Jag har lovat att återkomma med ett avslutande inlägg om Mellergård-Swärd-McLaren debatten. Det kommer endera dagen. Läste dock igår vid poolkanten tidskriften NOD:s nummer 2 år 2006 och bl.a. Lars Johanssons artikel (lärare vid Örebro missionsskola) om emerging church. Lasse skriver såhär: ”samtidigt, ju mer jag läst om Emerging Church, desto fler frågor har jag fått. Inom McLaren-grenen av Emerging church konstruerar man en bild av den moderna kulturen och den moderna kyrkan som bara är negativ. Kan någon kyrka känna igen sig, finns sådana här kyrkor i verkligheten, i Sverige eller ens i USA? Omvänt skapar man en bild av det postmoderna och den postmoderna kyrkan som bara är positiv och problemfri. En sådan enkel och entydig diagnos är svår att bejaka. Särskilt som själva begreppet postmodernitet är omdiskuterat och ifrågasatt. Flera teologiska frågor kommer också fortfarande. Vilken roll spelar korset och försoningen? Vilka mål har dialogen med människor som inte säger sig vara kristna? Hur mycket handlar evangeliet om en förbättring av människan och världen? Ännu flera frågor kunde nämnas.”
Helt klockrent Lasse, det var ungefär det jag har försökt säga båda i mina inlägg om McLaren och det jag skrev om emerging church i våras någon gång.
Och han avslutar artikeln med orden ”börja blogga nu”. Jag tycker precis som Lasse Johansson, och gör som han säger.
Nu väntar jag bara på att Zlatan och kompani ska komma till mitt hotell här på Malta. Tänker vara mottagningskommitté klockan 15.30 i eftermiddag. Med tanke på alla kommande prinsessbröllop, varför inte låta Zlatan bli kung i Sverige, efter gårdagens mål är det motiverat, och jag märker här på Malta att alla vet vem han är, men man vet inget om några svenska kungahus. OBS OBS – detta är inte Evangeliska Frikyrkans officiella uppfattning, det är mina personliga funderingar.