Svar på obegriplig kritik

Jag får numera leva med att utsättas för daglig kritik i olika kristna bloggar, via email, kommentarstrådar, facebookdiskussioner m.m, på grund av mina ställningstaganden för en generös flyktingpolitik i polemik mot Sverigedemokraternas icke-generösa flyktingpolitik. Denna smälek tar jag med glädje, för jag vet att de berörda flyktingarna är mycket mer utsatta än vad jag är, och att rädda några av dem är värt all smälek.

Det senaste jag läste idag var skrivet av någon som heter Peter Björk som skrev på facebook att:

1. Jag har öppnat upp för diktatur.

2. Jag har förrått Israel.

3. Jag har öppnat upp Sverige för islamskt våld.

Förutom att kritiken är obegriplig är det nog en av de mest grövsta överskattningar av min person jag någonsin har hört. Jag är ju inte ens politiker, utan bara en enkel pastor som driver en blogg och skriver lite artiklar.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Jonas Rosendahl

    Den kritiken du nämner om du fått Stefan är inget annat än trams och det tror jag de flesta kan förstå.
    Tyvärr har underlåtenheten i en fri debatt lett till oerhörda polariseringar i invandringsdebatten. Man måste liksom vara för eller emot invandring.
    För några år sedan när jag försökte hitta en balans mellan politisk ansvar och kyrkans roll blev jag i vissa forum oerhört påhoppad av rasister, medans jag stämplades som SD i en del andra kretsar. Jag har då valt att helt stå för kyrkans roll och bara i begränsad del delta i invandringsdebatter.

    För mig är kyrkans roll kristallklar, den måste vara för en generös inställning på alla sätt och vara öppen för alla folk. Den rollen har du mitt fulla stöd i Stefan Swärd.
    Jag tror även kyrkan kommer att gå tuffa tider tillmötes då de bibeltroende hamnar i en korseld mellan olika grupper och kanske även när staten tar till tuffa tag för att komma tillrätta med extremism, vad som kommer att klassas som extremism kan bli väldigt flytande.

    Däremot blir det mer komplext när det handlar om politik, mycket av det du skriver har varit utifrån en politisk synvinkel och här är du undfallande när du skriver att du bara är en enkel pastor, varför du väljer att identifiera dig på det sättet när du skrivit politiserande förstår jag inte riktigt här måste du kunna ta till dig kritik, vilket du har visat på svårigheter att göra.
    Hade du bara skrivit utifrån din pastorsroll och kyrkans roll, då hade du inte dragit på dig kritik från även seriösa bibeltroende som te x Tommy Dahlman som har ett stort förtroende framförallt ute i pingströrelsen.
    Du har sammanblandad dina roller Stefan och det är därför du får i viss mån oförtjänt kritik, då du dessutom skrivit en del baserat på undermåliga argument och dålig faktakoll så har det inte varit dig till godo.

    Från hjärtat,
    din broder

  • http://www.andraget.blogspot.com Andreas Holmberg

    Stefan Gustavsson skriver mycket bra här om varför han skrev under till stöd för en generös flyktingpolitik http://www.stefangustavsson.se/?p=1993

  • josef

    Stefan, jag har två gånger tidigare påpekat följande:
    Citat från er artikel:

    ”Många myter och förenklingar om invandringen sprids i dag via
    främlingsfientliga hemsidor. Invandringen och invandrare lyfts fram som
    en viktig orsak till ett antal svenska problem, som ökad arbetslöshet,
    ökad kriminalitet, ökad islamisering”

    Vi har skickat 300 IS-kämpar från Sverige till Syrien, dessa är muslimer som kommit via invandring -> Det är en islamisering pga av invandring. När du sedan säger att det är en myt eller förenkling, så finns det 2 logiska alternativ
    1) Du har gjort en missbedömning eller skrivit fel
    2) Ett värre alternativ än nr 1

    Jag skulle vilja höra ifrån dig vilket av alternativen som gäller, för rent uppenbart har du ett logiskt fel i din artikel.

  • AlmaM

    Stefan du ska inte tro att kommentatorerna är representativa för kristna i allmänhet. Hälsan tiger stil,l vi är många som till hundra procent stödjer dig i detta engagemang och om ingen skulle stödja dig så har du Bibelns hundraprocentiga stöd i frågan och det innebär, enligt kristen tro att du bar ska fortsätta ditt engagemang och inte låta dig skrämmas.

