HÆlsning från Norge

Jag och fru Swærd reser hem från Norge ikvæll. Tyværr ær min dator trasig så jag skriver från en lånad norsk dator. æ och ø ær ju annorlunda i norskan æn i svenskan. Hoppas få igång min dator igjen inom 1-2 dagar. I dag publicerar jag en ny ledare i Værlden I dag. Skriver om kraften i evangeliet, om synden, lagen, nåden och frælsningen. Och att det bara finns frælsning hos Jesus, som ær Guds ræddningsplan før værlden.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Ulrika

    S-E

    Det är dokumenterat att när kristna (och andra) som håller med dig i sak, att inte vara för abort, men samtidigt inte håller med dig i dina uppenbarelser inte bedöms som bättre än några andra. Det är således inte intressant för dig att hålla med dig i sak utan om man är för dig i dina utomordentligt höga uppenbarelser eller inte. Samtliga för mig kända som prövat dina uppenbarelser är emot abort. Ändå blir du inte nöjd.

    /Ulrika

  • Ulrika

    S-E

    Nu gör du det igen. Du smiter ifrån att svara på frågorna. Det är du som förmedlar ett budskap, ta ansvar för det. Jag läser Bibeln och kan inte tro att något av de Bibelcitat jag givit är vilseledande.

    Upprepar senaste frågan:”Vad menar du med Biblisk prövning?”

    /Ulrika

  • Nils

    Det är sällan för sent att komma till besinning. Det tillhör omvändelsekaraktären.
    Och i detta fall så underlättar det att läsa vad Karlendal & Poluha har att säga om uppropet…

    Eller är det hart omöjligt för kristna pastorer att omvända sig när man handlat oöverlagt pga prestige eller kollegiala sympatier.

    I detta fall så måste jag högakta Tommy Dahlman som näst intill ensam vågar gå emot sina pastorskollegor.

  • Slimebeast

    Tack för upplysningen.

    Det där med att ledande kristna använt REZA ASLAN som grund att bedöma islam, var verkligen chockerande. Helt otroligt.

    Extra osmakligt när det aset tjänat miljoner på en sensationslysten skräpbok där han framställer den historiska Jesus som nationalistisk upprorsmakare.

  • Jag ser att S-E Sköld spammar detta forum nu. Han blev tidigare avstängd från Aletheia och Berndt Isakssons Samtalsforum. Pust!

  • Ulrika

    Slimebeast,

    Försökte respektera din önskan att inte bli besvarad men eftersom jag nu ser att du vill provocera fram svar så får jag göra dig till viljes den vägen i stället. Det står ju någonting om att följa vissa en mil till o en mil till när den ber dig om det.

    Så,
    Hittills har jag även idag, förutom om SD,s tidiga etablering i kommunerna, innan de smittade ner hela landet, läst på Svenskt närlingslivs sajt att utan invandrare stannar landets taxi och buss-system. Nästan var 5:e chaufför är invandrare.

    ”Se där, de tar våra arbeten” kommer du att säga då.

    Nej, de förutsätter att svenskar och invandrare kan ta sig till allas arbeten samtidigt svarar jag då. För varje tom arbetsplats förloras stora skattemedel. Direkt från löntagarna givetvis men även indirekt då tjänsterna och varorna måste hållas i rullning för att få in all den moms som landet bygger på.

    /Ulrika

  • Kenneth Hermansson

    Du får gärna högakta Dahlman. Karlendahl och Poluha får stå för sin uppfattning. Men kan du inte respektera att ett stort antal pastorer i Sverige har en helt annan syn än du och de i denna fråga? Vilka bevis har du på att brevundertecknarna handlat oöverlagt pga prestige eller kollegiala sympatier. Vem är du att fälla en sådan dom?

