Det har ställts en fråga på Twitter om ett inslag på Friends Arena föregående helg. Under 10.00-gudstjänsten söndagen togs ett böneinitiativ där vi överlät oss till att klockan 12.00 be för Sverige varje dag och bekänna att ”Sverige är ett kristet land.”
Ett event som detta på Friends Arena innebär en rad olika personer som samverkar, med ganska stor spännvidd och bakgrund men med en tydlig gemensam nämnare. Men exakta formuleringar är naturligtvis inte förhandlade i förväg.
Jag är ju baptist teologiskt och har inte någon dragning åt Konstantinsk statskyrkokristendom. Jag tror inte att länder och stater kan bli frälsta, men människor kan bli frälsta och ju fler människor som blir frälsta i ett land, ju mer präglas det positivt av kristna värderingar och livsstil.
Jag skulle nog inte uttrycka mig exakt på detta sätt, ”Sverige är ett kristet land”, däremot skulle jag mycket väl kunna säga ”Sverige ska bli frälst” (då menar jag att de som bor i Sverige ska bli frälsta), därför att skriften säger att Gud vill att alla människor ska bli frälsta, och vi kan bekänna detta som en trosproklamation.
Jag tror inte att någon av oss som var på plattformen på Friends arena önskar en konstantisk statskyrkokristendom, utan vi tror alla på frälsning och förvandling för enskilda människor, och kristna församlingen som Guds eget folk som lever i världen men inte av världen.
Jag tolkar detta som en trosbekännelse, om att Gud vill att Sveriges befolkning ska bli frälst, och ju fler som blir kristna-frälsta, ju mer präglas vårt land av kristen tro och kristen bekännelse.
En dag ska alla knän böjas och alla ska bekänna att Jesus är Herre. Så det finns ju lite av detta av vi nu lever i förskottet av det som ska komma, Guds rike helt upprättat. Vi är ambassadörer för riket som ska komma, och segra till slut.
Att tolka formuleringen strikt konstantinskt är en övertolkning enligt min mening.