    Jag tror att Gud vill säga detta till dig just nu: ”Människa! Var inte rädd för dem och bli inte skrämd av vad de säger,
    även om nässlor och törnen omger dig och du bor bland skorpioner. Bli
    inte skrämd av vad de säger och var inte rädd för dem. De är ju ett
    motsträvigt folk. Men vare sig de lyssnar eller inte skall du framföra mina ord till dem. De är ju ett motsträvigt folk.” Hesekiel 2: 6-7.

  • AlmaM

    Tack, Andreas, man kan speciellt ta fram denna tydliga formulerig från Stefan Gustavsson:

    ”För det första SD:s formuleringar kring människan, där man i
    principprogrammet talar om ”nedärvd mänsklig essens” som skiljer oss
    människor åt. Därmed hör vi bäst hemma i olika gemenskaper (dvs. i olika
    nationer) och ska helst inte blandas, för då uppstår problem.
    Människosynen ligger sedan till grund för nationalismen. Den
    bakomliggande tanken är att det är vi med liknande essenser som bäst kan
    bygga nationen Sverige. Detta finner jag mycket problematiskt. Sådana
    tankar – om nedärvda essenser – är både främmande för kristen tro och
    empiriskt felaktiga.”

    Det är ju bara att säga Amen, till det!

  • AlmaM

    Stefan Swärd har inte blandat samman sina roller, en sann kristen måste reagera mot att till och med kristna skriver under på rasism och främlingsfientlighet. De 380 som skrev på detta upprop av fri vilja och övertygelse är inget demokratiskt problem, men inte heller ett andligt/teologiskt.

    De kristna som skriver under på SDs politik där de utgår från att människor är av ”olika esssens” beroende på nationalitet och därför inte ska blandas med varandra, är ett stort demokratiskt OCH ett gigantiskt andligt/teologiskt problem.

  • AlmaM

    Du har flera ”logiska fel” i din kommentar, förutom att den är otrevlig mot Stefan som inte beror på brist på logik utan brist på välvilja som framgår av nummer 2 där du insinuerar att Stefan vill något riktigt illa med sitt upprop

    Dina ”logiska fel” (eller faktafel som det borde kallas):

    1. Stefan stödjer inte IS och har aldrig påstått något liknande.
    2. Alla invandrare är inte muslimer. I Sverige räknar sig 5% som muslimer. Andelen som ser sig som krista är 67%, många av dessa är invandrade. Det kan knappast anses som en ”islamisering”, snarare har kyrkan upplevt en vitalisering av nyanlända kristna som tar sin tro på så stort allvar att de hellre dör eller går i landsflykt än lämnar den.
    3. ”Vi har skickat 300 IS-kämpar…” vilka vi? Du och Stefan, eller? Dessutom: ingen vet antalet av människor som åkt från Sverige för att strida med IS. citat från DN: ”Säkerhetspolisen (Säpo) har bekräftade uppgifter på att 100 svenska
    medborgare rest till Syrien och Irak för att strida för Islamiska
    staten. Därutöver finns minst 150 obekräftade fall. Säpo säger också att ett
    30-tal högerextremister rest från Sverige till Ukraina.” Vad Stefan har för ansvar för detta är oklart för mig. Vad du har för ansvar för det vet bara du, men du använder ordet ”vi” så du vet väl själv. Det finns också kristna ungdomar som rest till Syrien för att strida mot IS. Är det Stefans förtjänst eller fel, tycker du? Och är det du som tar åt dig äran för högerextremisterna som rest till Ukraina, eller är det också Stefans obegränsade inflytande som påverkat dem ?

  • PeJohansson

    ”Bara en enkel pastor”
    Rent generellt så har vi ju alla lika ett värde så det må ju vara upp till dig att bedöma din enkelhet, pastor är du ju bevisligen i din anställning.
    Huruvida pastorstiteln är något att förringa, innebär mindre ansvar i sina arbetsuppgifter mindre skyldigheter att ingripa eller vad du syftar på med detta torde också vara helt upp till dig.
    Det har framgått att du använder din blogg som en maktfaktor där antalet besökare är viktigt för just möjligheten till att skapa en politisk makt.
    När det gäller exempelvis din lika enkle, får vi förmoda, pastorskollega Niklas Piensoho så lånade du ut dig och din blogg till att vara ombud för de som ville kritisera honom, i full visshet från de som anlitade dig och även givetvis du själv att denna blogg har nått en en icke oansenlig tyngd i religiöst-politisk genomslagskraft.
    Debatten vad gäller migration fick tyvärr helt slagsida när inget parti utöver SD kunde få stöd någonstans/vågade ta bladet från munnen för en balanserad diskussion/samtal, hade ditt verktyg hanterats annorlunda så kanske SD inte nått de höjder som de gjorde i valet, vem vet?