    Vad har du för rätt att uttrycka dig så föraktfullt och förnedrande om pastorerna som du gör? Vad får dig att tro att ditt intellekt är så mycket skarpare, att din erfarenhet är så mycket större och att din andliga mognad nått så mycket högre? Ett visst mått av ödmjukhet kan faktiskt förväntas. Och var lite försiktig i det omvändelsekrav du ställer på andra än dig själv.

    Jag respekterar att du har en annan uppfattning, men jag respekterar inte din sarkastiska ton. Du borde faktiskt kunna erkänna att undertecknarna av brevet ärligt sörjer över att alltför många kristna anammat en främlingsfientlig ton. Jag talar inte nu om ifrågasättande av svensk invandringspolitik utan om de många verbala angrepp som görs på människor med muslimsk bakgrund. Jag tänker inte ge exempel utan anser att du borde vara så vaken att du själv upptäckt denna antikristna attityd som tyvärr finns hos alltför många.

  • Kenneth Hermansson

    Nu visade du lite större klokskap Slimebeast och hade du funnits i närheten av Östersund skulle jag ha bjudit på en kopp kaffe :-)

  • Micael Gustavsson

    Du får gärna vara kritisk till innehåll och agerande vad gäller pastorernas upprop. Men tillskriv dem inte motiv och bevekelsegrunder du inte har skäl till. Du vill väl skälv bli tolkad så, när det gäller det du skriver. Inte skulle du bli glad om någon skrev att du egentligen håller med om uppropet, men att du av feghet, grupptryck eller girighet ändå kritiserar det. Så behandla inte andra så!

  • Jonas Rosendahl

    Varning: Perkulatorkaffe 😉 <=

  • Ulrika

    Hej Jonas,

    Kan du nämna en plats i Sverige (världens centrum) där man odlar kaffe?

  • Jonas Rosendahl

    Ulrika, jag är ingen kaffedrickare så jag kan inte med säkerhet svara på det, men är i övrigt en god uttolkare av relevant information därav varningen 😉

  • Micael Gustavsson

    Jag tror han syftade på tillagningsmetod.

  • Micael Gustavsson

    Hur har du lyckats undvika frikyrklighetens favoritdrog?

  • Jonas Rosendahl

    Sällan jag får så många frågor på en dag. Bra fråga Micael, jag är väl lite annars av mig som man säger i Norrland 😉

  • Jonas Rosendahl

    Rätt tolkat. :)

  • Kenneth Hermansson

    Jonas? Annars och annars, det vet jag inte precis 😉
    PS jag kan bju på Fransk Espresso om du föredrar det.

  • teagustavsson

    Hej alla samtalsglada människor! Kul att det ändå inte spårar ut helt i en sådan här tråd och att tonläget överlag har blivit bra mycket bättre i kommentarsfältet här den senaste tiden. Vår moderator gör ett mycket gott jobb, jag är stolt över honom! Men…

    … i morgon skulle jag vilja dejta honom så tror ni att ni skulle kunna skriva hövligt och civiliserat samt hålla er till ämnet under hela dagen? Det vore grejt. 😀

    /moderatorsfrun

  • AlmaM

    Intressanta iakttagelser från dina studieår, Ulrika. Både detta om din rumskomåpis och tidigare. Jag har samma erfarenheter som du av iranier som artiga, energiska, intelligenta och charmiga. En av mina vänner fick kommunplats i Värmland efter att ha fått uppehållstillstånd. När hon ringde mig därifrån talade hon så perfekt värmländska att jag inte visste vem hon var innan hon presenterade sig. Mina vänner från Iran var så snabblärda i svenska språket.

    Om din rasistkompis: När man gräver under ytan på SD och liknande grupperingar visar de sig ofta härstamma från platser där Nazisterna var stora på 30-40-talet. Rasismen går i arv.

    Den boken du läste är nog en bra verklighetsspegel för jag tror många rasister känner sig som offer. Den stackars Slimebeast som attackerar dig till exempel säger ju att han blivit så utsatt av onda främlingar. Att han inte attackerar kungahuset som också är invandrare och invandrarbarn, beror på att de har hög status och inte attackeras av SD. Med SD får dessa spröda självkänslor kompisar som ger ett enkelt svar på deras personliga problem och det personliga såret framstår dessutom som Sveriges problem.

