt alla som inte är för mer av systemkollaps.

  • Nils

    den konsultkompetensen saknas… – det är enklare att politiskt ställa sig på en läktare bara inte Jimmy Åkesson råkar befinna sig i närheten.

    Och helhetssynen som anfördes saknas tydligen också

  • Stefan Swärd

    nja, jag föreslår att man först läser vår bok, och sedan får vi ha en sansad diskussion om innehållet. Boken tar ju upp många olika aspekter av ämnet.
    Vi som är så medelmåttiga förkunnare så att vi långsiktigt inte kan försörja oss på det måste ägna oss åt mångsyssleri. Och så gjorde ju till och med Paulus, och Jesus var heltidsförkunnare först från 30 års ålder så fram till dess hade han ett vanligt jobb.
    hälsn
    Stefan Swärd

  • Nils

    jag lägger inte ut pengar på din bok, när jag beskådat förhandspratet och sett de omfattande skriverierna hur du positionerar dig – det finns tillräckligt med allmängods i den offentliga debatten med vinklar och positioneringar.

  • Jonas Rosendahl

    Medelmåttig förkunnare? Inför Gud och inför alla helgon Stefan Swärd menar du på allvar att du inte kunnat arbeta på heltid i någon församling om du velat det?
    Är det inte snarare så att du gillar att vara mångsysslare och lägga dig i lite här och där? :-)
    Jag är själv sån nämligen så jag brukar känna igen andra.

  • Jonas Rosendahl

    Det var ju en sur kommentar Nils. Låt oss läsa boken och ladda ”kanonerna” med argument, det ska jag göra iaf :-)

  • S-E Sköld

    Om Johannes Döparen sagt ”Ja till äktenskapet” i stället för ”Nej till äktenskapsbrott” hade han nog inte mist sitt huvud. Att säga ”Ja till livet” i stället för det Gud säger: ”Du skall inte dräpa” är ett liknande fiffigt sätt att komma undan sitt uppdrag: att tala Guds Ord, allt Guds Ord.

    Predika allt Guds rådslut, som Paulus: ”Jag betygar för er nu idag, att jag inte bär skuld för någons blod, för jag har inte undandragit mig, att förkunna för er allt Guds rådslut”.

  • Nils

    Jag kan mycket väl läsa boken – däremot göder jag inte allmäntyckare.
    kom igen om ett år med recension – var det något nytt under solen som presenterades ?

    Pss. som pastorsuppropets anstiftare och vilken skugga det förmedlat över kristenheten….

  • Slimebeast

    Propagandan bara fortsätter om att vi ska låta vårt land invaderas utan motstånd ens.

    Det är inte Jesu kärlek som driver här, det är skenhelighet.

  • Slimebeast

    ”de svagas sida”, what? Alla ”de svaga” som kommit till vårt land för att stjäla slakta och förstöra. Som stenar bussar, bränner bilar, våldtar kvinnor i grupp, mobbar våra barn, ljuger för att få stanna, ljuger för att få bidrag, skuldbelägger och anklagar de infödda.

    Säger din Jesus verkligen att du ska lägga dig raklång inför dessa?

  • Slimebeast

    Och de övriga 40-50% som faktiskt är flyktingar, flyr faktiskt inte heller för sina liv, utan enbart för ett bättre liv. Klart att de hellre kommer till Sverige för att lyfta bidrag än stannar i ett tältläger med en oviss framtid, men det betyder inte att vi ska ta emot dem.

    Vi ska stoppa invandringen helt.

    Och det går ju alldeles utmärkt. T.om socialdemokraterna låter asylfrågan för närvarande helt bero på om flyktingen har id-papper eller inte. Har man inga blir det stopp vid gränsen oavsett flyktskäl. Även de galnaste av de galna i vårt land inser att ingen faktiskt dör bara för att Sverige säger nej.

  • S-E Sköld

    Varför stiger inte de evangeliska förkunnarna upp och hälsar alla ofödda välkomna till vårt land? i Jesu Namn. De vill inte stöta sig med världens lagstiftning och ”glömmer” då att de är satta att tjäna Gud – Guds Ord – och inte världen, för att rädda eviga själar till himmelen.

  • Jonas Rosendahl

    Fast du överdriver..det förstår du ju själv eller hur?

