Fortsätter skriva om den lilla församlingens betydelse

Jag fortsätter nu skriva om den lilla församlingens betydelse i en ledare i dagens Världen Idag.

Vi har kanske visat för mycket uppmärksamhet åt de stora jättekyrkorna och deras välkända ledare. Motorn i kristenheten är alla de små församlingarna och alla de helt vanliga pastorerna i de små församlingarna.

De är värda all respekt och uppmuntran.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mattlose/stefansward.se/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
  • Christian Samuelsson

    Tack Stefan för en fantastisk artikel. Du anar inte hur mycket du hedrar de som kämpar i det tysta. TACK!

  • LarsGunther

    Ett litet tips om hur du länkar. Orden ”den lilla församlingens betydelse” vore en betydligt bättre länktext än tidningens namn. De ord som tydligast anger innehållet på den sida dit länken leder bör vara länktext. ”Världen Idag” är en länktext som bör leda till startsidan för tidningen, inte en specifik artikel.