  • AlmaM

    Jag vet att alla dessa exempel finns, har mött en del av det själv, min vardag innehåller både berikande och frustrerande möten med nyanlända. Jag märker däremot inte av att kvinnor inte lyssnas till, speciellt inte de äldre, medan svenska elever lyssnar sämre på äldre kvinnor lyssnar nyanlända elever bättre på äldre kvinnor. De har en enorm respekt för våra äldsta lärare.

    I min närmaste familj har vi det väldigt knapert ekonomiskt och existensminimum vore ett lyft för flera av mina närmaste, men ingen av oss hatar främlingen, det är inte deras fel att rikas skattesänkningar går före pensionärernas levnadsvillkor.

    Men som kristen kan jag inte mota bort främlingen och som medmänniska vill jag inte det, jag kan också tvingas fly eller flytta och vill bli vänligt bemött. Som kristen är jag också lycklig över hur våra församlingar växer pga nyanlända. Roligare påsknattsmässor är inte det enda positiva det medför utan också en ny vitalitet i det kristna livet och männsikor som kommer inom ordets hörhåll för första gången och får en levande tro.

    Dessutom är fakta i målet att Sverige berikats och berikas av invandring. Skulle Svappavaara ha ett fotbollslag utan invandrare? Skulle Vittangi ha pizzeria? Hur stor del av LKABs arbetskraft kommer inte från andra länder, främst då Finland men även mycket mer avlägsna länder? Sjukvården i norr, från undersköterskan till överläkaren, skulle kollapsa utan invandring. Mer människor ger mer skjuts på ekonomin, färre människor gör motsatsen.

  • Nils

    Nu går du nog utanför ditt moderatoruppdrag ocyh påvisar enbart vapendragarsupport till Swärd & Co.

    Det är trots alt uppseendeväckande att så många vederläggningar som påvisats mot skrivelserna i uppropet, inte förmår stiftarna till uppropet att tänka om !

    Därav synonymbeskrivningarna.
    F.ö. så har flera vederlagt detaljer, men jag beskriver sammanfattande utifrån ett Holistiskt perspektiv.

  • Nils

    Om du läser min historik ang. denna ”pastorsvendetta”, så ger jag t.ex. tydligt exempel på förkunnartjänst med Emanuel Minos som förebild…

    Men när människor inklusive pastorer är politiskt färgade i sina ställningstaganden, så är det tydligen svårt med omvändelsen…

  • Micael Gustavsson

    Vederläggningar? Jag har sett kritiska åsikter i frågor som kan bedömas olika. Du får tycka vad du vill om hur jag sköter mig, men jag anser att om du inte har någon saklig grund för att hävda att det var grupptryck och feghet som fick undertecknarna att skriva under, så bör du inte hävda det. Anta att någon hävdar att du enbart skriver anonymt pga att du är mån om din ställning i pingströrelsen (OBS att jag inte har hävdat det). Vill du bli bemött så? Tillvita då inte andra det. Det finns rätt tydliga Jesusord om det.

  • Christian

    När kommer f ö ett pastorsupprop mot Mp med bl a Fridolin och Kaplan i regeringen? Den senare är alltså islamist och vill befria Jerusalem.

    ”Exalterat skriker Mehmet Kaplan (MP) att Jerusalem ska befrias på Medborgarplatsen i Stockholm den 19/7 2014. Man kan förstå honom då han är en sympatisör till militanta islamistgrupper som t.ex. Hamas och Muslimska Brödraskapet där man skär halsen av folk för minsta lilla kritik.”
    http://youtu.be/-5spswUow3I

    Så här uttryckte han sig om Jylland-Postens publicering av karikatyrbilder på Muhammed m a a hoten mot tidningen, vilket nu känns aktuell i samband med det barbariska dådet mot den franska satirtidningen.