  • wildwest63

    Hm, lite överdrift är det säkert, men det är tillräckligt många, alldeles för många, som urkundsförfalskar, bedrar, ljuger, misshandlar, mördar, våldtar osv. Om vi hade en utvisningsprocess värd namnet skulle alla dessa våldsverkare omedelbart skickas ut ur landet. Då skulle vi åtminstone få någon respekt för att lagar faktiskt inte enbart gäller etniska svenskar. Just nu är det omvänd rasism – lagar gäller de som bott och betalat skatt här i århundraden. Lagar gäller inte om man tillhör andra etniciteter eller har ljugit sig till att man är 18 när man egentligen är 34.
    Det är för mig obegripligt att inte fler reagerar på alla dessa historier. Det gör också att jag totalt tappat hoppet för det här landet. När ska det bli så illa att en svensk reagerar? En muslimsk statskupp, IS hissar flaggan på Masthuggskyrkan?

  • Jonas Rosendahl

    Du skriver som att du precis vaknat upp från en törnrosa sömn. Politikerna har insett att man varit naiva och har i praktiken infört SD politik. Tyvärr ser vi inga pastorala upprop mot socialdemokraterna för att de gjort detta utan ansvariga förringas till ” EU tjänstemän” fastän alla vet att detta är resultat utav att politiker i Tyskland och Sverige (Norden) i etablerade fina partier tagit detta beslut att sluta EU’s gränser och infört kontrollerade svenska gränser och i praktiken strypt migrationen till ett minimum.
    Så blir det när man använder dubbla måttstockar. Nåväl nog om det. Kyrkans roll tror jag inte ska vara politisk utav vår roll är att hjälpa de svaga, utsatta på det sätt vi kan. Vi har en ny underklass och oavsett hur den uppstått och hur läget än är så har vi inget val än att göra vår insats. Det är nu en historisk unik möjlighet för många från andra länder att höra om evangelium och få en hjälpande hand. Så ser jag det. Det är huvuduppgiften helt enkelt.

  • kjell

    Du skriver att det är en historisk unik möjlighet för många från andra länder.att få höra om evangelium, vilket evangelium? Det verkar vara många viljor inom den svenska kristenheten om vad som är sanning, och svenska kyrkan vill på många håll samarbeta med islam, på grund av den islamska invandringen så har många konverterat till islam, dom invandrare som hitintills sökt sig till våra kyrkor verkar ha med sig en kristen tro.
    Det vore bra att börja inifrån och enas vad som är rätt evangelium.
    Jag instämmer med mycket som wildwest skriver som är mycket klarsynt och en IS ? på masthuggskyrkan kanske är den medelväg som svenska kyrkan vill gå.

  • Slimebeast

    De har inte alls insett att de är naiva, de är fortfarande naiva. De bara såg ett förestående sammanbrott och blev tvungna att anpassa sig lite. Men grundinställningen är densamma – vi har ett ansvar för alla världens folk, och invandrares behov går alltid före svenskars. Invandrare har aldrig några fel, invandrare är heliga.

    Massinvandringen fortsätter, man talar om 100 000 asylsökande i år och de nya reglerna tummas det redan på så att fler kommer att kunna klamra sig kvar här. Kan du verkligen se framför dig massdeportationer från Sverige? Det kommer aldrig att ske.

    Jag håller med om att kyrkan inte ska vara politisk. Men det är fel att beskriva invandrare som hjälpbehövande, som om invandrare skulle behöva ett särskilt fokus, som om inte svenskar var lidande. I invandringens spår uppkommer många sargade människor som likväl behöver kyrkans stöd, men svenska kristna följer samhällets nycker och är just nu bara inställda på att se på mörka människor som lidande, medan alla rånoffer, misshandelsoffer och våldtäktsoffer lider i det tysta.

    Jesus skulle starkt fördöma den skenhelighet som finns bland svenskar, han skulle fördöma alla dessa lögnare som vi släpper in och alla dem som omhuldar dessa.

  • Gäst & främling

    Jag har många gånger undrat över Jesu inställning till tiggeri, för vad jag kan se så hjälpte och botade han dom, sedan gick dom iväg och gjorde något vettigt.
    Min tanke går också till Salomo som räknades som vis skulle agerat i nutid, antagligen drastiskt särskilt när man kan läsa att han erbjuder 2 kvinnor att dela ett barn med svärd.

  • Nils

    http://www.dagen.se/kultur/viktig-men-spretig-bok-av-sw%C3%A4rd-och-grenholm-1.709138
    Min tidigare kommentar bekräftar – varför ska man lägga pengar på nått som får denna typ av recension i en kristen tidning ?