  • Jonas Rosendahl

    Nja, nu skriver du lika förenklat om roller som en del rasister skulle göra, fast från det andra hållet så att säga, dessutom helt utan argument. Det bidrar varken till att fördjupa eller vidga debatten. Du har bara gjort din åsikt klar men i svepande generella pennstreck helt utan argument.

    Att utgå ifrån egenvunna självklarheter utan att bry sig vad andra anser eller har för synsätt, är precis den retorik som en del rasister förenklat använder.

  • josef

    Stefan hävdar i sin artikel att det är en MYT/förenkling att invandringen leder till islamisering.

    Invandringen har lett till att Sverige idag exporterar IS soldater. Det är en islamisering! Punkt slut.

    Inse att detta är verkligheten. Erkänner man inte detta så ljuger man.

  • Micael Gustavsson

    Ingen har väl förnekat att invandringen lett till att det existerar muslimer i Sverige. Med islamisering brukar man väl mena något mer.

  • Klaus Seigel

    Sådana där personer bestämmer sig för att slå så hårt de kan no matter what. Det är så härligt att vara ohämmad och bara få spy. Jag tycker verkligen inte att allt som kallas ”hat” är det, verkligen inte. Men just den här sorten är det.

  • Staffanw

    Alma, är du så säker om de 380 som skrev under. I efterhand har jag hört från flera håll att man inte riktigt insåg vad man skrev på, att man inte ens läst hela uppropet, eller att man hade uppfattningen att ”alla andra” skrev på…

    Jag tycker sedan att de hårda orden mot Stefan, och överhuvudtaget i denna debatt är tråkigt att läsa. Själv är jag kritisk till uppropet av det enkla skälet att man inte vågar ens snudda vid konsekvenserna av mängden asylsökande. Sverige är och ska vara generöst – vi är kanske det mest generösa landet i Europa, och om siffror får styra, 3-4 gånger mer generösa än våra nordiska grannländer.

    Nu är miljoner människor på flykt, från Afrika och Mellanöstern. Om nu de 100.000 som vi tog emot förra året inte är generöst nog eller en enda för mycket, ska vi då dubbla till 200.000 2015? Vore inga problem om vi öppet gick ut med vår generositet, och tom ordnade säkra transporter från t ex Syrien. Finns det ingen gräns alls, när övergår generositeten till främlingsfientlighet?

    Tror man måste skilja på hur individen ser på medmänsklighet och vad man vill bidra med, och en enskild stats hållning. Där måste alla konsekvenser – såväl ekonomiska som för samhället i övrigt – beaktas på både kort och lång sikt. Allt från arbete, bostad, skola, sjuk/hälsovård. Detta är våra valda politikers ansvar, och skyldighet, att göra. Det slipper både du och jag, eller de 380.

  • AlmaM

    Så du tycker att SDs program med ”essens” är okej?

    Jag har både vetenskaplig och teologisk grund för att det är helt åt skogen tokigt resonerat. Om du tycker vetenskap och vedertagna teologiska argument mot att vi skulle vara olika i vår ”essens” pga nationalitet, då är det du och inte jag som behöver förklara den ståndpunkten.

    Ja, för du har rätt, min åsikt är så oerhört självklar.

    Men nog kan jag utveckla mitt resonemang om det är det du vill, eller vill du bara bråka för att det är jag som skriver?

  • AlmaM

    Jag tycker nog att vi alla är medansvariga och jag tar gärna det ansvaret , inte bara vart fjärde år utan också i mitt synnerligen demokratibefrämjande yrke och på min fritid. Som kristen är jag alltid ansvarig inför Gud dessutom. Så jag håller inte med om att vi kan lägga över allt vårt ansvar på politiker. Vi lever alla på egen risk och under eget ansvar.

  • AlmaM

    Men i en annan tråd visar du så förtjänstfullt att invandring debatterats mycket även tidigare och det räcker ju med att läsa Bibeln för att fatta att främlingen alltid varit utsatt. Man behöver inte flytta långt för att inse att det är så.

  • AlmaM

    Tack, du är en supermoderator!

  • Jonas Rosendahl

    Jag skrev inte att SD’s program med essense var okej. Du behöver tolka lite mer objektivt när du läser inlägg.

    Sen är jag inte ute efter att bråka i sig, tro mig jag har mycket annat att göra än att slösa energi på det, så där behöver du inte oroa dig.
    E.O.D.