    ”Det här handlar inte om yttrandefrihet utan att man kränker människor i deras tro. Jag kan inte se någon yttrandefrihet råda i detta. Det är en provokation som inte går att stödja.

    Det är fel att ta upp det som en yttrandefrihetsfråga. Det handlar om en maktfråga, där en utsatt grupp provocerats och där man på förhand kunde förstå att de skulle känna sig kränkta. Då kan man inte komma dragande med yttrandefrihet.”

    Eller vad tycks om Jerker Nordlund Mp, som på Facebook liknar Israel vid en sinnessjukdom – och uppmanar till ”globalt krig” mot landet. Det uttalandet borde väl platsa på SW:s lista…
    http://www.expressen.se/gt/miljopartisten-israel-ar-en-sinnessjukdom/

  • Micael Gustavsson

    Läs nedanstående profetia som Emanuel Minos uppenbarligen ställde sig bakom. Jag kan inte bedöma dess giltighet som helhet, men den sista tredjedelen är helt i uppropets anda. Ibland är politik inte bara politik.
    http://www.elvorochjanne.se/vittnesbord-uppenbarelser/Kvinnansprofetia_E-Minos.html

  • Nils

    Mig veterligen har ingen av undertecknare kunnat påvisa ”kunskap” i beskrivningen av Islam versus kristendom gällande skrivelsen när fadäserna påvisats av flertalet teologer.
    Att påstå att ”massinvandring” är en myt som de även undertecknat är statistiskt vederlagt som felaktigt av migrationsverket när siffror redovisas för 2013 & 2014 samt prognoser för 2015.
    I dessa tider när pastorer skriver på skrivelse där islamofobi beskrivs okunnigt och taffligt med kristna förtecken har inte heller vederlagts av någon.
    Det finns någon som försökt förklara sig på facebook, men det blir enbart pinsamt avslöjande med okunskap.

  • Christian

    Moderatorskan kanske… :-)

  • Nils

    Elvor och Janne – ja de tolkar kristenheten i stort och smått med en måttstock…

    Men för att se till Minos som person, så var han också människa som vi andra.
    Jag lyssnade på honom redan för 50 år sedan !
    Jag har hört hans väckelseförkunnelse till och från och alltid uppskattat hans förkunnartjänst.
    Framförallt för att han påvisade att han höll den högt och vårdande inför sina lyssnare.

    För mig blev det ett väldigt tydligt observandum när jag såg och lyssnade på honom under sitt sista förkunnarframträdande på Nyhemsveckan – som c.a 90 åring !

    Kontrasten var särskilt påtaglig gentemot andra yngre förkunnare på samma konferens…

    Min enkla slutsats var då:
    ”Se hör och lär” av Emanuel Minos hur en förkunnartjänst ska skötas.
    Tänk om många hade insett värdet av en sådan mentor…

  • S-E Sköld

    Du är ju en av specialisterna när det gäller att spotta på profeterna, de som är sända till Guds folk, först och främst, med ett för kristenheten och Dig och oss alla obekvämt – men Bibliskt – budskap och för att kunna behålla Din andliga ”image” ger Du Dig inte på budskapet – för det är bibliskt – men däremot budbäraren anser Du Dig ha rätta att håna -och spotta på.

    Men om budskapet sänt av Gud är budbäraren det också. Det hade ju annars varit klädsamt om Du punkt för punkt gett skäl för Dina tvivel; men det tror jag inte Du klarar. Hån är ju lättare att leverera: det kräver ju varken kunskap eller insikt. Det enda som krävs är ett därtill lämpligt hjärta.