  • kjell

    Kallar du den för en kristen tidning, det går ju inte ens att läsa länkar utan att betala för tidningen, man hamnar alltid utanför ”pärleporten”

  • S-E Sköld

    Man kan inte JÄMFÖRA – LIKSTÄLLA – barn som vi dräper i moderlivet, med flyktingar som vi ändå försöker hjälpa, om än på ett bristfälligt sätt. Det är inte att skapa klarhet i frågan, vad den handlar om, utan snarare att lägga ogenomskinliga dimridåer kring den. Men det är kanske syftet?

  • Diego de la Vega

    Huvudet på spiken! Håller med dig till 100 %, wildwest! Givetvis ska vi hjälpa nödlidande människor, men det är alltför många som inte borde vara här. Varför är det mer regel än undantag att den kategori av asylsökare som begår gruppvåldtäkter och andra grova brott inte utvisas? Sorgligt när sådana även försvaras av kristenheten med Jesu ord som tillhygge, visar att den politiska korrektheten mer och mer får inflytande över den kristna församlingen. Varför reagerar man t ex inte mer över den omvända rasism som pågår i det här landet, när det anses i våra domstolar att det är hets mot folkgrupp att kritisera islam men inte kristendomen? Pastorerna och kyrkoledarna tiger som muren, de visar samma feghet som när de svek Åke Green för 14 år sedan. Bekvämast att sticka huvudet i sanden! Har inte ännu hittat kapitel och vers i Bibeln för att vi ska låta främlingen uppföra sina aseror och avgudatempel i landet t ex. Vi har KD-politiker som har visat sig vara fiender till demokratin då de försökt driva att det ska vara åtalbart att samla namnunderskrifter för att stoppa sådana projekt! Enbart sorgligt! En sak kommer Jesus garanterat inte att säga på den yttersta dagen: ”Jag var gruppvåldtäktsman och ni tog inte emot mig!”

  • kjell

    Det står att vi ska ta väl hand om främlingen men det står inte att han skall vara något annat än främling, så permanent uppehållstillstånd behövs inte för dom kommer alltid att känna sig som gäster.
    Ett uttryck som jag reagerar mot är EU migranter det är fel ordval en eu medborgare får vistas som turist i 3 månader men kan inte räknas som migranter men kan som eu medborgare konkurera om jobb och bostad om dom har en lämplig utbildning, men det är inte intressant när tiggarna kommer upp i 1000 kr dagen, sedan har dom andra ljusskygga inkomster dom som inte vill tigga, det drabbar ofta äldre.
    Det gick en film från London på svt som beskrev mycket tydligt hur dom jobbar men den var antagligen för bra så den visades bara en gång.

  • Jonas Rosendahl

    Du kan skryta med att du läst den? Det blir en till fjäder i hatten! 😉 <=

  • kennethhermansson

    Jonas, jag står ganska fri från partipolitiska intressen. Men jag hävdar bestämt att kristna inte bör rösta på partier som likt SD står för en rasistisk människosyn och har sina rötter i den nazistiska myllan. Det uttalandet gör jag utifrån min kristna övertygelse och med den bibliska kunskap jag har samt efter att ha tagit del av SD:s program och dess främsta företrädares uttalanden.

    För övrigt ser jag fram emot din recension av boken jag just läst och hoppas att du särskilt fördjupar dig i kapitel 10, vilket jag anser utgör framställningens viktigaste del. Jag delar författarens slutsatser i stort.

  • Jonas Rosendahl

    Kenneth, det känns lite nervöst att du tänker läsa den. Liknelsevis känns det som när den gamla pensionerade Harvardprofessorn låter meddela att nu ska han gästa en föreläsning hos en tidigare elev. :-)
    Jag får åtminstone hoppas på att lingonplockaren från Vetlanda håller sig borta 😉

  • Jonas Rosendahl

    Dagen är inte kristen och evangelium finnes icke. Ytterlighetsargument som säkert når fram i vilken sekt som helst 😉

  • Jonas Rosendahl

    En recension kommer snarare än så. Men Stefan Swärd kommer säkert snart med ett blogginlägg om att vi ska rädda miljön och något om nästa klimatkonferens i fjärran land dit han tog ett flygplan som gick på vindkraft 😉 så glömde vi alla vad boken sa tills det var dags att relativisera kring något invandringsproblem igen. .
    :-)

  • kjell

    Stefan får väl påminna om att vi kan sänka temperaturen med att åter börja elda med kol och koks som i min barndom för då hade vi riktiga vintrar, för enligt vissa experter så hänger det ihop med stoft lagret i skyn.

  • kennethhermansson

    Mot dem, men enbart dem, som visar prov på noggrannhet i kombination med klokskap och ödmjukhet är jag en mycket mild pensionär. T o m när åsikter och perspektiv divergerar 😉

  • JANNEJO

    Kristen helhetssyn i engagemang för ofödda och för flyktingar ska det vara så svårt att förstå? (Stefan Sw)

    Följdfråga 1: Vet någon kristen när den använder hegeliansk dialektik i resonemangen? Eller är det Guds Ande som talar genom dialektiken?

