Slutinlägg om debatten om aborter av ofödda barn med Downs-syndrom diagnos

Som Ja till Livet-ordförande har jag funnits med som undertecknare i en debatt som förts på SVT opinion senaste veckorna om att ökad användning av fosterdiagnostik leder till ökande antal aborter av ofödda barn med olika former av handikapp. Vi vill problematisera det utsorteringssamhälle som detta i längden leder till. Ska bara de perfekta och friska få födas i framtiden – vi är på väg mot den utvecklingen. Det tycker vi i prolife-rörelsen är ett stort problem. Vårt slutinlägg kan man nu läsa hos SVT opinion.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • AlmaM

    Tack för att ni tar denna angelägna debatt! Ett samhälle med skräddarsydda a-barn och dito vuxna är inte människovärdigt och en hädelse mot Gud som skapare och älskare av alla människor. Gränsen är hårfin mellan detta utsorterande och gaskamrarna i Tredje riket.