    Men nu kommer ”Himlaljusens Fader” som skapat solen och månen och den omätbara stjärnevärlden och hängt upp jorden i ett tomt ingenting och som sänt budskapet som finns i boken OFREDSTIDER – som är till Sverige och världen – låta det budskapet gå så mycket högre över Ditt huvud, som ”himlen är högre än jorden”, så att Du inte längre kommer åt att spotta på det:

    budskapet som handlar om de oskyldiga i moderlivet dödade barnens blod och hur Gud, deras Skapare, ser på det och konsekvenserna det får för oss i vårt land, i Sverige – och då kanske Ditt hån av budbärare också upphör? För Din egen skull. Mvh/S-E

  • Micael Gustavsson

    Det var inte ett allmänt stöd till det paret. Jag hörde för övrigt själv Minos som tonåring på 80talet på Torpkonferensen. Jag håller med om att hans personliga integritet var stor.

  • Micael Gustavsson

    Återigen, jag ser mest åsikter som kan diskuteras. Och kritiker läser in saker som inte står där; jag kan tex inte se att något generellt uttalande om Islams natur görs i uppropet. Det säger däremot att man av religiöst våld inte kan dra några slutsatser, pga att det finns våld även i kristendomens historia, bla genom korstågen. Att då börja försvara korstågen, som definitivt hade folkmordskaraktär är bisarrt. Ta reda på vad korsfararna gjorde med judarna i det heliga landet (ledtråd: ordet korståg är inte populärt i Israel) tex. Texten hävdade ingenstans att Islam skulle vara likvärdigt med kristendomen vare sig till budskap eller andligt innehåll.

    Och oberoende hur stor invandringen är, så är det alltid massinvandring enligt kritiker (tex redan på 80talet).

    Men inget av detta var min huvudpoäng ovan. Folk kan uppenbarligen ha orimligt fel utan att det är med falska motiv, det har jag upptäckt i flera diskussioner med människor vars världsbild helt skiljer sig mot min, och där jag vet att båda sidor är ärliga, då sluta tillskriva människor falska motiv om du inte har grund till det.

  • Niklas

    Ok! Tack för svar.

  • Kenneth Hermansson

    Nils! Jag häpnar över din attityd och dina fördömelser.

  • Christian

    Jag tycker inte att det han beskylls för t ex av SW verkar stämma så bra. Så här skriver Söder själv om uttalandet i Jerusalem Post, ”Sweden Democrats reject anti-Semitism”
    http://www.jpost.com/Opinion/Sweden-Democrats-reject-anti-Semitism-386751

    Några citat:
    We are also Sweden’s most ardent pro-Israel party, strongly opposed to Sweden’s recognition of a Palestinian state as well as any aid to the Palestinian Authority, as we do not wish to be associated with financially aiding terrorism in any way.

    Those who know me are well familiar with my strong commitment to the State of Israel and the Jewish people. To then be accused of the direct opposite is outright insulting.

    When asked whether one can be simultaneously Jewish and Swedish, I did not respond “no,” though this is exactly how it was portrayed in the Swedish press. I replied that I believe most people of Jewish origin that have become Swedes (as in becoming a part of the Swedish nation) may have partly abandoned their Jewish identity in some cases. I emphasized, however, that whether they do or not, it does not pose a problem since they have lived in Sweden for so long and that they are in fact part of a recognized minority. This enables them to continue living here in Sweden with their Jewish nationhood and Swedish citizenship.

    I have defended our recognized minority groups, including the Jews, as having the right to maintain this unique societal position, as compared to other minority groups in the country

    Baserat på dessa citat framstår det som märkligt att kalla Söders uttalande som antisemitiskt som SW gör och placera det som nr 6 på en lista över antisemitiska incidenter under 2014.

    Jämför vad Söder säger med t ex Kaplans skanderande om att ”Vi ska befria Jerusalem” på länken och regeringens erkännande av Hamas Palestina…

  • S-E Sköld

    Du min käre SÅ börjar ha dålig koll på läget, som vän av ordning måste Du skärpa Dina sinnen: jag skrev hos Berndt Isaksson för någon dag sedan. Och jag tror Dig inte om att vilja sprida lögner. Mvh/S-E

  • Slimebeast

    Tack ska du ha, Kenneth!

