Uteslut Ryska ortodoxa kyrkan ur Sveriges Kristna Råd

Det fasansfulla kriget har börjat. Personligen tror jag att Putin har blivit galen. Tyvärr har det hänt tidigare att galna personer har haft makten över stormakter. Världen måste reagera kraftfullt mot Ryssland på alla nivåer.

Bland det värsta av allt är att Ryska ortodoxa kyrkan välsignar Putins soldater och invasionen. Att stötta ett helt oprovocerat angreppskrig är en kränkning av kristen tro och den kristna kyrkan.

Jag har ett konkret förslag. Uteslut med omedelbar verkan Ryska ortodoxa kyrkan ur Sveriges Kristna Råd. De är medlemmar där och en del av den ortodoxa kyrkofamiljen i Sveriges Kristna Råd.

Och ett Europa som stängt alla gränser, inklusive Sverige. Vart tänker man sig att alla flyende ukrainare ska ta vägen? Var tycker Magdalena Andersson att ukrainarna ska fly?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Stanley Östman

    Du uttrycker ju värre politisk populism än ärkebiskopens åsikter om att stoppa gruvbrytning i Kallak, Jokkmokk.
    Frikyrkorna har suttit stilla i båten och tolererat Charta Oequmenica som styrdokument för SKR – detta dokument som förhindrar det mest centrala i missionsuppdraget som Jesus själv gav sina lärjungar.
    Först bör samfunden stiga upp från sina stolar och lämna SKR pga detta dokuments genomslag i SKR. Observatörsstatus är bättre för då slipper man vara delaktig i alla politiska pamfletter som SKR presterar.
    Vad sen gäller för Ortodoxa kyrkans ageranden, så är det inte värre än ekumeniska kramanden med Katolska kyrkan i Sverige, när missionärer samstämmigt vittnar om förföljelse i latinska länder och svenska samfundsledare negligerar deras vittnesbörd.
    Dina åsikter i detta borde var mer förstående som statsvetare också.
    Du har väl ingen insyn i hur de grekisk ortodoxa i Grekland reagerar gentemot de ryskortodoxa syskonen i Ryssland eller forna öststaters ryskortodoxa kyrkor.
    Men ett vet vi : Vi har en kristen dagstidning som hellre skriver om de religiösa och konfessionella än explicit skriver de kristna – det är mer aktuellt att städa framför egen dörr än att inbjuda muslimser att åka snålskjuts på det kristna rennoméet för att dina kollegiala krönikörer inte vågar explicit skriva de kristna (friskolorna).
    Nej – jag tror man ska vara försiktig med att skriva de ortodoxt kristna på näsan i Sverige – människor som ofta som flyktingar funnit en fristad här. Där har det kristna Sverige en bättre uppgift att visa sant brödraskap som underlättar integration.
    Vad patriarkerna i Rysk-ortodoxa gör i Ryssland har knappast du eller någon annan att göra med.