    ”Kristen holism för ett gränslöst agape samhälle” – Hegeliansk dialektik. En dos världen och en dos Gud.

    Följdfråga 2

    Vad tyckte Gud om Israel när det vände sig till grannarnas religioner och politik?
    A Det ni kallar främlingsvänlighet.
    B Gå inte till Egypten.

    Hur tycker Jesus att vi ska älska hans fiender?
    A Genom att jobba med politik och förena vänster och högerperspektiv.
    B Genom att älska fundamentalister med Kristi kärlek. När de slår oss.

    Följdfråga 3: Varför kan Gud inte bara hjälpa politikerna att förverkliga hans rike med hjälp av goda kristna?

    Slutsats
    Marx utopia kommer till jorden och klassmedvetandet och nationalstaterna faller (Vänster) genom finansspekulanternas arbete i globala tankesmedjor (Höger). Detta ni kallar Guds rike är världens rike…(NWO).

    Be blessed! Or conned.
    Or both.

    Repent and believe the Gospel (Jesus of Nazareth).

    MVH J

  • Kerstin-Svanberg

    ”Rötter i den nazistiska myllan” ??

    Vad jag vet fanns inte SD på den tiden Sveriges regering verkligen var bruna och är fortfarande.

    Det mest avskyvärda de gjorde var när de 1974 tog bort skyddsvärdet från de minsta människorna vilket var i samklang med nazistisk människosyn. Fortfarande accepterar alla partierna detta vilket är skrämmande !

    Det enda parti i riksdagen som vill peta i denna ”heliga” abortlag är SD som också står upp för barnmorskor vilka av samvetsskäl inte kan döda de minsta människorna.

    http://detopaverkadesinnet.blogspot.se/2013/07/abortforesprakarnas-bruna-rotter-och.html

  • Micael Gustavsson

    Det handlar om att SD ursprungligen var grundat och lett av politiker (som tex dess första partiledare Anders Klarström) med tidigare medlemskap i Nordiska Rikspartiet, som ju verkligen var ett nazistparti i formell mening, inte bara ett parti med naziztiska åsikter.

  • Kerstin-Svanberg

    Det är nog dyrt att på Östermalm, så han måste ha lite bolagsengagemang för lite extra fickpengar, undrar om man som ordförande i Ja till livet får lön, eller de kanske jobbar ideelt ?
    Nu ska han ju sälja boken fast jag är snart fattigpensionär och har inte råd att köpa den. Det kostade nästan 2000 när jag förra veckan drog ut en tand, hade ont men fick vänta länge för att flyktingar som fick tänderna utdragna gratis måste ju också få hjälp, funderade faktiskt på att använda polygripen istället.

  • Kerstin-Svanberg

    AMEN <3

  • Kerstin-Svanberg

    Men alla partier i dag praktiserar den nazistiska människosynen och dödar människor på löpande band varje dag, och sådana partier stödjer man samtidigt som man kritiserar SD som ändå vill förlänga människans rätt till liv genom en sänkning av abortgränsen. Hitlers soldater var tvungna att lyda order och döda människor i lägren på samma sätt finns inget parti förutom SD som inte vill tvinga barnmorskor att mot sin vilja döda andra människor.

  • PeJohansson

    Den sista meningen är lite intressant om man vet vad som pågår i i del kretsar

    Det fungerar så att det är synd att bo samman innan man gifter sig(sambo),och det ska man nu i något samfund extra kampanja om, MEN om den man gifte sig med börjar köpa tjänster av andra damer, filmer med andra damer och betalsamtal med andra damer och man skulle be samma person som vill kampanja mot samboskap att ingripa så finns det ingen som har någon råg i ryggen längre- det är nämligen inte så att en politiskt korrekt pastor som värnar sin position ingriper i sexköp.

  • Gäst & främling

    Vilket parti det än handlar om så är det vad dom står för idag, SD vill att det skall slås fast att Sverige är ett Kristet land och bygger på Kristna grundvärderingar, det som dom är mest mot är islam och då kallas dom rasister, men islam är ingen folkgrupp, tråkigt nog så finns det människor med avvikande uppfattningar i alla partier, men 7klövern har bäddat för något som liknar Hitlers makt, allt är inte perfekt men läs gärna deras program utan förutfattad inställning, den hjärntvätt som pågår i våra kyrkor idag vinner SD på, och dom dom sysslar med den tappar allt förtroende, dom kanske tror att dom vinner något när vi smilar med som vanligt men vi får väl se 2018, men vad vi kan se genomgående är att KD ligger under spärren i alla mätningar.