  • Slimebeast

    Men det där är ett argument för bäbisar (som lobbygrupper som Svenskt Näringsliv med diverse andra intresseorganisationer framgångsrikt använder eftersom de stora massorna är så lättlurade och för att debatten i sverige är så anti-intellektuell)

    Som om världens kanske allra mest organiserade folk skulle vara beroende av invandrare från tredje världen för att utföra basala samhällstjänster. Det är en ren förolämpning av svensk kompetens.

    Du underdriver förresten siffrorna – över 40% av buss- och taxichaufförer i Sverige är utlandsfödda enligt din egen källa, det är inte ”nästan var 5:e chaufför”, det är mer än dubbelt så många.

    Men det spelar ingen om det så hade varit 100% av alla taxichaufförer som är invandrare! Hade inte dessa människor invandrat så hade ju naturligtvis svenskar utfört samma arbetsuppgifter. Eller menar du att taxin och bussen kom hit med invandringen?

    Länder med restriktiv invandringspolitik så som Finland, Danmark, Sydkorea och Japan klarar sig alldeles utmärkt med att den inhemska befolkningen själv kör sina bussar och taxibilar och driver sina sjukhus och restauranger. Påstår du att man inte kan åka buss eller taxi i dessa länder för att de inte har invandrare?

  • Slimebeast

    Micael, kan du inte i så fall också tillrättavisa AlmaM här nedan någonstans (i två poster faktiskt), för att hon just tillskriver invandringskritiska och nationalister, dvs flera av oss som skriver här, en massa motiv som hon inte har skäl till?

    Här några exempel:
    .
    AlmaM skrev:
    ”Den boken du läste är nog en bra verklighetsspegel för jag tror många rasister känner sig som offer. Den stackars Slimebeast som attackerar dig till exempel säger ju att han blivit så utsatt av onda främlingar.”
    [jag är alltså en rasist vars bevekelsegrund är offermentalitet baserat på tvivelaktiga personliga erfarenheter]

    AlmaM skrev:
    ”Med SD får dessa spröda självkänslor kompisar som ger ett enkelt svar på deras personliga problem och det personliga såret framstår dessutom som Sveriges problem
    [våra bevekelsegrunder är alltså spröd självkänsla, med behov av enkla svar på personliga problem och sår].

    AlmaM skrev:
    ”Fakta biter inte på främlingsfientliga de bygger inte sitt engagemang på fakta utan känslor.”
    [vårt motiv är alltså känslor framför fakta]

    AlmaM skrev:
    ”Fakta kommer alltid att avfärdas av den skräckslagne.”
    [vår drivkraft är alltså ogrundad rädsla]

    AlmaM skrev:
    ”Det är inte brist på fakta och bevis i frågan utan en stenhård vilja att inte lyssna på fakta pga att känslan av hat är viktigare än den objektiva verkligheten.”
    [vårt motiv är hat]

    Men nej, gör inte det, Micael. Tillrättavisa varken AlmaM eller Nils. Jag är nämligen för fri debatt. Även om jag känner mig förolämpad av AlmaM:s fräcka försök till psykoanalys av mig och mina motiv, så tycker jag hon har rätt att uttrycka de åsikterna och lägga fram de hypoteserna (inom rimliga gränser såklart).

    Detsamma borde gälla Nils angående pastorernas bevekelsegrunder. Pastorerna är dessutom ledande figurer som själva klättrat upp på maktstegen in i rampljuset och har gott om socialt stöd omkring sig, medan en sån som jag i princip är isolerad.

  • Ulrika

    S-E och andra som eventuellt väntar på svar från mig.

    Avvaktar med eventuella svar tills i morgon. Dagens välbefogade dejt är viktigare än icke-teologiskt skäbbel.

    Dessutom har vi väl sagt tillräckligt den här gången för att den som söker verklighet och sanning ska se att ingen människa har patent på den.

