Ledare om Brexit

Skriver idag i min ledare i Världen Idag om Brexit. Bygger delvis på tankar i blogginlägget häromdagen.

Som kristna hör vi till Guds rike, det rike som är bestående, denna världens riken och maktstrukturer kommer och går, och vi behöver som kristna inte leva i rädsla och fruktan över detta. Vi hör till det rike som är evigt bestående.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Roger S Enqvist

    Allt demoniserande är att spilla onödigt krut. Det är bättre att fokusera på livet, en dag i taget.

    Att engagera sig i de frågor som man brinner för att välkommet. Att lägga in en sk. kristen etikett på allt som rör sig är också att spilla onödigt krut, t.ex. vilket politiskt parti en kristen ska/kan rösta på eller engagera sig i.

    http://www.varldenidag.se/debatt/euroklubben-en-lyxfalla/cbbjel!fMU4sTN5V9rig8MK1G3vOA/