Sensationell nyhet: New Wine tar över Hammarby

Idag kan jag avslöja en stor nyhet som är mycket sensationell. Med hjälp av en nyfrälst miljardär och bankir i London kommer New Winenätverket i Sverige att ta över Hammarbys fotbollslag. Det är nu ett helt nytt grepp som New Wine vill pröva för att utbreda Guds rike i Sverige. Hammarbys stjärna Kennedy Bakirciglou som är varmt bedjande troende, uttryckte ett innerligt ”Halleluja” när han fick höra om nyheten.

Detta blir inte bara ett passivt ägande, ambitionen är att föra in Gudsrikeskulturen på banan, på läktaren, i spelartruppen och på lagledarbänken. New Wine-nätverket kommer att kliva in i Hammarby med full kraft.

New Wines Sveriges ordförande Hans Wolfbrandt, som är mycket fotbollsintresserad och fotbollskunnig, kommer att bli ny chefstränare och ledare för laget. Hans ambition är att införa en Gudsrikeskultur och att lära laget att spela i Andens kraft och ledning.

New Wines prominente chefslovsångare Alfred Nygren, kommer att bli chefslovsångare på hemmaarenan, som kommer att stå vid spelarbåset och sjunga härliga segersånger under matcherna och få med sig hela arenan i att prisa Gud. Det kommer att bli saliga väckelsemöten av Hammarbys hemmamatcher i fortsättningen.

Alfred kommer att lovsjunga profetiskt under matcherna och vara i stark andehänryckning. så här ser han ut, visst är han tjusig. 

New Wines styrelseledamot Patricia Ask kommer att få spela högerback, för att visa att Gudsrikesperspektivet bryter könsbarriärerna, vi är inte längre man eller kvinna, vi är alla ett i Kristus Jesus. Wolfbrandt kommer förmodligen låta hennes tvillingsyster och pastorskollega Lotta Aginger att spela på mittfältet, troligen på vänsterkanten.

Och det mest fantastiska av allt, jag kommer att få spela på topp, i samma position som Zlatan, för att vi ska demonstrera att det är inte genom någon människas styrka eller kraft det ska ske. På ett helt övernaturligt sätt får jag uppdraget att producera mål. Jag prisar Gud för hans oändliga nåd, och att han reser upp den svage ur stoftet. Vi får se om Hamrén ringer framöver. Eller kan man tänka sig att de ringer från Paris? Gud är undrens Gud, och det omöjliga är möjligt när vi tror. Gud ser varken till för liten ålder eller för hög ålder. Mose var 80 när han började leda och varför kan man inte vara 60 plus när man börjar spela fotboll på elitnivå. Skulle något under vara för stort för Gud.

Istället för en klubbläkare kommer laget att anställa pingstpastorn i Vänersborg John Derneborg som helbrägdagörare. Han kommer att direkt be för skadade spelare, även hos motståndarlaget, för att visa Gudsrikeskulturens sprängkraft. Även krassliga fans på läktaren kan få sig en dos förbön av Derneborg.

 

Vi går mot härliga segertider. New Wine-styrelsens tidigare ordförande Daniel Norburg kommer dock inte att engageras i denna satsning. Man litar ännu inte på att hans flytt från Malmö, har satt tillräckligt djupa spår i hans själsliv, det går ju inte att ha en hemlig Malmö FF-bulvan och supporter på Hammarbybänken. Men vi får se, hur snabbt omvändelseprocessen går, Norburg bor ju numera i stadsdelen Hammarby och hör på sin balkong när Hammarby gör mål.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Andreas Holmberg

    Great! Och MoDo tar SM-guld ikväll!

  • Läsare

    April april, du har nog så överklaga aprilskämt

  • Pingback: Dagens bästa aprilskämt | tonymalmqvistblog()

  • kennethhermansson

    Jag hörde idag, den 1/4, ett rykte att dr Stefan Swärd, som av många anses vara Hammarbys vassaste supporter, kommer att leda hejaklacken mot Östersund på måndag. Kan dock avslöja att det hjälper föga enär alla Jämtlands samlade kyrkor och moskéer chartrat 137 bussar för resa till Tele 2 arena därest ÖFK-supportrarna med största sannolikhet kommer att leda sitt lag, bestående av flertalet bedjande nigerianer, gambianer, en grekortodox, någon enstaka muslim samt en och annan anglikan, till historiens första allsvenska seger :-)

  • Gustav Hultberg

    Ska ni sänka Hammarby fullständigt? Vad de behöver är inte nytt vin. Nej vad de Hammarby behovet är mer kraft och styrka, vin av fin gammal årgång. Den som smakat på det gamla vill inte ha nytt vinblask.

  • kennethhermansson

    Får väl ändå gratulera Hammarby som lyckades klara en poäng. Men det hörs ända till Östersund hur det sjunger i Bajens överliggare. Nu tar vi AIK på torsdag istället :-)