  • Jonas Rosendahl

    Det har funnits en debatt ja, men skillnaden är att när moderaterna la motioner som i princip plankats av sverigedemokraterna i nutid så kallades dom inte rasister eller främlingsfientliga eller fascister. Åsiktskorridoren har med andra ord krympt. E.O.D.

  • AlmaM

    Jag har dåligt med tid just nu men läs Stefa Gustavsson tills jag har tid och kolla in Herder och ”folksjälen” tills dess.

  • Jonas Rosendahl
  • Jonas Rosendahl
  • Jonas Rosendahl

    Länk under.

  • Jonas Rosendahl

    ”A major factor in the growth of Europe’s Muslim population in recent decades has been the large influx of immigrants from South Asia, North Africa, Turkey and other parts of the developing world”

    ”One reason the Muslim population of Europe is projected to rise, both in absolute numbers and as a percentage of the population, is because Muslims’ fertility rates are generally higher than those of non-Muslims in Europe.”

    http://www.pewforum.org/2011/01/27/future-of-the-global-muslim-population-regional-europe/

  • Jonas Rosendahl

    Hänvisar ytterligare ännu en gång, till pew research omfattande studie. Observera att dessa siffror är äldre, pga av krig och flyktingströmmar skulle jag gissa att andelen muslimer i Europa och Sverige växer något snabbare än vad som är angivet.
    intressant är att den största tillväxten är i Asien och andra delar av världen, inte i Europa. Bara Pakistan får en tillväxt på 76 miljoner närmaste årtiondena pga av befolkningstillväxten.

    ”The number of Muslims in Europe has grown from 29.6 million in 1990 to 44.1 million in 2010.34 Europe’s Muslim population is projected to exceed 58 million by 2030. Muslims today account for about 6% of Europe’s total population, up from 4.1% in 1990. By 2030, Muslims are expected to make up 8% of Europe’s population. Although Europe’s Muslim population is growing, Europe’s share of the global Muslim population will remain quite small. Less than 3% of the world’s Muslims are expected to be living in Europe in 2030, about the same portion as in 2010 (2.7%).”

    http://www.pewforum.org/2011/01/27/future-of-the-global-muslim-population-regional-europe/

  • AlmaM
  • AlmaM

    Kan det bero på att Ms partiprogram inte nämner ”essens” hos olika nationaliteter och faran av att blanda dem?

  • Läsare

    Helt alvarligt nu, när vi ser vad som nu sker i europa och när vi börjar förstå vilka makter(djävulen) vi har att göra med så kan jag nästan lova att inom ett år så kommer vi alla stå upp och ropa, stäng våra gränser omedelbart.
    Kanske målar jag upp ett för starkt skeende men verkligheten verkar komma ifatt oss nu. Tror dock att våra bönerum kommer att fyllas mer och mer när vi nu går in i ett hårdare klimat.

  • Läsare

    Tror att presskonferenser som den som just nu pågår i svt 2 kommer att höra till vardagen här framöver

  • Staffanw

    AlmaM,
    jag skriver inte att de 380 är vare sig fega eller fåkunniga. Visst finns det flera kristna som instämmer i uppropet, och sannolikt många ytterligare som inte instämmer. Men det är inte jag som fvill få det till att dessa 380 representerar det enda sanna och riktiga kristna förhållningssättet.

    Vill inte spekulera i det andra du säger, om ”apostoliska” församlingar eller andra som Stefan pekade ut som, enligt min tolkning, ”mindre goda kristna”. En både meningslös och respektlös diskussion, f ö.

  • Kenneth Hermansson

    Tack för den länken, Andreas! Själv har jag fått en hel del kritik för påståendet att SD har sina rötter i den bruna myllan och mina meningsmotståndare har risat mig för att jag inte skulle låtit SD självt förklara sin nuvarande människosyn. Trots att det är just detta jag gjort genom att hänvisa till de faktiska formuleringarna i partiets program, vad gäller människosynen. Jag har också starkt reagerat mot de märkliga uttalanden som bl a partisekreteraren och vice talmannen Söder gjort. Liksom den underliga riksdagsmotionen av Ekeroth som föreslår att människor med invandrarbakgrund ska särskilt registreras inom kriminalvården. Skönt att nu Stefan Gustavsson lite djupare går in på människosynen enligt SD:s partiprogram. Och tråkigt att många eljest kloka människor tycks ha så svårt att se och förstå vad där faktiskt står skrivet.

  • josef

    Ok, jag antar att du och Stefan har samma hållning i frågan.

    – Det är alltså en myt att Sverige islamiseras.