  • Micael Gustavsson

    Fast är man emot sex utanför äktenskapet så är man mot sex utanför äktenskapet. Jag har inte hört talas om någon som är emot sambo men förespråkar prostituon eller äktenskapsbrott.

  • kennethhermansson

    Eftersom Kerstin Svanberg i tidigare inlägg antyder att hon inte känner till SD:s nazistiska bakgrund samt tror att den bruna färgen numera ersatts med en kristen framtoning tror jag hon kan ha nytta av att läsa Swärds och Grenholms redovisning av fakta i den nyutkomna boken. Dessutom borde det vara en god idé att studera partiets program för att bli bättre bekant med dess människosyn.

    För övrigt innebär inte kritiken mot SD, dess bakgrund, idéinnehåll och företrädares ageranden ett accepterande av andra politiska partiers hållning i diverse frågor. Kerstin Svanbergs argumentation är därför inte hållbar. Liksom inte heller sign Gäst & främlings påståenden om SD:s kristna grundvärderingar. Läs på bättre!

  • kjell

    SD skriver att Sverige bygger på Kristna grundvärderingar, dom värderingar kanske lnte
    är det samma som pingstvärderingar, men det begär jag inte, men dom vill helt klart stoppa importen av islam som idag har fått förtur i allt, jag är så gammal så jag kanske inte får uppleva att islam tar över helt men som det ser ut idag så kan det gå fort.
    För övrigt är vi många som reagerar mot den mobbing som SD utsätts för, att inte ge någon en möjlighet att visa vad dom går för är fel och kommer bara att ge fler röster till SD. Jag håller med Nils varför läsa en bok av någon som ena gången talar om omvändelse och utplånade synder nästa stund drar fram gamla påstådda fel och brister som möjligen funnits i förgånget tid, sedan dra med sig en stor del av pastorskåren som idag smyger in politik i församlingarna, det finns idag inget förtroende för dessa.
    Jag förstår att du inte har läst SDs program, möjligen har du läst något som expressen
    eller aftonbladet har skrivit men deras program är bra men sen gäller som alltid att dom skall stå för det och klara av att genomföra det, men märkligt är att många förslag SD lagt fram genomförs nu av övriga, ( men det är väl bara spel)

  • Kerstin-Svanberg

    Men är inte det viktigaste vad partier har för människosyn idag, finns det något parti som vill ge tillbaka skyddsvärdet till de minsta människorna, finns det något parti som inte vill tvinga barnmorskor att döda de värnlösa ? Menar du Kenneth att den människosyn som innebär att det är en rättighet att döda de minsta vilket alla partierna står bakom inte har någon betydelse ? Hur kan man se SD som ett nazistiska rasistiskt parti och samtidigt blunda för den otäcka människosyn de övriga partierna står bakom och stöder ? Fattar du inte att alla partier står bakom och medverkar i ett pågående folkmord i vårt land just nu ?

  • kennethhermansson

    Jag påstår inte att SD är ett nazistiskt parti. Däremot anser jag att det har en rasistisk människosyn. Den uppfattningen bygger jag på studium av SD:s partiprogram i kombination med de uttalanden och handlingar som är relativt vanliga från ett antal av partiets företrädare. SD:s ogärningar mildras inte av vad andra partier gjort och gör sig skyldiga till. En jämförelse: Pol Pots eller Kim Jong-uns ogärningar mildras inte av att 1900-talet haft andra ogärningsmän såsom Lenin, Stalin, Hitler och Mao.

  • kennethhermansson

    Det är just SD:s program jag har läst och därav dragit mina slutsatser om den osunda människosynen. Man behöver inte gå till kvällspressen för att studera partiprogrammet, det går enkelt att hitta här: https://sd.se/. Det är verkligen tragiskt att se hur andra partier låter sig påverkas av SD:s tänkande. Vid nästa val kommer jag säkert att rösta blankt.

  • kjell

    Har du verkligen läst SDs vår politik A till Ö, det programmet uppfattar jag sakligt och inte utelämnat många saker, sen kanske inte allt passar mig men i det stora hela så är det bra, men för att kunna läsa så måste du klicka på + så kan du skärskåda varje del för sig, den länken du la in här kommer man.inte direkt på vår politik A-Ö men om du klickar fram den så hittar du en spalt med ett rött + framför varje del där kan du läsa tydligt vad dom står för.