    /Ulrika

  • Nils

    eller ytterligare förtydligat:
    http://www.dagen.se/debatt/svar-till-380-pastorer-evangeliet-kostar-1.309186
    Hur många ska skriva tydliga analyser av uppropet innan skygglapparna tas bort ?

  • Kenneth Hermansson

    Mitt förslag är att du höjer den intellektuella nivån ett par snäpp inför nästa yttrande och dessutom undersöker vad jag faktiskt skrivit till dig. Läs sedan gärna igenom det uttalande som gjordes av de 274 pastorerna och försök förstå texten, den är inte så svår. Ha en bra dag :-)

  • Kenneth Hermansson

    374 pastorer var det förstås. Och vi är väl ändå inte samtliga lika korkade som Nils försöker framställa oss 😉

  • wildwest63

    Det finns ett kaffe i en affär i Visby där bönorna ska ha passerat mage och tarmkanaler hos nåt slags mårddjur. Ska vara dyrt. Jag avstår gärna, men ni kanske vill testa?

  • wildwest63

    Det tyder väl snarare på att vi har ett för frikostigt socialförsäkringssystem som gör att man som etablerad etnisk svensk överlåter ”tråkiga” jobb som att köra buss eller taxi och istället lever på understöd. Norge är ju några resor värre vad gäller det, där är det svenskar som tar dom ”tråkiga” jobben i restauranger och i serviceyrken. Medan norrmännen slirar omkring. Det lär snart ändra sig om det låga oljepriset blir bestående en längre tid.

  • Ulrika

    Slimebeast,

    Jag har sagt att jag vill avvakta fler svar men vill ändå visa att jag kan hålla med dig på vissa punkter. Exempelvis delar jag ditt perspektiv i följande:

    ”Pastorerna är dessutom ledande figurer som själva valt att klättra upp
    på maktstegen in i rampljuset och har gott om socialt stöd omkring sig”

    Jag säger inte att alla pastorer i hela världen klättrar, och jag tror inte heller att det är det du menar, men det har blivit för mycket av makt och rampljussträvan medan herdens ansvar hamnar i knät på välvilliga syskon och bröder som ser vad församlingsmedlemmarna egentligen behöver i sin verkliga vardag. Vanligt fölk i ringen behöver inte främst ett affischnamn.

    Så ja, jag gillar inte uppropet trots att jag inte har någonting emot själva innehållet i sak.

    /Ulrika

  • Jonas Rosendahl

    Kenneth, det var värst, trodde du annars, var mest generös mot snöbollskastande metodistpastorer..;-)

  • Jag vill inte fortsätta, men du vet mycket väl att du blev uppmanad av Berndt att sluta skriva. Om du fått komma ut från avbytarbänken så är det ok för mig. Jag ljög alltså inte, eller hur.

  • Kenneth Hermansson

    Jonas, Min generositet är av högsta tänkbara generella natur 😉

  • S-E Sköld

    Du läser uppenbarligen Berndt sida som en viss potentat läser Bibeln: Du ser det Du vill se. Mitt inlägg var annars detta.
    Grundat på Guds Ord:
    Gal. 5:15 ”Men om ni inbördes och äten på varandra, så mån ni se till, att ni inte blir uppätna av varandra”.

    EN DEL KRISTNA ÄR VANA VID ATT RYCKA, SLITA OCH TUGGA
    på alla som kommer, som Guds sändebud

    för att ibland plötsligt upptäcka,
    att Gud är i deras tugga.

    När det gäller Berndt Isakssons hemsida var jag där som här formligen jagad av bespottare: inte undra på att Berndt tröttnade på det ämnet. Mvh/S-E

  • Sköld, dina bibelcitat har det aldrig varit något problem med, även om de inte alltid är relevanta. Jag har inte påstått att du för fram det som är fel, men har man har sin egen agenda kan det goda ändå innebära att det bara blir för mycket och utanför ämnet. Gud välsigne dig att få mer vishet på detta område.