  • Jonas Rosendahl

    Vet inte vad du vill säga med denna länk utöver vad jag lagt ut, jag lägger ut siffrorna om andel muslimer både så att de som överskattar och underskattar ska se.
    Sedan är det just en uppskattning eftersom i Sverige registreras vi inte utifrån vilken tro var och en har.
    Att kalla sig kristen och sedan vara kristen är helt olika saker. Likaså att kalla sig muslim eller praktisera.

  • SvenA

    Hej och tack för tips Alma – mycket intressant och tankeväckande läsning!

  • Micael Gustavsson

    Vad menar du med islamisering?

  • Nils

    Men du hade sluppit detta träsk om du inte simmat ut i det politiska träskvattnet och istället ägnat förkunnartjänsten större omsorg…
    Tyvärr blir det nog sådana påföljder när man simmar ut i vatten där ingen förväntar sig att förkunnare ska vistas.

  • P

    Bra att du lade upp länkarna!

  • Kenneth Hermansson

    Skönt att alltfler av undertecknarna nu ytterligare tar till orda så att inte bara pastorsmotståndarna gör sig hörda. De fåniga påståendena om att pastorerna skrev under av tvång, feghet eller efter påtryckningar måste med kraft tillbakavisas. Stödet till Stefan Swärd förblir kompakt. Här en länk till Dagen 16 januari och Micael Grenholms utmärkta inlägg:

    http://www.dagen.se/debatt/stolt-undertecknare-av-uppropet-1.311143

  • Ted Nilsson

    Så du menar att Tommy Dahlman ljuger när han påstår detta på sin blogg?

  • Nils

    Har ni snöat in uppe i Östersund ?
    Eller är åsikterna ett uttryck för ett fritt Jämtland eller återanslutning till Norge som föranleder din oppurtunism … ?

    En församling på 380 st kan på sin höjd kallas för utpost… men då måste de inse att det finns åtminstone en fler månghövdad moderförsamling som styr upp de 380 till sundare åsikter :-)

  • Nils

    Grenholms förfäktande om att kyrkobyggnader inte behövs utan vi behöver endast husförsamlingar ger väl också indikation på inriktning…
    Ibland är det hälsosamt med progressiva åsikter, men inte att förkunnare gemensamt simmar ut i grumliga politiska vatten, då deras primära uppgift är att vara på fast mark och förkunna ordet.

  • Ted Nilsson

    Det verkar på dig som att du inte vill beblanda dig med de som kritiserar Stefan Swärd, det finns rasism i olika nivåer.

  • Klaus Seigel

    Jesus gick ju på vattnet.

  • SvenA

    Ja, att döma av sd:s invandringspolitiska program vill man rentav gå ett steg längre. Den ger uttryck för en inriktning där det framhålls att ”invandringen av personer från kulturellt avlägsna länder
    begränsas till ett minimum.” med det efterföljande tillägget att med ”dagens massinvandring” kan det ”bli nödvändig[t] med ett tillfälligt totalstopp för icke- västlig invandring”. Källa: https://sverigedemokraternaspartiprogram.wordpress.com/ När man läser sådant som detta, som tycks tillhöra partiets fundament, tycker jag nog för min del att det är ganska klart på vilken ihålig grund de står och vilken människosyn som här saluförs.
    Trodde inte man skulle behöva uppleva de här kolonialistiska värderingarna igen, där alla människor som inte är vita och västerlänningar är primitiva och vilda och så farliga att all kontakt bör undvikas med dem utom möjligen när man kan exploatera dem eller exportera dem härifrån med hjälp av de föreslagna repatrieringsbidragen….
    Jag skäms och gråter som svensk när jag läser det.

  • AlmaM

    Jag lade upp dem innan du lade upp dina och artiklarna är läsvärda i övrigt också. Här ett tänkvärt citat:

    The real peril of these misperceptions is how politicians and
    policymakers react. Do they try to challenge people and correct their
    view of reality or do they take them as a signal of concern, the result
    of a more emotional reaction and design policy around them?

    Clearly the ideal is to do a bit of both – politicians shouldn’t
    misread these misperceptions as people simply needing to be re-educated
    and then their views will change – but they also need to avoid policy
    responses that just reinforce unfounded fears.

  • Klaus Seigel

    Åh, simning igen.

  • AlmaM

    Känner precis som du och det mest skrämmande är att kristna förvarar dem och angriper oss som står för kristen etik i sammanhanget.

  • Klaus Seigel

    Det var ju väldigt intressant läsning.

  • AlmaM

    LOL

  • AlmaM

    Jag tror på en stor Gud som gör under. Sedan jag var elva år har jag vetat att Gud vill nå muslimer och nu kommer de till oss-det är bara att ”gå, skördeman gå!”