Hur mycket nazi har vi i våra förflutna?

Med anledning av frågan till kronprinsessan om Victoria, om nazistsympatier inom släkten i det förflutna.

Hur många svenska har barlast här? Sverige var ju nästan en lydstat till Tyskland under andra världskriget med långtgående eftergifter till tyskarna.

Min farfar var lokförare. Han dog i slutet av sjuttiotalet.

Så vitt jag vet beordrades svenska lokförarna under andra världskriget att köra transporter åt tyskarna, bland annat malmtransporter. Så vitt jag vet beordrades min farfar till detta. Jag tror att det var många svenska yrkesgrupper som tvingades under andra världskriget att göra jobb åt tyskarna.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • gäst & främling

    Hur mycket IS har vi i vår framtid, jag var som din farfar vid banan, jag minns att gamla täckta godsvagnar på 50 talet var hjälpligt reparerade i alla kulhål var isatt en fyrkantig träbit, det var inte tal om att byta hela brädor, så man förstod vad vagnarna användes till Länken nedan visar på en möjlig framtid.

    http://avpixlat.info/2015/02/02/granspolisen-upprord-over-att-migrationsverket-slapper-in-kriminella-falska-asylsokare/

  • Edderf

    Vi glömmer ofta att antisemitismen var ganska spridd i Europa under och före andra världskriget, det var egentligen inget speciellt tyskt. Den går ju långt tillbaks, och förastärktes med nationalismen på 1800-talet. Tyskarna hade inte svårt att hitta samarbetspartner i ockuperade länder, Nasjonal samling i Norge, Vichyregeringen i Frankrike etc. Det kanske var ett litet antal svenskar som var engagerade i nazistiska rörelser, men jag tror det var desto fler som sympatiserade med Hitler och hans regim utan att för den skull engagera sig, upp till vändpunkterna i kriget -43 – 44.