Nu är jag på ledardagar på Kåfalla herrgård i Bergslagen tillsammans med nätverket av New Wine-ledare i Sverige. New Wine är ju ett ekumeniskt nätverk med rötter i Anglikanska kyrkan i England som arbetar för andlig förnyelse i den kristna kyrkan. Fantastiskt att få vara här och be tillsammans med andra kristna ledare.
Jag återkommer nog i debatten om hur vi diskuterar islam, men pausar just idag.
Har ägnat en del av dagen åt att sälja gamla Elimkyrkan på Östermalm i Stockholm. Vi kommer dock som församling att hyra kyrkan fram till nästa sommar då vi definitivt flyttar över till vår nya kyrka, Salemkyrkan på Södermalm.
När vi idag fick betalt för Elim så var det en svindlande känsla för mig. Dessa pengar är resultatet av uppoffringar, överlåtelse, försakelse från kristna under 4-5 generationer. Elimkyrkan byggdes på 1890-talet och var då en fattig församling för fattiga människor. Det var Östermalms pigor som var en stor del av medlemmarna. Deras pengar byggde kyrkan, och de pengarna har vi idag fått ta hand om för att föra vidare in i framtiden, in i nya projekt och satsningar i Guds rike. Pengarna kommer konkret att användas till att rusta upp och köpa Salemkyrkan.
Jag blev så påmind idag om att det kristna arbetet och kyrkornas engagemang är ett arbete som drivs från generation till generation, vi för vidare det som tidigare generationer har byggt upp.
Dessa pengar känns som heliga pengar, Guds pengar. Det är de fattigas pengar, fattiga engagerade kristna som under stora uppoffringar investerade sina knappa medel i att bygga Guds hus. Men stafettpinnen går vidare, vi går nu in i framtiden, med förväntan om nya segrar för Guds rike.
Elimkyrkan hade sin storhetstid på 1910-talet när församlingen hade över 1000 medlemmar. Vid den tidpunkten räknades den som Sveriges ledande pingstförsamling. Det var ju före svenska pingströrelsens uppbyggnad och då Filadelfia i Stockholm var en liten och nystartad församling. Sedan har det varit en tillbakagång under många år. 1990 var Elim nästan utdöd men då blev det en sammanslagning med Stockholms Helgelseförbunds- och fribaptistförsamling Birkakyrkan/Sion, som flyttade in i Elim och man gick ihop som en gemensam församling. Genom detta blev församlingen en dubbelansluten församling som är med i både Evangeliska Frikyrkan och Baptistsamfundet (som nu har fusionerats i Gemensam framtid). Under de senaste tolv åren har församlingen upplevt en påtaglig tillväxt och utveckling. Idag är vi ett pastorsteam på ett tiotal personer som jobbar med kyrkan, och vi driver också ett antal pionjärprojekt och dotterförsamlingar.